Og begge tv-stationer har nu også sat navne på de værter, kommentatorer og eksperter, som skal guide Fodbold-Danmark gennem de 32 landes bestræbelser på at kunne tage fem kilo guld med hjem.
Hos Danmarks Radio sætter man både tv, radio, DAB og Internet i sving under VM med mottoet “Alles ist Fussball!”. Den tidligere landsholdsangriber Peter Møller er ankermand i VM-studiet på DR1, og de vise ord udlægges af den tidligere fodboldspiller og træner Morten Bruun samt eksperten Birger Peitersen. I Tyskland sætter DR Henrik Liniger tempoet foran mikrofonen bistået af den tidligere FCK-sportsdirektør Niels-Christian Holmstrøm.
På P3 er det Tine Bendix, Lars Daneskov og Mathias Buch Jensen, som styrer showet. Radioen sender direkte fra 29 VM-kampe – inklusiv finalen på Olympiastadion i Berlin. Andreas Kraul leverer stemmen.
På DAB-kanalen DR Sport sendes samtlige VM-kampe direkte. Her er det Jørgen Rasmussen og Jan Kalborg som kommenterer. Internettet er også aktivt hos DR. Her kan man se alle målene i 3D-grafik og man kan deltage i statsradiofoniens VM managerspil.
Camp Brazil
TV2 kan af gode grunde ikke lave radio, men har til gengæld et større hold i gang på skærmen.
Morten Stig Christensen og Claus Elgaard bestyrer VM-studiet, mens hele to kommentatorduoer er i Tyskland. Den ene hedder Flemming Toft/Jan Mølby, den anden Dennis Ritter/Erik Rasmussen.
Derudover vil Esbjerg-træner Troels Bech og AC Horsens-assistenttræner Flemming Poulsen udlægge teksten af begivenhederne på banen som eksperter i TV2s VM-studie.
Fire af VM-kampene transmitteres på TV2 Zulu, hvor man også op til VM kan se Brasiliens verdensmestre spille to testkampe. Og så er det også værd at bemærke, at TV2 Sputnik på nettet frem til 4. juni transmitterer og sender reportager fra Brasiliens træningslejr i Schweiz i programmet Camp Brazil.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
INTERVIEW