Hollandsk stjerne: Jeg kunne have været lige så god som Messi og Ronaldo

Den tidligere Real Madrid- og Inter-stjerne Wesley Sneijder mener, at han med en større personlig indsats kunne have været på niveau med Lionel Messi og Cristiano Ronaldo



Wesley Sneijder var igennem en årrække en stor profil på den europæiske fodboldscene og en af de bedste midtbanespillere i verden. Har var forbi storklubber som Real Madrid og Inter, og fik både løftet nationale og internationale trofæer – og så fik han desuden en VM-sølvmedalje med det hollandske landshold i 2010.

Men trods Sneijders betragtelige succes igennem karrieren, er det dog de absolut færreste som vil kalde ham lige så god som denne generations uden sammenligning største spillere, Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det kunne dog ifølge Wesley Sneijder selv have været tilfældet, hvis han da ellers havde haft lysten til at arbejde for at blive lige så god som de to superstjerner.

– Hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg være nævnt i samme sætning som Messi og Ronaldo, hvis jeg havde været 100 % dedikeret. Det ved jeg. Men det ville jeg ikke være, og det fortryder jeg ikke. Jeg havde det i mig, men havde ganske enkelt ikke lyst til at lægge dedikationen, fortæller han til Fox Sports NL og fortsætter:

– Jeg nød min fodboldkarriere som den var, både på og udenfor banen. Jeg vandt alle trofæer på klubplan, så jeg fortryder ingenting. Jeg er en holdspiller, og jeg vil have succes med holdet.

Ikke desto mindre var hollænderen i spil til det fineste individuelle trofæ, Ballon d’Or, og særligt i 2010, hvor han var med til at sikre Inter en overraskende Champions League-triumf og Holland en VM-sølvmedalje. Men for Sneijder havde det ikke den store betydning, bedyrer han.

– Selvfølgelig havde det været toppen af kransekagen (at vinde Ballon d’Or, red.), men det er godt nok for mig, at nogle folk mener, jeg burde have vundet den.

Wesley Sneijder stoppede karrieren efter seneste sæson, og en lang karriere bragte ham forbi Ajax, Real Madrid, Inter Milan, Galatasaray og Nice, inden han sluttede karrieren i Qatar-klubben Al-Gharafa.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘En trøstepræmie af en turnering’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Er de også færdige i OB?

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

De vil have Jelert

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tottenham-flop i stor transfer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Vildt Superliga-rygte afvises

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland