– Hvorfor vil du hente Zidane, når vi har Tim Sherwood?
Det er ikke en sætning, der umiddelbart fremstår videre rationel her i 2021, men det var angiveligt de ord, som den tidligere Blackburn-ejer Jack Walker brugte i 1995, da han afviste et indkøb af Zinedine Zidane.
Sådan lyder det fra talkSPORT, der har taget et kig på, hvordan den nordengelske klub formøblede muligheden for at fortsætte succesen efter Premier League-titlen i 1994/95-sæsonen.
Klubejer tog fejl
Tim Sherwood, var en af profilerne på Blackburns hold i 1995, har i podcasten Squeaky Bum Time Podcast bekræftet, at Zinedine Zidane faktisk var på besøg på Blackburns træningsanlæg i 1995. Franskmanden spillede dengang for Bordeaux.
– Vi var engelske mestre, og Zidane og Christophe Dugarry kom forbi træningsanlægget for at se tingene an. Det var et imponerende træningsanlæg, men enten besluttede de selv, at de ikke ville skifte til os, eller også besluttede Jack Walker det. Der var mange spillere, der blev rygtet til os. Jeg vil sige, at vi fejlede, når det kom til at udnytte succesen. Vi havde et fundament, og vi skulle have bygget videre på det. Jacks holdning var: ‘Hvis det fungerer, hvorfor så lave det om?’ Han tog fejl, tror jeg, lyder det således fra Sherwood i podcasten.
Blackburn har da heller ikke vundet Premier League siden da. I 1995/96-sæsonen endte klubben som nummer syv, og i 1998/99-sæsonen rykkede Blackburn så ud af Premier League. I øjeblikket spiller Blackburn i den næstbedste række i England.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
