Rasmus Højlund højt placeret på talentliste

Samtidig finder man også en tidligere FCM-spiller på listen.



Rasmus Højlund har imponeret i Manchester United i denne sæson, og det er også blevet bemærket andre steder end i Danmark. Blandt andet har det store sportsmedie ESPN ham højt på en liste over de største talenter under 21 år.

Her finder man ham oppe på 8. pladsen ud af de 39 spillere, som man har fundet frem. 

I beskrivelsen af ham bliver der peget på, at der blev gjort meget ud af de manglende mål fra ham i den første halvdel af sæsonen i Premier League, men de bemærker, at han har holdt snuden i sporet og lavede en stime af syv mål, inden han blev ramt af en skade.

Endvidere har de lavet liste over de styrker, som den danske angriber er indehaver af. Blandt andet den fart, som han kommer med, og derfor er farlig på omstillinger.

– Men han har også vist sine rovdyregenskaber og har vist sig at være en alsidig afslutter, der er farlig, når han kan sætte sig op til at skyde med sin kraftfulde venstre fod, skriver de og fortsætter:

– Højlund fortjener også ros for sin stærke mentalitet; selv når målene manglede, fortsatte han med at arbejde hårdt for sit hold med sin presspil og evne til at vinde bolden tilbage højt på banen, lyder det fra ESPN.

Når det kommer til det, som han kan forbedre sig på, så handler det blandt andet om samspillet og forståelsen med sine holdkammerater, ligesom hovedspillet også kan kan blive bedre, når han kun vinder 25 procent af sine dueller plus, at han skal komme frem til flere afslutninger end de 1,7, som han laver i snit.

Med på listen finder man også den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande, som aldrig nåede debut for midtjyderne, inden han blev solgt til Sporting CP. 

Om ham skriver det store sportsmedie, at portugiserne har gjort det igen med at hente en spiller, som nu bliver sat i forbindelse med alle top-klubber i Europa.

– Diomandes blanding af elegance og autoritet kan til tider få det til at virke, som om den portugisiske liga er for let for ham. Hans forsvar er fast – når han forpligter sig, gør han det fuldt ud – og han er stærk i luften og på jorden, fortælles det blandt andet om ham.

Øverst på listen finder man ikke overraskende Real Madrids Jude Bellingham.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Aldrig nogensinde FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

United vil gå all in på Premier League-stjerne

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Her er Danmarks EM-trup

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Når jeg var alene, græd jeg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Antonsens drøm slukket

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Lidt af en bombe

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide