Hylder dansker: Han er ikke Gyökeres endnu, men…

Angriber Conrad Harder nyder stor succes i Portugal, og troen på danskeren er enorm hos det store medie A Bola, der sammenligner den tidligere FC Nordsjælland-spiller med Viktor Gyökeres.



Det er svenske Viktor Gyökeres, alle i Portugal taler om. Og man forstår det godt. 23 mål i 18 kampe for Sporting CP er imponerende af angriberen, der for halvandet år siden kom til klubben fra engelske Coventry.

Men i fremtiden kan det meget vel ende med at blive en dansk angriber, man i Portugal taler om.

Dels er det ventet, at Viktor Gyökeres på sigt sælges, efter han har leveret strålende præstationer for Sporting CP, dels er danske Conrad Harder fra samme klub ved at få et lignende gennembrud i Lissabon-klubben.

19-årige Conrad Harder skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Sporting CP, og han har indtil videre scoret syv gange i 18 kampe. Interessant er det, at ser man på målsnittet i den portugisiske liga, bruger Conrad Harder 62 minutter pr. mål, mens Viktor Gyökeres bruger 61 minutter på banen pr. mål. Harder har scoret tre gange i seks liga-kampe.

Danskeren er altså ret så effektiv i den hjemlige liga, og det har A Bola, en af de store portugisiske aviser, også fået øjnene op for.

Her profilerer avisen 19-årige Conrad Harder med ordene: "Harder er ikke Gyökeres endnu, men han er på vej til at blive det".

Det var Conrad Harder, der med to mål i Ruben Amorims sidte kamp i spidsen for Sporting CP sikrede, at det blev en god sæsonafslutning. Sporting vandt 4-2 ude mod Braga.

Så hvad er det med skandinaviske spillere? A Bola har talt med Bruno Romao om danske spillere. Romao er portugiser og har arbejdet i nordisk fodbold for IFK Mariehamn, som han dog stoppede i for et par måneder siden.

Han forklarer om Conrad Harder:

– De to mål bekræftede potentialet, og jeg tror på, at Harder kan tage Gyökeres' plads på sigt. Det er også Sportings plan (fordi de vil sælge Gyökeres på et tidspunkt, red.). Der er to aspekter, hvor Conrad forekommer at være lidt bedre end Viktor: Hans evne til at falde tilbage og spille mellem kæderne samt hans evne til at komme sent i feltet, siger han til A Bola i en opfølgende artikel.

I det hele taget er det hans forventning, at Sporting kommer til at se mere mod Skandinavien fremadrettet i forhold til rekruttering.

– Nordiske spillere er til rådighed og er godt trænet i både Danmark og Sverige, og det gør, at de er forberedte på vores liga. 

– De bedste når den professionelle fodbold tidligt og bliver matchet på et godt niveau i en kultur, hvor der ikke helt er same pres som i Portugal. Denne faktor kan dog også give lidt udfordringer, når stressniveauet øjes.

– Det er disciplinerede spillere, som er gode til at organisere sig og følger instrukserne. Socialt er det positive mennesker, der integrerer sig godt i grupper, og jeg tror, at de nemt forelsker sig i den sydeuropæiske livsstil og klima. Kombinerer vi alt dette med den fysiske dimension, er det en spillerprofil, som vi ikke så ofte har til rådighed i portugisiske klubber.

Conrad Harder har kontrakt med Sporting CP frem til sommeren 2029.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos