Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.
2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.
Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.
Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.
Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.
– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne.
– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:
– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.
Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.
– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.
Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.
– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.
Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Så blev det officielt
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘Det er dramatisk!’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE