Hillsborough: Katastrofen der ikke kunne ske

96 Liverpool-fans mistede i dag for 20 år siden livet ved ulykken på Hillsborough. Ved Anfield Road lyser den evige flamme. Læs om tragedien her.



I dag er det 20 år siden, at Hillsborough-tragedien skete.

15.april 1989, altså præcis i dag for 20 år siden, blev en mærkedag i engelsk fodbold og i Liverpool Football Club’s klubhistorie. F.A. Cup semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest skulle afvikles på Hillsborough, der til daglig var hjemmebane for Sheffield Wednesday.

Kampen blev imidlertid aldrig spillet færdig og endte i en tragedie. Spillerne nåede at afvikle de første seks minutter, inden kampen blev fløjtet af, og spillerne kunne stå og overvære en katastrofe.

Klemt i hegnet og trampet ihjel

Politiet og stadion havde slet ikke styr på sikkerheden, havde lukket alt for mange mennesker ind på Liverpool-fansenes afsnit, og pludselig opstod der panik. Politiet forsøgte uheldigt at holde tilhængerne ude på tribunen, hvilket var medvirkende til, at mange blev klemt opad hegnet og trampet ihjel.

I alt mistede 96 mennesker livet, de fleste ganske unge mænd og børn, hvilket man kan se på mindevæggen på Anfield Road ved ‘Shankly Gate’, hvor alle navnene og deres alder er skrevet.

Under navnene lyser ‘den evige flamme’, som skal våge over de døde og holde deres minde i live. Mange undersøgelser har siden givet poltiet, sikkerheden og stadionet skylden for ulykken, selvom tabloidavisen ‘The Sun’ i en årrække gav Liverpool-fansene skylden. Det har The Sun senere undskyldt og dementeret.

Jan Mølbys ord om tragedien på Hillsborough

Liverpool havde en dansker med i den kamp, og han har tidligere forklaret ulykken således overfor Tipsbladet:

– Vi var ikke klar over, hvor slemt det var. I Hillsborough brugte de bruserummene til at ligge folk ind, og vi kunne jo godt se, at de ikke alle sammen var i live. Vi sad derinde i et par timer og gik derefter ovenpå, hvor de fortalte at der var 94 døde (senere 96, red). Det var slemt. I 1989 blev Anfield et sted, hvor folk kom og bad. Der kom en million mennesker til Anfield i den uge. Vi spillere sad og snakkede med familier, som havde mistet fædre og sønner. Klubben garanterede at der ville dukke minimum en tidligere eller nuværende spiller op til hver begravelse. Jeg var med til 10 begravelser. Ni sammen med Ian Rush eller John Barnes og alene til en. Det var de værste oplevelser, det var det sgu, siger Jan Mølby.

Hillsborough-ulykken skete blot fire år efter Heisel-ulykken, hvor mange Juventus-fans mistede livet under en kamp mod netop Liverpool.

TV2 Sport viser i aften programmet ‘Historier fra Hillsborough’ kl. 23.00.

BBC’s nyhedsprogram 15. april 1989

Læs også:







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’