Opdateret 17.20 med reaktion fra Thomas Lehne Olsen selv.
Den norske angriber Thomas Lehne Olsen er for nylig blevet sat i forbindelse med et skifte til Brøndby IF, men også norske Lillestrøm SK og belgiske Standard Liege har været meldt interesserede.
Onsdag kom Lillestrøm SK ved en fejl at præsentere den 31-årige nordmand, og siden har hovedpersonen selv afvist, at han er enig med nogen klub.
Således har klubben i dag, onsdag, sendt en mail ud til sine fans i den såkaldte Fuglafamilien, hvor emnefeltet er “Thomas Lehne Olsen klar for LSK [Lillestrøm SK]!” Det skriver en fan på det sociale medie Twitter, der har vedhæftet et skærmbillede af mailen.
Selve mailen indeholder imidlertid ikke noget om en transfer, ligesom der heller ikke er noget om en transfer på klubbens hjemmeside.
Lillestrøm SK har selv efterfølgende svaret fanen:
– Ak, hvilken ønsketænkning i emnefeltet på den seneste Fuglafamilien-mail! Desværre trykkede nogle dagdrømmere på nogle knapper. Alle, der modtog nyhedsbrevet, var nok lidt skuffede over, at det trods alt kun handlede om billetter til derbyet mod Vålerenga plus noget andet, skriver klubben på Twitter.
Også angriberen selv afviser, at han er enig med nogen. Han er i dialog med Lillestrøm og flere andre klubber, siger Lehne Olsen til VG.
Thomas Lehne Olsen, 31 år, er på kontrakt i Shabab Al Ahli i øjeblikket. I 2021 spillede han for netop Lillestrøm med 26 kasser i 28 ligakampe til følge.
Aiai, hvilken ønsketenkning av et emnefelt på siste Fuglafamilien-utsendelse! Dessverre var det noen dagdrømmere som kom borti noen knapper. Alle som har mottatt nyhetsbrevet ble nok litt skuffet over at det tross alt bare handlet om billetter til derbyet mot VIF pluss noe attåt. https://t.co/8Mubo10UmP
— Lillestrøm SK (@LillestromSK) August 17, 2022
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Stopper karrieren
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
