Hvad skal der ske?

Andreas Christensen meldes færdig i Barcelona af Fabrizio Romano, men ifølge Tipsbladets oplysninger har danskeren ikke kurs mod en afsked med de spanske mestre.



Søndag aften tikkede der en – især med de danske briller på – interessant melding ind fra transferjournalisten Fabrizio Romano, der på X skrev, at Andreas Christensen forventes at forlade FC Barcelona i dette transfervindue.

Meldingen fra Romano kom i kølvandet på, at Barcelonas sportsdirektør Deco tidligere på dagen havde udtalt, at de spanske mestre er nødt til at skille sig af med en midterforsvarer denne sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog ikke noget klubskifte på trapperne for Andreas Christensen.

Den 29-årige danske stjernespiller har kontrakt med Barcelona frem til næste sommer, så det ligger i kortene, at klubben og spilleren skal have en dialog om fremtiden inden alt for længe.

Andreas Christensen vil gerne fortsætte i FC Barcelona (Foto: Alamy).

Ønsker at blive

Viaplay-journalist Luna Christofi, der har fulgt spansk fodbold i flere årtier, forventer heller ikke, at Andreas Christensen er tæt på et skifte.

– Jeg har ikke hørt så meget fra FC Barcelona, der har faktisk været rigtigt meget tavshed om lige præcis Andreas Christensen. I de rygter, der har kørt i de seneste uger, der er hans navn heller ikke et af dem, der er dukket op.

– Det dukkede så lige pludseligt op, fordi sportsdirektøren Deco var ude at sige, at de har fem midterforsvarere, men at de kun skal bruge fire. Og det er så der, hvor rygtet starter, siger Luna Christofi til Viaplay Sport News.

Bør FC Barcelona beholde Andreas Christensen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Ifølge Luna Christofi har ‘AC’ et ønske om at blive flere år i Barcelona.

– Det, jeg ved fra Andreas’ lejr, det er, at han ønsker at blive i FC Barcelona. Han er utroligt glad for at bo der, og han er utroligt glad for at spille i klubben. Han er blevet sin skade kvit, det så vi i slutningen af sæsonen. Hans ønske er ikke kun at gøre sin kontrakt færdig, men rent faktisk at lave en kontraktfornyelse.

– Så vi må se, hvad der sker henover de næste uger. Så vidt jeg erfarer, har der ikke været kontakt mellem Deco og Andreas Christensen-lejren, men det kan der jo selvfølgelig godt have været, uden at jeg ved det. Men lad os nu se. Jeg er ikke sikker på, at det her bliver så ligetil, at Andreas bare bliver solgt, når han ikke selv ønsker det, siger Luna Christofi.

Andreas Christensen sad ude med en skade i stort set hele sidste sæson, men danskeren nåede at spille fire ud af de sidste fem kampe i La Liga, som Barcelona som bekendt endte med at vinde.





Exit på vej? ‘Jeg har også drømme’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona


TransferLIVE: Nu er han kontraktfri

Færdig hos Brøndby IF

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Scorer forrygende løn i FC København

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen


Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Crystal Palace skifter ejer

Afsløring: Færdig i FC København

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Premier League-klub vil have Hermansen


TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


– Rasmus Falk har tre muligheder

Spår store Brøndby-salg

Mesterklub frister Højlund

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’



Nyt bud på Victor Froholdt

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Hvad skal der ske?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vil kapre FCK-emne

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen

Afsløring: Clement Bischoffs bror til prøvetræning

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB



Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Bellingham skal på operationsbordet

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Liverpool får særlig klausul

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’



Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp