Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tæt på utrolig kamprekord

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF og OB var enige om at spille søndag

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Brøndby IF – Randers FC

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent