Lørdag var ikke nogen stor dag for storebror Rasmus Højlund, da det danske landshold tabte til Spanien, efter at stjerneangriberen havde startet kampen på bænken for Lars Knudsens mandskab.
Til gengæld var der større succes for familien Højlund i Schweiz, hvor Schalke 04 spillede en træningskamp mod FC Aarau, der til dagligt spiller i den næstbedste række i Schweiz.
Schalke måtte skuffende vende snuden hjem mod Tyskland med et 2-2-resultat, men i kampen var der et enkelt lyspunkt hos tyskerne, nemlig Emil Højlund, som efter kampen blev hyldet af Schalke-træneren Kees van Wonderen.
– Han er et kæmpe talent, udtalte Kees van Wonderen efter kampen til SchalkeTotal.
Starten i Schalke har for den danske angriber været udmærket på det personlige plan, hvor det er blevet til fire kampe for klubben efter skiftet fra FC København.
I træningskampen mod FC Aarau scorede Emil Højlund kampens andet mål til stillingen 1-1. Selvom angribere ofte bliver bedømt på deres evne til at score mål, var det noget andet, der faldt i øjnene efter Højlunds præstation mod FC Aarau
– Han er åben for nye udfordringer; han vil gerne lære og bruge det på banen. Der er en masse talentfulde spillere i dag, der ikke gider at løbe eller investere noget som helst, fordi de muligvis fornemmer, at de ikke behøver dette i deres træningsmiljø.
Schalke 04 har fået en rigtig skidt start på sæsonen i 2. Bundesligaen, hvor de ligger nummer 13 med otte point op til oprykningspladserne, hvilket man bestemt havde håbet at gøre bedre i den tidligere storklub, der er blandt verdens største fodboldklubber målt på medlemmer, med mere end 170.000 indmeldte medlemmer.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED