Her tager Jens Jønsson sin beslutning

Jens Jønsson lader vente på sig med at give et endeligt svar til AEK Athen. Det forventes dog at ske meget snart.



Alting synes på plads mellem danske Jens Jønsson og AEK Athen.

En fireårig aftale med den græske topklub, der kommer til at indbringe 7,5 millioner kroner om året er hvad danskeren tygger på. Sådan beskrev BT det mandag.

Indtil videre er Jens Jønsson endnu ikke blevet præsenteret, men det er ifølge et græsk medie et spørgsmål om tid, før den danske midtbanemand giver lyd fra sig.

Helt nøjagtigt forventes det, at den tidligere AGF-spiller giver AEK Athen svar senest på fredag om han ønsker at skifte til dem.

Alt synes på plads, men det kan også være, at Jens Jønsson skal tænke sig om en ekstra gang, da han tidligere har givet udtryk for, at han ønsker at fortsætte karrieren i Spanien.

Det skulle han nu have mulighed for, da flere spanske bejlere ifølge samme medie har meldt deres ankomst. Mest interesseret er Mallorca, men AEK Athen skal angiveligt ikke bekymre sig, da danskerens lejr har gjort det klart, at deres tilbud lige nu er det foretrukne.

I sidste uge var 29-årige Jens Jønsson på besøg i Athen, hvor klubben viste ham rundt og præsenterede ham for mulige steder at bo langs vandet, hvis han vælger at skrive under med dem.

Jens Jønsson har den seneste tid hold formen ved lige i AGF, da hans kontrakt med Cadiz udløber denne sommer. 24 kampe nåede han for La Liga-mandskabet i denne sæson.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: De er færdige i Randers

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Felix Beijmo er færdig i AGF

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud