Historisk triumf for København

Dobbeltsejr til KBU ved årets unionsstævner, hvor eksperterne så positivt på spilkvaliteten. Landsholdsmålmand brækkede hånd, men håber at bliver klar til U/17-turnering



“Stærkt gutter, mand! Sådan drenge, mand! Kom nu, mand!”

Råb som disse lød fra onsdag til søndag i den lille lysning i Nørreskoven nord for Vejle, der huser Idrætsskolen. Nu var det ikke kun københavnerne, der ikke kunne afslutte en sætning uden at sige “mand”, men det var KBU, som stjal opmærksomheden ved det årlige talenttræf. For første gang i mands(!) minde vandt københavnerne nemlig begge stævner. For 10 af spillerne på U/16-holdet var det tilmed en gentagelse af sidste års U/15-sejr.

Søndag vandt KBU den afgørende kamp mod SBU med 2-0, skønt man måtte undvære holdets angrebsprofil Morten Nielsen, der blev sløj under opvarmningen. Men de øvrige kunne uden den store angriber, der trods fraværet i sidste kamp blev topscorer sammen med Midtjyllands Habib Khan Mohammed, som lavede alle sine fem mål i samme kamp.

I den afgørende kamp blev SBU-holdet slået lidt ud af kurs, da den kommende Liverpool-målmand Martin Hansen allerede efter fire minutter blev skadet i et sammenstød med KBUs Christian Skytte. Den uheldige keeper fik slået tommelfingeren af led og pådrog sig to mindre brud på hånden. Nu venter fire uger i gips, men han håber at blive klar til U/17-landsholdets deltagelse i internordisk på Færøerne. Under alle omstændigheder er han helt fit, når han tiltræder i Liverpool midt i august.

KBU-sejren var fortjent. Københavnerne spillede et hurtigt og direkte angrebsspil langs jorden, mens sjællænderne ikke havde helt gang i det flydende spil, men ellers mestrer, og for ofte afsluttede lidt forhastet udefra, hvis man ikke blev bremset af KBUs store stopperpar Jacob Albrechtsen og Mathias Jørgensen. Kampen blev fra sidelinjen fulgt af Michael Laudrup, der mente, at SBU-holdet var bedst teknisk, men at det var en meget lige kamp. Laudrup fik set sønnen Andreas i aktion for sjællænderne i 1. halvleg.

Fem nye på landsholdet

Generelt gav årets to unionsstævner for årgangene 1991 og 1990 positive løfter for fremtiden. Man fik oplevet en række meget lige kampe på et godt niveau. Tidligere har der været lidt skepsis overfor 1990-årgangen, men de fem dage i Vejle viste en række lovende navne. Også udover de som efterfølgende blev udtaget til det ny U/17-landshold.

Fem nye navne spillede sig ved unionstævnet med på det hold, som om en måned rejser til den internordiske turnering på Færøerne.

Lyngby Boldklub fik udtaget Morten Lund og Thomas Juel-Nielsen, så man i alt har fem i truppen. Andre mulige debutanter er Jesper Rasmussen, Brøndby, Andreas Kamper (LFA) og Jonas Jacobsen fra FC Midtjylland.

De 18 udtagne:

Målmænd: Martin Hansen (Brøndby) og Nicklas Wier Højlund (Lyngby).

Forsvar: Jacob Albrechtsen (KB), Jesper Rasmussen (Brøndby), Alexander Jackson Møller (AGF), Thomas Juel-Nielsen (Lyngby), Jonas Jacobsen (FC Midtjylland).

Midtbane: Kim Drongesen (OB), Andreas Kamper (LFA), Morten Lund (Lyngby), Mads Albæk (FC Midtjylland), Michael Steen Jensen (AaB).

Angreb: Christian Gytkjær (Lyngby), Kasper Dam Mortensen (FC Midtjylland), Morten Nielsen (KB), Andreas Retz Laudrup (Lyngby), Saban Özdogan (KB) og Osama Akharraz (Brøndby).

Målmand Martin Hansen er som nævnt tvivlsom efter sit uheld i sidste kamp i Vejle. Det samme gælder Saban Özdogan, der ikke deltog i unionsstævnet pga. en lyskeskade.

“Vi må konstatere, at vi har opfyldt målet med otte spillere i landsholdstruppen,” konstaterede SBU-træner Per Holm.

KBUs vinderhold fik bare to udtaget, men flere må trænge sig på, bl.a. trioen Nicklas Iversen, Rami Raofat og Andreas Moos, som hver lavede to mål. De mange klubscouts i Vejle gav også plusser i lommebogen til spillere som Fyns Steffen Bitsch Juhl og Lolland-Falsters lille Mikkel Rygård. LFBU fik udtaget Andreas Kamper, som i øvrigt ikke er i familie med Jonas Kamper.

Et par angrebsnavne kunne have pyntet gevaldigt i landsholdstruppen, men Brøndbys Mustafa Hassan Ahmad og Midtjyllands Habib Khan Mohammed må efter folketingets regler vente med at få dansk statsborgerskab, til de er fyldt 18.







Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Flot gestus af Tadej Pogacar

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Teemu Pukki dominerer



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Har afvist flere tilbud

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Legende færdig i Wrexham?



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Tror på ny Champions League-triumf

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland