Holdene er klar hos DR og TV2

DR og TV2 har fordelt de 64 VM-kampe mellem sig og med VM-studieudsendelser både før og efter kampene løber det op i næsten 200 timers fodbold.



Og begge tv-stationer har nu også sat navne på de værter, kommentatorer og eksperter, som skal guide Fodbold-Danmark gennem de 32 landes bestræbelser på at kunne tage fem kilo guld med hjem.

Hos Danmarks Radio sætter man både tv, radio, DAB og Internet i sving under VM med mottoet “Alles ist Fussball!”. Den tidligere landsholdsangriber Peter Møller er ankermand i VM-studiet på DR1, og de vise ord udlægges af den tidligere fodboldspiller og træner Morten Bruun samt eksperten Birger Peitersen. I Tyskland sætter DR Henrik Liniger tempoet foran mikrofonen bistået af den tidligere FCK-sportsdirektør Niels-Christian Holmstrøm.

På P3 er det Tine Bendix, Lars Daneskov og Mathias Buch Jensen, som styrer showet. Radioen sender direkte fra 29 VM-kampe – inklusiv finalen på Olympiastadion i Berlin. Andreas Kraul leverer stemmen.

På DAB-kanalen DR Sport sendes samtlige VM-kampe direkte. Her er det Jørgen Rasmussen og Jan Kalborg som kommenterer. Internettet er også aktivt hos DR. Her kan man se alle målene i 3D-grafik og man kan deltage i statsradiofoniens VM managerspil.

Camp Brazil

TV2 kan af gode grunde ikke lave radio, men har til gengæld et større hold i gang på skærmen.

Morten Stig Christensen og Claus Elgaard bestyrer VM-studiet, mens hele to kommentatorduoer er i Tyskland. Den ene hedder Flemming Toft/Jan Mølby, den anden Dennis Ritter/Erik Rasmussen.

Derudover vil Esbjerg-træner Troels Bech og AC Horsens-assistenttræner Flemming Poulsen udlægge teksten af begivenhederne på banen som eksperter i TV2s VM-studie.

Fire af VM-kampene transmitteres på TV2 Zulu, hvor man også op til VM kan se Brasiliens verdensmestre spille to testkampe. Og så er det også værd at bemærke, at TV2 Sputnik på nettet frem til 4. juni transmitterer og sender reportager fra Brasiliens træningslejr i Schweiz i programmet Camp Brazil.





FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Klar besked til FCK-fans

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Vi bør være favoritter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Forlænger med Ståle Solbakken

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Trist Kvistgaarden-melding

Peger på mulig gave til FCK

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb