Opdateret 17.20 med reaktion fra Thomas Lehne Olsen selv.
Den norske angriber Thomas Lehne Olsen er for nylig blevet sat i forbindelse med et skifte til Brøndby IF, men også norske Lillestrøm SK og belgiske Standard Liege har været meldt interesserede.
Onsdag kom Lillestrøm SK ved en fejl at præsentere den 31-årige nordmand, og siden har hovedpersonen selv afvist, at han er enig med nogen klub.
Således har klubben i dag, onsdag, sendt en mail ud til sine fans i den såkaldte Fuglafamilien, hvor emnefeltet er “Thomas Lehne Olsen klar for LSK [Lillestrøm SK]!” Det skriver en fan på det sociale medie Twitter, der har vedhæftet et skærmbillede af mailen.
Selve mailen indeholder imidlertid ikke noget om en transfer, ligesom der heller ikke er noget om en transfer på klubbens hjemmeside.
Lillestrøm SK har selv efterfølgende svaret fanen:
– Ak, hvilken ønsketænkning i emnefeltet på den seneste Fuglafamilien-mail! Desværre trykkede nogle dagdrømmere på nogle knapper. Alle, der modtog nyhedsbrevet, var nok lidt skuffede over, at det trods alt kun handlede om billetter til derbyet mod Vålerenga plus noget andet, skriver klubben på Twitter.
Også angriberen selv afviser, at han er enig med nogen. Han er i dialog med Lillestrøm og flere andre klubber, siger Lehne Olsen til VG.
Thomas Lehne Olsen, 31 år, er på kontrakt i Shabab Al Ahli i øjeblikket. I 2021 spillede han for netop Lillestrøm med 26 kasser i 28 ligakampe til følge.
Aiai, hvilken ønsketenkning av et emnefelt på siste Fuglafamilien-utsendelse! Dessverre var det noen dagdrømmere som kom borti noen knapper. Alle som har mottatt nyhetsbrevet ble nok litt skuffet over at det tross alt bare handlet om billetter til derbyet mot VIF pluss noe attåt. https://t.co/8Mubo10UmP
— Lillestrøm SK (@LillestromSK) August 17, 2022
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADETS DOM
