Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:



Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Vil have Jonas Wind til FC København

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Neymar tager en tørn mere

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Her er Ajax-danskers millionløn

Her er Superligaens bedste stadion

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Tauson er færdig i Brisbane

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Manchester United overvejer ham

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget