Rasmus Højlund har imponeret i Manchester United i denne sæson, og det er også blevet bemærket andre steder end i Danmark. Blandt andet har det store sportsmedie ESPN ham højt på en liste over de største talenter under 21 år.
Her finder man ham oppe på 8. pladsen ud af de 39 spillere, som man har fundet frem.
I beskrivelsen af ham bliver der peget på, at der blev gjort meget ud af de manglende mål fra ham i den første halvdel af sæsonen i Premier League, men de bemærker, at han har holdt snuden i sporet og lavede en stime af syv mål, inden han blev ramt af en skade.
Endvidere har de lavet liste over de styrker, som den danske angriber er indehaver af. Blandt andet den fart, som han kommer med, og derfor er farlig på omstillinger.
– Men han har også vist sine rovdyregenskaber og har vist sig at være en alsidig afslutter, der er farlig, når han kan sætte sig op til at skyde med sin kraftfulde venstre fod, skriver de og fortsætter:
– Højlund fortjener også ros for sin stærke mentalitet; selv når målene manglede, fortsatte han med at arbejde hårdt for sit hold med sin presspil og evne til at vinde bolden tilbage højt på banen, lyder det fra ESPN.
Når det kommer til det, som han kan forbedre sig på, så handler det blandt andet om samspillet og forståelsen med sine holdkammerater, ligesom hovedspillet også kan kan blive bedre, når han kun vinder 25 procent af sine dueller plus, at han skal komme frem til flere afslutninger end de 1,7, som han laver i snit.
Med på listen finder man også den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande, som aldrig nåede debut for midtjyderne, inden han blev solgt til Sporting CP.
Om ham skriver det store sportsmedie, at portugiserne har gjort det igen med at hente en spiller, som nu bliver sat i forbindelse med alle top-klubber i Europa.
– Diomandes blanding af elegance og autoritet kan til tider få det til at virke, som om den portugisiske liga er for let for ham. Hans forsvar er fast – når han forpligter sig, gør han det fuldt ud – og han er stærk i luften og på jorden, fortælles det blandt andet om ham.
Øverst på listen finder man ikke overraskende Real Madrids Jude Bellingham.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE