Hylder dansker: Han er ikke Gyökeres endnu, men…

Angriber Conrad Harder nyder stor succes i Portugal, og troen på danskeren er enorm hos det store medie A Bola, der sammenligner den tidligere FC Nordsjælland-spiller med Viktor Gyökeres.



Det er svenske Viktor Gyökeres, alle i Portugal taler om. Og man forstår det godt. 23 mål i 18 kampe for Sporting CP er imponerende af angriberen, der for halvandet år siden kom til klubben fra engelske Coventry.

Men i fremtiden kan det meget vel ende med at blive en dansk angriber, man i Portugal taler om.

Dels er det ventet, at Viktor Gyökeres på sigt sælges, efter han har leveret strålende præstationer for Sporting CP, dels er danske Conrad Harder fra samme klub ved at få et lignende gennembrud i Lissabon-klubben.

19-årige Conrad Harder skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Sporting CP, og han har indtil videre scoret syv gange i 18 kampe. Interessant er det, at ser man på målsnittet i den portugisiske liga, bruger Conrad Harder 62 minutter pr. mål, mens Viktor Gyökeres bruger 61 minutter på banen pr. mål. Harder har scoret tre gange i seks liga-kampe.

Danskeren er altså ret så effektiv i den hjemlige liga, og det har A Bola, en af de store portugisiske aviser, også fået øjnene op for.

Her profilerer avisen 19-årige Conrad Harder med ordene: "Harder er ikke Gyökeres endnu, men han er på vej til at blive det".

Det var Conrad Harder, der med to mål i Ruben Amorims sidte kamp i spidsen for Sporting CP sikrede, at det blev en god sæsonafslutning. Sporting vandt 4-2 ude mod Braga.

Så hvad er det med skandinaviske spillere? A Bola har talt med Bruno Romao om danske spillere. Romao er portugiser og har arbejdet i nordisk fodbold for IFK Mariehamn, som han dog stoppede i for et par måneder siden.

Han forklarer om Conrad Harder:

– De to mål bekræftede potentialet, og jeg tror på, at Harder kan tage Gyökeres' plads på sigt. Det er også Sportings plan (fordi de vil sælge Gyökeres på et tidspunkt, red.). Der er to aspekter, hvor Conrad forekommer at være lidt bedre end Viktor: Hans evne til at falde tilbage og spille mellem kæderne samt hans evne til at komme sent i feltet, siger han til A Bola i en opfølgende artikel.

I det hele taget er det hans forventning, at Sporting kommer til at se mere mod Skandinavien fremadrettet i forhold til rekruttering.

– Nordiske spillere er til rådighed og er godt trænet i både Danmark og Sverige, og det gør, at de er forberedte på vores liga. 

– De bedste når den professionelle fodbold tidligt og bliver matchet på et godt niveau i en kultur, hvor der ikke helt er same pres som i Portugal. Denne faktor kan dog også give lidt udfordringer, når stressniveauet øjes.

– Det er disciplinerede spillere, som er gode til at organisere sig og følger instrukserne. Socialt er det positive mennesker, der integrerer sig godt i grupper, og jeg tror, at de nemt forelsker sig i den sydeuropæiske livsstil og klima. Kombinerer vi alt dette med den fysiske dimension, er det en spillerprofil, som vi ikke så ofte har til rådighed i portugisiske klubber.

Conrad Harder har kontrakt med Sporting CP frem til sommeren 2029.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Klar besked til danske debutanter

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Klar tale: Han bør fyres nu

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Divisionsforeningen med markant udmelding



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Alexander Lind blæst bagover

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho

Av, FCK! Her er de værst af alle

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Nu flytter anfører til Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

– Presset er på Danmark!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0