Historisk pengepræmie i udskældt FIFA-turnering

Der er 6,9 milliarder kroner i præmiepenge, når Fifa til sommer afholder et udvidet og kritiseret klub-VM.



Historiens største pengepræmier i en fodboldturnering vil være på spil til sommerens VM for klubhold i USA.

Det skriver nyhedsbureauet dpa.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil samlet udbetale én milliard dollar svarende 6,9 milliarder kroner til de 32 deltagere ved turneringen, der er blevet mødt med en del kritik.

Kritikken er kommet fra både spillere og fodboldledere, der har hævdet, at kampkalenderen i forvejen er fyldt med for mange kampe.

VM-turneringen skal for første gang foregå over én måned i juni og juli, mens spillerne ellers har sommerpause i de største nationale turneringer.

Hidtil er klub-VM blevet afviklet over nogle få dage i december.

Real Madrid, Bayern München, Paris Saint-Germain, Inter, Juventus, Manchester City, Chelsea og Atlético Madrid er blandt de europæiske hold, der vil deltage i VM.

Fra USA har Seattle Sounders og Inter Miami med superstjernen Lionel Messi på holdet kvalificeret sig til turneringen.

Messi og holdkammeraterne åbner ifølge Reuters det udvidede klub-VM mod egyptiske Al-Ahly 14. juni.

Det er Fifa-præsident Gianni Infantino, der længe har ønsket sig et endnu større VM for klubhold. Tidligere har Infantino også fået vedtaget et ønske om at udvide landsholdenes VM.

Det betyder, at når Canada, Mexico og USA i 2026 afholder VM, vil 48 lande deltage i stedet for de nuværende 32. 

Streamingtjenesten DAZN har sikret sig de globale tv-rettigheder til samtlige 63 kampe til sommerens klub-VM. Aftalen mellem Fifa og DAZN blev indgået i december.

Det er endnu uklart, hvordan præmiepengene på 6,9 milliarder kroner skal fordeles blandt de deltagende klubber.

Turneringen skydes i gang 14. juni, mens der er finale 13. juli.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

LIVE: AGF klarede presset!

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

OB vil have tidligere Superliga-profil