Rasmus Højlund har imponeret i Manchester United i denne sæson, og det er også blevet bemærket andre steder end i Danmark. Blandt andet har det store sportsmedie ESPN ham højt på en liste over de største talenter under 21 år.
Her finder man ham oppe på 8. pladsen ud af de 39 spillere, som man har fundet frem.
I beskrivelsen af ham bliver der peget på, at der blev gjort meget ud af de manglende mål fra ham i den første halvdel af sæsonen i Premier League, men de bemærker, at han har holdt snuden i sporet og lavede en stime af syv mål, inden han blev ramt af en skade.
Endvidere har de lavet liste over de styrker, som den danske angriber er indehaver af. Blandt andet den fart, som han kommer med, og derfor er farlig på omstillinger.
– Men han har også vist sine rovdyregenskaber og har vist sig at være en alsidig afslutter, der er farlig, når han kan sætte sig op til at skyde med sin kraftfulde venstre fod, skriver de og fortsætter:
– Højlund fortjener også ros for sin stærke mentalitet; selv når målene manglede, fortsatte han med at arbejde hårdt for sit hold med sin presspil og evne til at vinde bolden tilbage højt på banen, lyder det fra ESPN.
Når det kommer til det, som han kan forbedre sig på, så handler det blandt andet om samspillet og forståelsen med sine holdkammerater, ligesom hovedspillet også kan kan blive bedre, når han kun vinder 25 procent af sine dueller plus, at han skal komme frem til flere afslutninger end de 1,7, som han laver i snit.
Med på listen finder man også den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande, som aldrig nåede debut for midtjyderne, inden han blev solgt til Sporting CP.
Om ham skriver det store sportsmedie, at portugiserne har gjort det igen med at hente en spiller, som nu bliver sat i forbindelse med alle top-klubber i Europa.
– Diomandes blanding af elegance og autoritet kan til tider få det til at virke, som om den portugisiske liga er for let for ham. Hans forsvar er fast – når han forpligter sig, gør han det fuldt ud – og han er stærk i luften og på jorden, fortælles det blandt andet om ham.
Øverst på listen finder man ikke overraskende Real Madrids Jude Bellingham.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER