Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

– De lignede lort!

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København viser interesse for Udinese-spiller