Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:



Her kan du se VM-lodtrækningen

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det har man nok aldrig set før

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

På rov i FC København

Nu er han gratis – på vej til OB?

Manchester United dummede sig mod West Ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar