Hvordan kan han være så dum? Kan koste jobbet

Tipsbladet stiller her skarpt på pokalkvartfinalen mellem Brabrand IF og Viborg FF.



BRABRAND (Tipsbladet): På en meget tung og våd bane skulle Viborg FF forsøge at få et bedre resultat, end Superliga-kollegerne FC Nordsjælland og Randers FC havde fået på Brabrand Stadion.

Og det skulle vise at blive en svær kamp for gæsterne.

Her ser vi nærmere på, hvordan det gik i kampen i det vestlige Århus.

Brabrand IF-Viborg FF 1-1 (1-1)
1-0 Jonas Berwald (28.)
1-1 Charly Nouck (38.)

Kampens bedste:

Brabrand IF
Brabrands 3. Divisionsspillere gjorde en flot figur søndag og spillede deres chance fuldt ud uden at være Viborg specielt underlegne, heller ikke før Renato Juniors udvisning midt i anden halvleg.

Værternes Rasmus Juul og målscorer Jonas Berwald gjorde det fint, men vi ender på målmand Mathias Ørnskov som kampens Brabrand-mand.

Han er egentlig ikke sikkert førstevalg for Brabrand, men mod Superliga-mandskabet havde han flere fremragende redninger, når VFF fik spillet sig gennem Brabrands forsvar og navigeret den tunge bane.

Der skulle også lidt medgang for Brabrand mod et Viborg-mandskab, der ikke tog let kampen, og det fik hjemmeholdet blandt andet i form af Ørnskovs afgørende indgreb.

Viborg FF
Magnus Westergaard tacklede, pressede og afleverede sig fint igennem banen under svære forhold.

Han var en god mand for Viborg sammen med den bevægelige Charly Nouck og målmand Lucas Lund, der helt til sidst reddede en fremragende afslutning oppe i hjørnet.

Westergaard gør en god figur for Viborg og er et vigtigt bindeled for cheftræner Jakob Poulsen, og når VFF trods alt er i en fin position til at sikre semifinalerne i pokalen i sikker stil på fredag, er det ikke mindst midtbanesliderens fortjeneste.

Kampens værste:

Viborg FF
Hvad sker der, Renato Junior?!

Netop indskiftet, et intenst løb ned mod hjørneflaget, hvor han taber bolden, jagter den i presset, og så kører knopperne ned over foden og skinnebenet på en modspiller.

Brasilianeren og holdkammeraterne appellerede om mådehold fra dommer Aydin Uslu, mens Brabrand-spillerne rasende omringede brasilianeren.

Og de havde en sag, for det var fuldstændig vanvittigt gjort af angriberen.

Det er utilgiveligt i en kamp, Viborg logisk ville komme til at dominere mod en modstander, der trods alt ikke har samme fysik og kondition som Superliga-gæsterne.

Renato Junior er i hård kamp med Anosike Ementa om at være Viborgs førstevalg, og det er ikke umuligt, der uanset hvad var lagt op til, at der skulle vælges mellem de to i 2025, når de begge har kontraktudløb i 2026.

Og det her er et argument for, at Jakob Poulsen skal vælge Ementa i 2025, når Renato Junior som fuldtidsprofessionel kan koge og svigte holdkammeraterne så meget, som han gjorde der.

Viborg skal nok klare det her i returkampen, men det er præcis denne type fejl, Viborg FF arbejder så indædt med at undgå og ikke har råd til i 2025-forår med pres på.

Kampens detalje:
Hvornår har I sidst hørt om en dansk topkamp, hvor der kort før kickoff er blevet kørt sand på mudderet og vandpytterne i de to straffesparksfelter?

Tipsbladets udsendte på Brabrand Stadion kunne sidste vinter ikke passe den sædvanlige løberute på Brabrandstien lige bag træningsanlægget, fordi flere kilometer af strækningen bogstavelig talt var oversvømmet af de gentagne skybrud.

Selv i gode år kan man ofte ikke spille fodbold på stadion i Brabrand fra midten eller slutningen af efteråret og langt ind i april og nogle gange endda senere, fordi stadion er så tæt på grundvandsspejlet, og man kan godt frygte for banen efter den her omgang.

Men for os, der ikke skulle spille, havde det i den grad sin charme med en bane, der i høj grad udlignede forskellen på Superligaen og 3. Division, en forskel der naturligvis var der for eksempelvis letbenede spillere som Charly Nouck og Viborgs langt hurtigere midtbanespillere, men hvor Brabrand ellers klogt spillede på den tunge bane, man er også vant til til daglig i 3. Division.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien

Brøndby-handel er kollapset

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Nu flytter anfører til Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Helt på røven over Victor Froholdt

FC København jagter Neestrup-erstatning

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

– Det er Neestrups tre største fejl



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Riemer melder stjerne klar

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud