Hylder danskers udvikling: Jeg havde ondt af ham

Tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx er imponeret over, hvordan Anton Gaaei er kommet tilbage efter problemer og hård kritik i sidste sæson. Også Christian Rasmussen spiller. Men ingen af de to danskere i Ajax ender med at få en nøglerolle på sigt, vurderer hollænderen.



Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.

2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.

Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.

Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.

Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.

– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne. 

– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:

– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.

Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.

– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.

Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.

– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.

Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.





Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Norge – Frankrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ecuador – Tyskland

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Curaçao – Elfenbenskysten

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Forbereder bud på 970 mio.

Afslører: FCK ringede aldrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller får fem karantænedage