Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:





Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

– Priserne er eksploderet

FC Midtjylland – FC København



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-premiere aflyst

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tror på overraskelse i startopstilling

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Brian Riemer på plads til topkamp

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf