Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.
Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.
– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:
– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.
Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.
– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.
Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
