Dansker holdt stjerne på bænken: Det er vanvittigt

For nogle år siden var angriber Andreas Albers førstevalget i Vejle Boldklub. Når man i dag kigger på truppen dengang, kan man se, at han holdt et vildt navn på bænken.



Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer. 

I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.

Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.

– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:

– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.

Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.

Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.

– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.

– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.

Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019. 







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

– Det er meget svært for Nørgaard

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen