Historisk triumf for København

Dobbeltsejr til KBU ved årets unionsstævner, hvor eksperterne så positivt på spilkvaliteten. Landsholdsmålmand brækkede hånd, men håber at bliver klar til U/17-turnering



“Stærkt gutter, mand! Sådan drenge, mand! Kom nu, mand!”

Råb som disse lød fra onsdag til søndag i den lille lysning i Nørreskoven nord for Vejle, der huser Idrætsskolen. Nu var det ikke kun københavnerne, der ikke kunne afslutte en sætning uden at sige “mand”, men det var KBU, som stjal opmærksomheden ved det årlige talenttræf. For første gang i mands(!) minde vandt københavnerne nemlig begge stævner. For 10 af spillerne på U/16-holdet var det tilmed en gentagelse af sidste års U/15-sejr.

Søndag vandt KBU den afgørende kamp mod SBU med 2-0, skønt man måtte undvære holdets angrebsprofil Morten Nielsen, der blev sløj under opvarmningen. Men de øvrige kunne uden den store angriber, der trods fraværet i sidste kamp blev topscorer sammen med Midtjyllands Habib Khan Mohammed, som lavede alle sine fem mål i samme kamp.

I den afgørende kamp blev SBU-holdet slået lidt ud af kurs, da den kommende Liverpool-målmand Martin Hansen allerede efter fire minutter blev skadet i et sammenstød med KBUs Christian Skytte. Den uheldige keeper fik slået tommelfingeren af led og pådrog sig to mindre brud på hånden. Nu venter fire uger i gips, men han håber at blive klar til U/17-landsholdets deltagelse i internordisk på Færøerne. Under alle omstændigheder er han helt fit, når han tiltræder i Liverpool midt i august.

KBU-sejren var fortjent. Københavnerne spillede et hurtigt og direkte angrebsspil langs jorden, mens sjællænderne ikke havde helt gang i det flydende spil, men ellers mestrer, og for ofte afsluttede lidt forhastet udefra, hvis man ikke blev bremset af KBUs store stopperpar Jacob Albrechtsen og Mathias Jørgensen. Kampen blev fra sidelinjen fulgt af Michael Laudrup, der mente, at SBU-holdet var bedst teknisk, men at det var en meget lige kamp. Laudrup fik set sønnen Andreas i aktion for sjællænderne i 1. halvleg.

Fem nye på landsholdet

Generelt gav årets to unionsstævner for årgangene 1991 og 1990 positive løfter for fremtiden. Man fik oplevet en række meget lige kampe på et godt niveau. Tidligere har der været lidt skepsis overfor 1990-årgangen, men de fem dage i Vejle viste en række lovende navne. Også udover de som efterfølgende blev udtaget til det ny U/17-landshold.

Fem nye navne spillede sig ved unionstævnet med på det hold, som om en måned rejser til den internordiske turnering på Færøerne.

Lyngby Boldklub fik udtaget Morten Lund og Thomas Juel-Nielsen, så man i alt har fem i truppen. Andre mulige debutanter er Jesper Rasmussen, Brøndby, Andreas Kamper (LFA) og Jonas Jacobsen fra FC Midtjylland.

De 18 udtagne:

Målmænd: Martin Hansen (Brøndby) og Nicklas Wier Højlund (Lyngby).

Forsvar: Jacob Albrechtsen (KB), Jesper Rasmussen (Brøndby), Alexander Jackson Møller (AGF), Thomas Juel-Nielsen (Lyngby), Jonas Jacobsen (FC Midtjylland).

Midtbane: Kim Drongesen (OB), Andreas Kamper (LFA), Morten Lund (Lyngby), Mads Albæk (FC Midtjylland), Michael Steen Jensen (AaB).

Angreb: Christian Gytkjær (Lyngby), Kasper Dam Mortensen (FC Midtjylland), Morten Nielsen (KB), Andreas Retz Laudrup (Lyngby), Saban Özdogan (KB) og Osama Akharraz (Brøndby).

Målmand Martin Hansen er som nævnt tvivlsom efter sit uheld i sidste kamp i Vejle. Det samme gælder Saban Özdogan, der ikke deltog i unionsstævnet pga. en lyskeskade.

“Vi må konstatere, at vi har opfyldt målet med otte spillere i landsholdstruppen,” konstaterede SBU-træner Per Holm.

KBUs vinderhold fik bare to udtaget, men flere må trænge sig på, bl.a. trioen Nicklas Iversen, Rami Raofat og Andreas Moos, som hver lavede to mål. De mange klubscouts i Vejle gav også plusser i lommebogen til spillere som Fyns Steffen Bitsch Juhl og Lolland-Falsters lille Mikkel Rygård. LFBU fik udtaget Andreas Kamper, som i øvrigt ikke er i familie med Jonas Kamper.

Et par angrebsnavne kunne have pyntet gevaldigt i landsholdstruppen, men Brøndbys Mustafa Hassan Ahmad og Midtjyllands Habib Khan Mohammed må efter folketingets regler vente med at få dansk statsborgerskab, til de er fyldt 18.







Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Tyskland – Paraguay