Holdene er klar hos DR og TV2

DR og TV2 har fordelt de 64 VM-kampe mellem sig og med VM-studieudsendelser både før og efter kampene løber det op i næsten 200 timers fodbold.



Og begge tv-stationer har nu også sat navne på de værter, kommentatorer og eksperter, som skal guide Fodbold-Danmark gennem de 32 landes bestræbelser på at kunne tage fem kilo guld med hjem.

Hos Danmarks Radio sætter man både tv, radio, DAB og Internet i sving under VM med mottoet “Alles ist Fussball!”. Den tidligere landsholdsangriber Peter Møller er ankermand i VM-studiet på DR1, og de vise ord udlægges af den tidligere fodboldspiller og træner Morten Bruun samt eksperten Birger Peitersen. I Tyskland sætter DR Henrik Liniger tempoet foran mikrofonen bistået af den tidligere FCK-sportsdirektør Niels-Christian Holmstrøm.

På P3 er det Tine Bendix, Lars Daneskov og Mathias Buch Jensen, som styrer showet. Radioen sender direkte fra 29 VM-kampe – inklusiv finalen på Olympiastadion i Berlin. Andreas Kraul leverer stemmen.

På DAB-kanalen DR Sport sendes samtlige VM-kampe direkte. Her er det Jørgen Rasmussen og Jan Kalborg som kommenterer. Internettet er også aktivt hos DR. Her kan man se alle målene i 3D-grafik og man kan deltage i statsradiofoniens VM managerspil.

Camp Brazil

TV2 kan af gode grunde ikke lave radio, men har til gengæld et større hold i gang på skærmen.

Morten Stig Christensen og Claus Elgaard bestyrer VM-studiet, mens hele to kommentatorduoer er i Tyskland. Den ene hedder Flemming Toft/Jan Mølby, den anden Dennis Ritter/Erik Rasmussen.

Derudover vil Esbjerg-træner Troels Bech og AC Horsens-assistenttræner Flemming Poulsen udlægge teksten af begivenhederne på banen som eksperter i TV2s VM-studie.

Fire af VM-kampene transmitteres på TV2 Zulu, hvor man også op til VM kan se Brasiliens verdensmestre spille to testkampe. Og så er det også værd at bemærke, at TV2 Sputnik på nettet frem til 4. juni transmitterer og sender reportager fra Brasiliens træningslejr i Schweiz i programmet Camp Brazil.







LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner