Dansker holdt stjerne på bænken: Det er vanvittigt

For nogle år siden var angriber Andreas Albers førstevalget i Vejle Boldklub. Når man i dag kigger på truppen dengang, kan man se, at han holdt et vildt navn på bænken.



Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer. 

I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.

Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.

– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:

– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.

Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.

Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.

– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.

– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.

Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019. 





FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn


Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Det har man nok aldrig set før

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Ikke sket siden Kamil Wilczek

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Jonas Wind er i København

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

FC Fredericia – OB

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Stor derby-bøde til FC København

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham