Hylder danskers udvikling: Jeg havde ondt af ham

Tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx er imponeret over, hvordan Anton Gaaei er kommet tilbage efter problemer og hård kritik i sidste sæson. Også Christian Rasmussen spiller. Men ingen af de to danskere i Ajax ender med at få en nøglerolle på sigt, vurderer hollænderen.



Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.

2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.

Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.

Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.

Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.

– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne. 

– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:

– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.

Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.

– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.

Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.

– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.

Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chok i Wolfsburg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen