Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Spændende OB-nyhed

Ramt af pointstraf

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘De går amok!’

– Han virker frustreret!

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stjernetransfer på plads alligevel

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

“De havde det bedste transfervindue”

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet