Hvad skal der ske med Louka Prip?
Danskeren har kontraktudløb til sommer med tyrkiske Konyaspor, men på Deadline Day fortæller 27-årige Prip til Tipsbladet, at han ikke skal væk nu.
– Der sker ikke noget med mig lige foreløbig. Jeg har været i dialog med agenten og det hele, og vi tager det til sommer, og så ser vi, hvad der sker.
Har du haft nogle muligheder i dette vindue?
– Nej, det har været meget stille og roligt. Vi har lagt en plan hele vejen igennem, at jeg gerne ville spille sæsonen færdig her. Der har ikke været noget, som jeg skulle forholde mig til.
Den tidligere AaB-spiller har ikke besluttet sig, hvad der skal ske fra næste sæson. Hvidovre IF har tidligere talt varmt om offensivspilleren.
– Det er meget stille og roligt. Jeg har jo kontraktudløb til sommer, og planen har hele tiden været, at jeg skal spille sæsonen ud, og så må vi se, hvad der skal ske.
Vil du gerne prøve noget andet til sommer?
– Jeg ved det ikke helt endnu. Der er stadig fire måneder endnu, og jeg synes, at det er lidt for tidligt at sige, hvad der er det rigtige. Det skal jeg finde ud af, når vi nærmer os.
Får du stadig skrevet lidt med Peter Lassen (Hvidovre-sportschef, red.)?
– Jeg kan ringe, hvis jeg har lyst, og det er fint, men det er for tidligt at tage hjem til Hvidovre.
Artiklen fortsætter under billedet.

Turbulent halvt år
Den danske offensivspiller ser tilbage på en begivenhedsrig tid i Tyrkiet med store oplevelser, men det har også været svært.
– Jeg har altid gerne villet prøve noget andet end Superligaen, da jeg spilede mange år der. Jeg havde et brændende ønske om at prøve en anden liga, og jeg ville gerne prøve et sted, hvor der bliver gået til den på tilskuerpladserne.
– Jeg har haft store oplevelser ved at starte inde mod Galatasaray. Jeg havde et turbulent første halve år, hvor der var en træner, der ikke så min vej. Jeg spillede ikke så meget, og nu er der kommet en ny træner. Han spiller den fodbold, som jeg gerne vil, afslutter Louka Prip til Tipsbladet.
141 kampe står danskeren noteret for i Superligaen for AaB og AC Horsens, og det er blevet til 55 kampe for Konyaspor.
LIVE
LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE