Lørdag var ikke nogen stor dag for storebror Rasmus Højlund, da det danske landshold tabte til Spanien, efter at stjerneangriberen havde startet kampen på bænken for Lars Knudsens mandskab.
Til gengæld var der større succes for familien Højlund i Schweiz, hvor Schalke 04 spillede en træningskamp mod FC Aarau, der til dagligt spiller i den næstbedste række i Schweiz.
Schalke måtte skuffende vende snuden hjem mod Tyskland med et 2-2-resultat, men i kampen var der et enkelt lyspunkt hos tyskerne, nemlig Emil Højlund, som efter kampen blev hyldet af Schalke-træneren Kees van Wonderen.
– Han er et kæmpe talent, udtalte Kees van Wonderen efter kampen til SchalkeTotal.
Starten i Schalke har for den danske angriber været udmærket på det personlige plan, hvor det er blevet til fire kampe for klubben efter skiftet fra FC København.
I træningskampen mod FC Aarau scorede Emil Højlund kampens andet mål til stillingen 1-1. Selvom angribere ofte bliver bedømt på deres evne til at score mål, var det noget andet, der faldt i øjnene efter Højlunds præstation mod FC Aarau
– Han er åben for nye udfordringer; han vil gerne lære og bruge det på banen. Der er en masse talentfulde spillere i dag, der ikke gider at løbe eller investere noget som helst, fordi de muligvis fornemmer, at de ikke behøver dette i deres træningsmiljø.
Schalke 04 har fået en rigtig skidt start på sæsonen i 2. Bundesligaen, hvor de ligger nummer 13 med otte point op til oprykningspladserne, hvilket man bestemt havde håbet at gøre bedre i den tidligere storklub, der er blandt verdens største fodboldklubber målt på medlemmer, med mere end 170.000 indmeldte medlemmer.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT