Hylder dansk træner i storklub: Han er fantastisk

Sparta Prag-cheftræner Lars Friis fortæller til Tipsbladet, at Jens Berthel Askou har gjort et fantastisk stykke arbejde i klubben.



Sparta Prag har fået endnu en dansker til klubben, da den tjekkiske storklub har købt Jens Berthel Askou i IFK Göteborg.

Askou skal være assistent i Sparta Prag, og det er noget, som cheftræner Lars Friis jubler over.

Friis siger til Tipsbladet, at Jens Berthel Askou har nogle store kompetencer, der gør trænerteamet endnu bedre. Derudover har klubben fået tilgang af den tidligere Superliga-spiller Tim Sparv i trænerteamet, og de er begge meget vigtige brikker i puslespillet, siger Sparta Prag-cheftræneren

– Jeg er nødt til at sige, at det hele gik så stærkt, og der var ikke noget som helst, der var på tegnebrættet. Jeg havde slet ikke tænkt de tanker, da jeg var på ferie. Da jeg fandt ud af, at vi havde travlt, blev jeg nødt til at afsøge markedet i forhold til, hvad der var muligt.

– Jeg tror rigtig meget på, at jeg skal finde nogle folk, der er dygtigere end mig på nogle parametre. Jens Berthel er rigtig god til den defensive del, og han har selv været cheftræner. Jeg skal omgives af nogle, der har nogle spidskompetencer, og som kan gøre noget, som jeg ikke er den dygtigste til. Jeg skal ikke være over det hele.

– Jens Berthel var heldigvis interesseret, og så fik vi det på plads. Det er jeg rigtig glad for. Han har fået en fantastisk start. Tim Sparv er jo den anden assistent, som jeg kender fra min tid i FC Midtjylland. Jeg kender Tim som en fantastisk dygtig fyr med tankerne på det rigtige sted. Det har han også vist, siger Lars Friis til Tipsbladet.

Friis har udover Jens Berthel Askou og Tim Spark også Christian Clarup i trænerstaben.

Tipsbladet har tidligere talt med Lars Friis om det nye job i Sparta Prag, og du kan læse artiklen her.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne