Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Flere ændringer på vej i FC København  

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Brøndbys offensive problemer fortsatte



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Brøndby IF – Sønderjyske

Neestrup afslører reprimande

– Det er lort!

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Formand freder Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Han afløser Sune Smith lige nu

Victor Froholdt bliver matchvinder

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!