Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.



Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Set i København – de leder efter ny sportschef

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

I dialog med Brøndby

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

– Det vil være fuldstændigt magisk

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’