Først var det Christian Eriksen. Så var det Rasmus Højlund. Og snart kan Patrick Dorgu måske også kalde sig Manchester United-spiller.
Den danske wingback er et brandvarmt emne i Manchester United denne vinter, og De Røde Djævle har allerede fået et bud på 200 millioner kroner afvist. Lecce menes at kræve i omegnen af 300 millioner kroner.
Sammen med Opta har Tipsbladet sammenlignet Patrick Dorgu med de spillere, Manchester United primært har brugt på venstre back i denne sæson, nemlig Noussair Mazraoui og Diogo Dalot.
Og her er der et tydeligt signal: Host op, Manchester United – han ligner en klokkeklar forstærkning.
I hvert fald offensivt.
Her giver Patrick Dorgu nemlig både Noussair Mazraoui og Diogo Dalot baghjul på en masse parametre som skabte chancer, indlæg, driblinger og mere. Se blot tabellen nedenfor.
For yderligere at understrege Patrick Dorgus offensive kvaliteter er det værd at nævne, at kun én Lecce-spiller har været involveret i flere offensive sekvenser end danskerens 76 i denne sæson. Det er Nikola Kristovic med 99.
En del af årsagen skal også findes i, at Dorgu har spillet mange forskellige roller i denne sæson – både back, højre kant, central midtbane og højre back.
Han har dog stadig snittet 6.2 defensive aktioner pr. 90 minutter ifølge Opta, hvor Diogo Dalot snitter 7.2 og Noussair Mazraoui snitter 11.2.
Herunder kan du se en yderligere sammenligning mellem Patrick Dorgu og de to Manchester United-spillere:


Nu må tiden vise, om de snart kan kalde sig holdkammerater.
Billeder og statistik fra Opta.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TIPSBLADET SPECIAL