BRABRAND (Tipsbladet): På en meget tung og våd bane skulle Viborg FF forsøge at få et bedre resultat, end Superliga-kollegerne FC Nordsjælland og Randers FC havde fået på Brabrand Stadion.
Og det skulle vise at blive en svær kamp for gæsterne.
Her ser vi nærmere på, hvordan det gik i kampen i det vestlige Århus.
Brabrand IF-Viborg FF 1-1 (1-1)
1-0 Jonas Berwald (28.)
1-1 Charly Nouck (38.)
Kampens bedste:
Brabrand IF
Brabrands 3. Divisionsspillere gjorde en flot figur søndag og spillede deres chance fuldt ud uden at være Viborg specielt underlegne, heller ikke før Renato Juniors udvisning midt i anden halvleg.
Værternes Rasmus Juul og målscorer Jonas Berwald gjorde det fint, men vi ender på målmand Mathias Ørnskov som kampens Brabrand-mand.
Han er egentlig ikke sikkert førstevalg for Brabrand, men mod Superliga-mandskabet havde han flere fremragende redninger, når VFF fik spillet sig gennem Brabrands forsvar og navigeret den tunge bane.
Der skulle også lidt medgang for Brabrand mod et Viborg-mandskab, der ikke tog let kampen, og det fik hjemmeholdet blandt andet i form af Ørnskovs afgørende indgreb.
Viborg FF
Magnus Westergaard tacklede, pressede og afleverede sig fint igennem banen under svære forhold.
Han var en god mand for Viborg sammen med den bevægelige Charly Nouck og målmand Lucas Lund, der helt til sidst reddede en fremragende afslutning oppe i hjørnet.
Westergaard gør en god figur for Viborg og er et vigtigt bindeled for cheftræner Jakob Poulsen, og når VFF trods alt er i en fin position til at sikre semifinalerne i pokalen i sikker stil på fredag, er det ikke mindst midtbanesliderens fortjeneste.
Kampens værste:
Viborg FF
Hvad sker der, Renato Junior?!
Netop indskiftet, et intenst løb ned mod hjørneflaget, hvor han taber bolden, jagter den i presset, og så kører knopperne ned over foden og skinnebenet på en modspiller.
Brasilianeren og holdkammeraterne appellerede om mådehold fra dommer Aydin Uslu, mens Brabrand-spillerne rasende omringede brasilianeren.
Og de havde en sag, for det var fuldstændig vanvittigt gjort af angriberen.
Det er utilgiveligt i en kamp, Viborg logisk ville komme til at dominere mod en modstander, der trods alt ikke har samme fysik og kondition som Superliga-gæsterne.
Renato Junior er i hård kamp med Anosike Ementa om at være Viborgs førstevalg, og det er ikke umuligt, der uanset hvad var lagt op til, at der skulle vælges mellem de to i 2025, når de begge har kontraktudløb i 2026.
Og det her er et argument for, at Jakob Poulsen skal vælge Ementa i 2025, når Renato Junior som fuldtidsprofessionel kan koge og svigte holdkammeraterne så meget, som han gjorde der.
Viborg skal nok klare det her i returkampen, men det er præcis denne type fejl, Viborg FF arbejder så indædt med at undgå og ikke har råd til i 2025-forår med pres på.
Kampens detalje:
Hvornår har I sidst hørt om en dansk topkamp, hvor der kort før kickoff er blevet kørt sand på mudderet og vandpytterne i de to straffesparksfelter?
Tipsbladets udsendte på Brabrand Stadion kunne sidste vinter ikke passe den sædvanlige løberute på Brabrandstien lige bag træningsanlægget, fordi flere kilometer af strækningen bogstavelig talt var oversvømmet af de gentagne skybrud.
Selv i gode år kan man ofte ikke spille fodbold på stadion i Brabrand fra midten eller slutningen af efteråret og langt ind i april og nogle gange endda senere, fordi stadion er så tæt på grundvandsspejlet, og man kan godt frygte for banen efter den her omgang.
Men for os, der ikke skulle spille, havde det i den grad sin charme med en bane, der i høj grad udlignede forskellen på Superligaen og 3. Division, en forskel der naturligvis var der for eksempelvis letbenede spillere som Charly Nouck og Viborgs langt hurtigere midtbanespillere, men hvor Brabrand ellers klogt spillede på den tunge bane, man er også vant til til daglig i 3. Division.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fik blackout på Brøndby Stadion
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal