Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.





Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Får afvist bud på dansk profil

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCM’s Europa League-modstander

England – Kroatien