Hylder dansker: Han er ikke Gyökeres endnu, men…

Angriber Conrad Harder nyder stor succes i Portugal, og troen på danskeren er enorm hos det store medie A Bola, der sammenligner den tidligere FC Nordsjælland-spiller med Viktor Gyökeres.



Det er svenske Viktor Gyökeres, alle i Portugal taler om. Og man forstår det godt. 23 mål i 18 kampe for Sporting CP er imponerende af angriberen, der for halvandet år siden kom til klubben fra engelske Coventry.

Men i fremtiden kan det meget vel ende med at blive en dansk angriber, man i Portugal taler om.

Dels er det ventet, at Viktor Gyökeres på sigt sælges, efter han har leveret strålende præstationer for Sporting CP, dels er danske Conrad Harder fra samme klub ved at få et lignende gennembrud i Lissabon-klubben.

19-årige Conrad Harder skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Sporting CP, og han har indtil videre scoret syv gange i 18 kampe. Interessant er det, at ser man på målsnittet i den portugisiske liga, bruger Conrad Harder 62 minutter pr. mål, mens Viktor Gyökeres bruger 61 minutter på banen pr. mål. Harder har scoret tre gange i seks liga-kampe.

Danskeren er altså ret så effektiv i den hjemlige liga, og det har A Bola, en af de store portugisiske aviser, også fået øjnene op for.

Her profilerer avisen 19-årige Conrad Harder med ordene: "Harder er ikke Gyökeres endnu, men han er på vej til at blive det".

Det var Conrad Harder, der med to mål i Ruben Amorims sidte kamp i spidsen for Sporting CP sikrede, at det blev en god sæsonafslutning. Sporting vandt 4-2 ude mod Braga.

Så hvad er det med skandinaviske spillere? A Bola har talt med Bruno Romao om danske spillere. Romao er portugiser og har arbejdet i nordisk fodbold for IFK Mariehamn, som han dog stoppede i for et par måneder siden.

Han forklarer om Conrad Harder:

– De to mål bekræftede potentialet, og jeg tror på, at Harder kan tage Gyökeres' plads på sigt. Det er også Sportings plan (fordi de vil sælge Gyökeres på et tidspunkt, red.). Der er to aspekter, hvor Conrad forekommer at være lidt bedre end Viktor: Hans evne til at falde tilbage og spille mellem kæderne samt hans evne til at komme sent i feltet, siger han til A Bola i en opfølgende artikel.

I det hele taget er det hans forventning, at Sporting kommer til at se mere mod Skandinavien fremadrettet i forhold til rekruttering.

– Nordiske spillere er til rådighed og er godt trænet i både Danmark og Sverige, og det gør, at de er forberedte på vores liga. 

– De bedste når den professionelle fodbold tidligt og bliver matchet på et godt niveau i en kultur, hvor der ikke helt er same pres som i Portugal. Denne faktor kan dog også give lidt udfordringer, når stressniveauet øjes.

– Det er disciplinerede spillere, som er gode til at organisere sig og følger instrukserne. Socialt er det positive mennesker, der integrerer sig godt i grupper, og jeg tror, at de nemt forelsker sig i den sydeuropæiske livsstil og klima. Kombinerer vi alt dette med den fysiske dimension, er det en spillerprofil, som vi ikke så ofte har til rådighed i portugisiske klubber.

Conrad Harder har kontrakt med Sporting CP frem til sommeren 2029.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Arsenal skuffer mod bundprop

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

UEFA med ny stor FC København-straf

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Superliga-stortalenter topper international liste

Vild udtalelse om Nathan Trott

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’