Hvordan kan han være så dum? Kan koste jobbet

Tipsbladet stiller her skarpt på pokalkvartfinalen mellem Brabrand IF og Viborg FF.



BRABRAND (Tipsbladet): På en meget tung og våd bane skulle Viborg FF forsøge at få et bedre resultat, end Superliga-kollegerne FC Nordsjælland og Randers FC havde fået på Brabrand Stadion.

Og det skulle vise at blive en svær kamp for gæsterne.

Her ser vi nærmere på, hvordan det gik i kampen i det vestlige Århus.

Brabrand IF-Viborg FF 1-1 (1-1)
1-0 Jonas Berwald (28.)
1-1 Charly Nouck (38.)

Kampens bedste:

Brabrand IF
Brabrands 3. Divisionsspillere gjorde en flot figur søndag og spillede deres chance fuldt ud uden at være Viborg specielt underlegne, heller ikke før Renato Juniors udvisning midt i anden halvleg.

Værternes Rasmus Juul og målscorer Jonas Berwald gjorde det fint, men vi ender på målmand Mathias Ørnskov som kampens Brabrand-mand.

Han er egentlig ikke sikkert førstevalg for Brabrand, men mod Superliga-mandskabet havde han flere fremragende redninger, når VFF fik spillet sig gennem Brabrands forsvar og navigeret den tunge bane.

Der skulle også lidt medgang for Brabrand mod et Viborg-mandskab, der ikke tog let kampen, og det fik hjemmeholdet blandt andet i form af Ørnskovs afgørende indgreb.

Viborg FF
Magnus Westergaard tacklede, pressede og afleverede sig fint igennem banen under svære forhold.

Han var en god mand for Viborg sammen med den bevægelige Charly Nouck og målmand Lucas Lund, der helt til sidst reddede en fremragende afslutning oppe i hjørnet.

Westergaard gør en god figur for Viborg og er et vigtigt bindeled for cheftræner Jakob Poulsen, og når VFF trods alt er i en fin position til at sikre semifinalerne i pokalen i sikker stil på fredag, er det ikke mindst midtbanesliderens fortjeneste.

Kampens værste:

Viborg FF
Hvad sker der, Renato Junior?!

Netop indskiftet, et intenst løb ned mod hjørneflaget, hvor han taber bolden, jagter den i presset, og så kører knopperne ned over foden og skinnebenet på en modspiller.

Brasilianeren og holdkammeraterne appellerede om mådehold fra dommer Aydin Uslu, mens Brabrand-spillerne rasende omringede brasilianeren.

Og de havde en sag, for det var fuldstændig vanvittigt gjort af angriberen.

Det er utilgiveligt i en kamp, Viborg logisk ville komme til at dominere mod en modstander, der trods alt ikke har samme fysik og kondition som Superliga-gæsterne.

Renato Junior er i hård kamp med Anosike Ementa om at være Viborgs førstevalg, og det er ikke umuligt, der uanset hvad var lagt op til, at der skulle vælges mellem de to i 2025, når de begge har kontraktudløb i 2026.

Og det her er et argument for, at Jakob Poulsen skal vælge Ementa i 2025, når Renato Junior som fuldtidsprofessionel kan koge og svigte holdkammeraterne så meget, som han gjorde der.

Viborg skal nok klare det her i returkampen, men det er præcis denne type fejl, Viborg FF arbejder så indædt med at undgå og ikke har råd til i 2025-forår med pres på.

Kampens detalje:
Hvornår har I sidst hørt om en dansk topkamp, hvor der kort før kickoff er blevet kørt sand på mudderet og vandpytterne i de to straffesparksfelter?

Tipsbladets udsendte på Brabrand Stadion kunne sidste vinter ikke passe den sædvanlige løberute på Brabrandstien lige bag træningsanlægget, fordi flere kilometer af strækningen bogstavelig talt var oversvømmet af de gentagne skybrud.

Selv i gode år kan man ofte ikke spille fodbold på stadion i Brabrand fra midten eller slutningen af efteråret og langt ind i april og nogle gange endda senere, fordi stadion er så tæt på grundvandsspejlet, og man kan godt frygte for banen efter den her omgang.

Men for os, der ikke skulle spille, havde det i den grad sin charme med en bane, der i høj grad udlignede forskellen på Superligaen og 3. Division, en forskel der naturligvis var der for eksempelvis letbenede spillere som Charly Nouck og Viborgs langt hurtigere midtbanespillere, men hvor Brabrand ellers klogt spillede på den tunge bane, man er også vant til til daglig i 3. Division.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League