Dansker holdt stjerne på bænken: Det er vanvittigt

For nogle år siden var angriber Andreas Albers førstevalget i Vejle Boldklub. Når man i dag kigger på truppen dengang, kan man se, at han holdt et vildt navn på bænken.



Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer. 

I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.

Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.

– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:

– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.

Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.

Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.

– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.

– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.

Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Mileta Rajovic i stor optur

AGF tager pis på FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Kæmpe kærlighedserklæring



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Alpha retter hård kritik



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

– Han har måske været lagt lidt på is

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Vil have ham væk fra FC København

Paris Saint-Germain – Chelsea

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Real Madrid – Manchester City

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana