Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.
Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.
– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:
– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.
Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.
– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.
Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
