Hylder dansker: Han er ikke Gyökeres endnu, men…

Angriber Conrad Harder nyder stor succes i Portugal, og troen på danskeren er enorm hos det store medie A Bola, der sammenligner den tidligere FC Nordsjælland-spiller med Viktor Gyökeres.



Det er svenske Viktor Gyökeres, alle i Portugal taler om. Og man forstår det godt. 23 mål i 18 kampe for Sporting CP er imponerende af angriberen, der for halvandet år siden kom til klubben fra engelske Coventry.

Men i fremtiden kan det meget vel ende med at blive en dansk angriber, man i Portugal taler om.

Dels er det ventet, at Viktor Gyökeres på sigt sælges, efter han har leveret strålende præstationer for Sporting CP, dels er danske Conrad Harder fra samme klub ved at få et lignende gennembrud i Lissabon-klubben.

19-årige Conrad Harder skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Sporting CP, og han har indtil videre scoret syv gange i 18 kampe. Interessant er det, at ser man på målsnittet i den portugisiske liga, bruger Conrad Harder 62 minutter pr. mål, mens Viktor Gyökeres bruger 61 minutter på banen pr. mål. Harder har scoret tre gange i seks liga-kampe.

Danskeren er altså ret så effektiv i den hjemlige liga, og det har A Bola, en af de store portugisiske aviser, også fået øjnene op for.

Her profilerer avisen 19-årige Conrad Harder med ordene: "Harder er ikke Gyökeres endnu, men han er på vej til at blive det".

Det var Conrad Harder, der med to mål i Ruben Amorims sidte kamp i spidsen for Sporting CP sikrede, at det blev en god sæsonafslutning. Sporting vandt 4-2 ude mod Braga.

Så hvad er det med skandinaviske spillere? A Bola har talt med Bruno Romao om danske spillere. Romao er portugiser og har arbejdet i nordisk fodbold for IFK Mariehamn, som han dog stoppede i for et par måneder siden.

Han forklarer om Conrad Harder:

– De to mål bekræftede potentialet, og jeg tror på, at Harder kan tage Gyökeres' plads på sigt. Det er også Sportings plan (fordi de vil sælge Gyökeres på et tidspunkt, red.). Der er to aspekter, hvor Conrad forekommer at være lidt bedre end Viktor: Hans evne til at falde tilbage og spille mellem kæderne samt hans evne til at komme sent i feltet, siger han til A Bola i en opfølgende artikel.

I det hele taget er det hans forventning, at Sporting kommer til at se mere mod Skandinavien fremadrettet i forhold til rekruttering.

– Nordiske spillere er til rådighed og er godt trænet i både Danmark og Sverige, og det gør, at de er forberedte på vores liga. 

– De bedste når den professionelle fodbold tidligt og bliver matchet på et godt niveau i en kultur, hvor der ikke helt er same pres som i Portugal. Denne faktor kan dog også give lidt udfordringer, når stressniveauet øjes.

– Det er disciplinerede spillere, som er gode til at organisere sig og følger instrukserne. Socialt er det positive mennesker, der integrerer sig godt i grupper, og jeg tror, at de nemt forelsker sig i den sydeuropæiske livsstil og klima. Kombinerer vi alt dette med den fysiske dimension, er det en spillerprofil, som vi ikke så ofte har til rådighed i portugisiske klubber.

Conrad Harder har kontrakt med Sporting CP frem til sommeren 2029.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby IF – Sønderjyske

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fremhæver stort Brøndby-talent

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tidligere FCK-spiller skal for retten

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

‘Så er Clement Bischoff færdig’