Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub