– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Ifølge den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker gav det i 1995 ingen mening at hente Zinedine Zidane, når de engelske mestre allerede havde Tim Sherwood i truppen.



– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?

Det er ikke en sætning, der umiddelbart fremstår videre rationel her i 2021, men det var angiveligt de ord, som den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker brugte i 1995, da han afviste et indkøb af Zinedine Zidane. 

Sådan lyder det fra talkSPORT, der har taget et kig på, hvordan den nordengelske klub formøblede muligheden for at fortsætte succesen efter Premier League-titlen i 1994/95-sæsonen. 

Klubejer tog fejl
Tim Sherwood, var en af profilerne på Blackburns hold i 1995, har i podcasten Squeaky Bum Time Podcast bekræftet, at Zinedine Zidane faktisk var på besøg på Blackburns træningsanlæg i 1995. Franskmanden spillede dengang for Bordeaux.

– Vi var engelske mestre, og Zidane og Christophe Dugarry kom forbi træningsanlægget for at se tingene an. Det var et imponerende træningsanlæg, men enten besluttede de selv, at de ikke ville skifte til os, eller også besluttede Jack Walker det. Der var mange spillere, der blev rygtet til os. Jeg vil sige, at vi fejlede, når det kom til at udnytte succesen. Vi havde et fundament, og vi skulle have bygget videre på det. Jacks holdning var: ‘Hvis det fungerer, hvorfor så lave det om?’ Han tog fejl, tror jeg, lyder det således fra Sherwood i podcasten. 

Blackburn har da heller ikke vundet Premier League siden da. I 1995/96-sæsonen endte klubben som nummer syv, og i 1998/99-sæsonen rykkede Blackburn så ud af Premier League. I øjeblikket spiller Blackburn i den næstbedste række i England. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Bekræfter kæmpebud

Næste sæson skal vi i Europa



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende skifte lurer

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’