BRABRAND (Tipsbladet): På en meget tung og våd bane skulle Viborg FF forsøge at få et bedre resultat, end Superliga-kollegerne FC Nordsjælland og Randers FC havde fået på Brabrand Stadion.
Og det skulle vise at blive en svær kamp for gæsterne.
Her ser vi nærmere på, hvordan det gik i kampen i det vestlige Århus.
Brabrand IF-Viborg FF 1-1 (1-1)
1-0 Jonas Berwald (28.)
1-1 Charly Nouck (38.)
Kampens bedste:
Brabrand IF
Brabrands 3. Divisionsspillere gjorde en flot figur søndag og spillede deres chance fuldt ud uden at være Viborg specielt underlegne, heller ikke før Renato Juniors udvisning midt i anden halvleg.
Værternes Rasmus Juul og målscorer Jonas Berwald gjorde det fint, men vi ender på målmand Mathias Ørnskov som kampens Brabrand-mand.
Han er egentlig ikke sikkert førstevalg for Brabrand, men mod Superliga-mandskabet havde han flere fremragende redninger, når VFF fik spillet sig gennem Brabrands forsvar og navigeret den tunge bane.
Der skulle også lidt medgang for Brabrand mod et Viborg-mandskab, der ikke tog let kampen, og det fik hjemmeholdet blandt andet i form af Ørnskovs afgørende indgreb.
Viborg FF
Magnus Westergaard tacklede, pressede og afleverede sig fint igennem banen under svære forhold.
Han var en god mand for Viborg sammen med den bevægelige Charly Nouck og målmand Lucas Lund, der helt til sidst reddede en fremragende afslutning oppe i hjørnet.
Westergaard gør en god figur for Viborg og er et vigtigt bindeled for cheftræner Jakob Poulsen, og når VFF trods alt er i en fin position til at sikre semifinalerne i pokalen i sikker stil på fredag, er det ikke mindst midtbanesliderens fortjeneste.
Kampens værste:
Viborg FF
Hvad sker der, Renato Junior?!
Netop indskiftet, et intenst løb ned mod hjørneflaget, hvor han taber bolden, jagter den i presset, og så kører knopperne ned over foden og skinnebenet på en modspiller.
Brasilianeren og holdkammeraterne appellerede om mådehold fra dommer Aydin Uslu, mens Brabrand-spillerne rasende omringede brasilianeren.
Og de havde en sag, for det var fuldstændig vanvittigt gjort af angriberen.
Det er utilgiveligt i en kamp, Viborg logisk ville komme til at dominere mod en modstander, der trods alt ikke har samme fysik og kondition som Superliga-gæsterne.
Renato Junior er i hård kamp med Anosike Ementa om at være Viborgs førstevalg, og det er ikke umuligt, der uanset hvad var lagt op til, at der skulle vælges mellem de to i 2025, når de begge har kontraktudløb i 2026.
Og det her er et argument for, at Jakob Poulsen skal vælge Ementa i 2025, når Renato Junior som fuldtidsprofessionel kan koge og svigte holdkammeraterne så meget, som han gjorde der.
Viborg skal nok klare det her i returkampen, men det er præcis denne type fejl, Viborg FF arbejder så indædt med at undgå og ikke har råd til i 2025-forår med pres på.
Kampens detalje:
Hvornår har I sidst hørt om en dansk topkamp, hvor der kort før kickoff er blevet kørt sand på mudderet og vandpytterne i de to straffesparksfelter?
Tipsbladets udsendte på Brabrand Stadion kunne sidste vinter ikke passe den sædvanlige løberute på Brabrandstien lige bag træningsanlægget, fordi flere kilometer af strækningen bogstavelig talt var oversvømmet af de gentagne skybrud.
Selv i gode år kan man ofte ikke spille fodbold på stadion i Brabrand fra midten eller slutningen af efteråret og langt ind i april og nogle gange endda senere, fordi stadion er så tæt på grundvandsspejlet, og man kan godt frygte for banen efter den her omgang.
Men for os, der ikke skulle spille, havde det i den grad sin charme med en bane, der i høj grad udlignede forskellen på Superligaen og 3. Division, en forskel der naturligvis var der for eksempelvis letbenede spillere som Charly Nouck og Viborgs langt hurtigere midtbanespillere, men hvor Brabrand ellers klogt spillede på den tunge bane, man er også vant til til daglig i 3. Division.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt