– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Ifølge den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker gav det i 1995 ingen mening at hente Zinedine Zidane, når de engelske mestre allerede havde Tim Sherwood i truppen.



– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Det er ikke en sætning, der umiddelbart fremstår videre rationel her i 2021, men det var angiveligt de ord, som den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker brugte i 1995, da han afviste et indkøb af Zinedine Zidane. 

Sådan lyder det fra talkSPORT, der har taget et kig på, hvordan den nordengelske klub formøblede muligheden for at fortsætte succesen efter Premier League-titlen i 1994/95-sæsonen. 

Klubejer tog fejl
Tim Sherwood, var en af profilerne på Blackburns hold i 1995, har i podcasten Squeaky Bum Time Podcast bekræftet, at Zinedine Zidane faktisk var på besøg på Blackburns træningsanlæg i 1995. Franskmanden spillede dengang for Bordeaux.

– Vi var engelske mestre, og Zidane og Christophe Dugarry kom forbi træningsanlægget for at se tingene an. Det var et imponerende træningsanlæg, men enten besluttede de selv, at de ikke ville skifte til os, eller også besluttede Jack Walker det. Der var mange spillere, der blev rygtet til os. Jeg vil sige, at vi fejlede, når det kom til at udnytte succesen. Vi havde et fundament, og vi skulle have bygget videre på det. Jacks holdning var: ‘Hvis det fungerer, hvorfor så lave det om?’ Han tog fejl, tror jeg, lyder det således fra Sherwood i podcasten. 

Blackburn har da heller ikke vundet Premier League siden da. I 1995/96-sæsonen endte klubben som nummer syv, og i 1998/99-sæsonen rykkede Blackburn så ud af Premier League. I øjeblikket spiller Blackburn i den næstbedste række i England. 





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor ændring i AGF?

Revser Alexander Zorniger

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

FCM-transfer i fare