Holdene er klar hos DR og TV2

DR og TV2 har fordelt de 64 VM-kampe mellem sig og med VM-studieudsendelser både før og efter kampene løber det op i næsten 200 timers fodbold.



Og begge tv-stationer har nu også sat navne på de værter, kommentatorer og eksperter, som skal guide Fodbold-Danmark gennem de 32 landes bestræbelser på at kunne tage fem kilo guld med hjem.

Hos Danmarks Radio sætter man både tv, radio, DAB og Internet i sving under VM med mottoet “Alles ist Fussball!”. Den tidligere landsholdsangriber Peter Møller er ankermand i VM-studiet på DR1, og de vise ord udlægges af den tidligere fodboldspiller og træner Morten Bruun samt eksperten Birger Peitersen. I Tyskland sætter DR Henrik Liniger tempoet foran mikrofonen bistået af den tidligere FCK-sportsdirektør Niels-Christian Holmstrøm.

På P3 er det Tine Bendix, Lars Daneskov og Mathias Buch Jensen, som styrer showet. Radioen sender direkte fra 29 VM-kampe – inklusiv finalen på Olympiastadion i Berlin. Andreas Kraul leverer stemmen.

På DAB-kanalen DR Sport sendes samtlige VM-kampe direkte. Her er det Jørgen Rasmussen og Jan Kalborg som kommenterer. Internettet er også aktivt hos DR. Her kan man se alle målene i 3D-grafik og man kan deltage i statsradiofoniens VM managerspil.

Camp Brazil

TV2 kan af gode grunde ikke lave radio, men har til gengæld et større hold i gang på skærmen.

Morten Stig Christensen og Claus Elgaard bestyrer VM-studiet, mens hele to kommentatorduoer er i Tyskland. Den ene hedder Flemming Toft/Jan Mølby, den anden Dennis Ritter/Erik Rasmussen.

Derudover vil Esbjerg-træner Troels Bech og AC Horsens-assistenttræner Flemming Poulsen udlægge teksten af begivenhederne på banen som eksperter i TV2s VM-studie.

Fire af VM-kampene transmitteres på TV2 Zulu, hvor man også op til VM kan se Brasiliens verdensmestre spille to testkampe. Og så er det også værd at bemærke, at TV2 Sputnik på nettet frem til 4. juni transmitterer og sender reportager fra Brasiliens træningslejr i Schweiz i programmet Camp Brazil.





Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter