– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Ifølge den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker gav det i 1995 ingen mening at hente Zinedine Zidane, når de engelske mestre allerede havde Tim Sherwood i truppen.



– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Det er ikke en sætning, der umiddelbart fremstår videre rationel her i 2021, men det var angiveligt de ord, som den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker brugte i 1995, da han afviste et indkøb af Zinedine Zidane. 

Sådan lyder det fra talkSPORT, der har taget et kig på, hvordan den nordengelske klub formøblede muligheden for at fortsætte succesen efter Premier League-titlen i 1994/95-sæsonen. 

Klubejer tog fejl
Tim Sherwood, var en af profilerne på Blackburns hold i 1995, har i podcasten Squeaky Bum Time Podcast bekræftet, at Zinedine Zidane faktisk var på besøg på Blackburns træningsanlæg i 1995. Franskmanden spillede dengang for Bordeaux.

– Vi var engelske mestre, og Zidane og Christophe Dugarry kom forbi træningsanlægget for at se tingene an. Det var et imponerende træningsanlæg, men enten besluttede de selv, at de ikke ville skifte til os, eller også besluttede Jack Walker det. Der var mange spillere, der blev rygtet til os. Jeg vil sige, at vi fejlede, når det kom til at udnytte succesen. Vi havde et fundament, og vi skulle have bygget videre på det. Jacks holdning var: ‘Hvis det fungerer, hvorfor så lave det om?’ Han tog fejl, tror jeg, lyder det således fra Sherwood i podcasten. 

Blackburn har da heller ikke vundet Premier League siden da. I 1995/96-sæsonen endte klubben som nummer syv, og i 1998/99-sæsonen rykkede Blackburn så ud af Premier League. I øjeblikket spiller Blackburn i den næstbedste række i England. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vender tilbage til skærmen

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superligaen dropper det

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren