Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:





EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Kasper Hjulmand fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner