Lørdag var ikke nogen stor dag for storebror Rasmus Højlund, da det danske landshold tabte til Spanien, efter at stjerneangriberen havde startet kampen på bænken for Lars Knudsens mandskab.
Til gengæld var der større succes for familien Højlund i Schweiz, hvor Schalke 04 spillede en træningskamp mod FC Aarau, der til dagligt spiller i den næstbedste række i Schweiz.
Schalke måtte skuffende vende snuden hjem mod Tyskland med et 2-2-resultat, men i kampen var der et enkelt lyspunkt hos tyskerne, nemlig Emil Højlund, som efter kampen blev hyldet af Schalke-træneren Kees van Wonderen.
– Han er et kæmpe talent, udtalte Kees van Wonderen efter kampen til SchalkeTotal.
Starten i Schalke har for den danske angriber været udmærket på det personlige plan, hvor det er blevet til fire kampe for klubben efter skiftet fra FC København.
I træningskampen mod FC Aarau scorede Emil Højlund kampens andet mål til stillingen 1-1. Selvom angribere ofte bliver bedømt på deres evne til at score mål, var det noget andet, der faldt i øjnene efter Højlunds præstation mod FC Aarau
– Han er åben for nye udfordringer; han vil gerne lære og bruge det på banen. Der er en masse talentfulde spillere i dag, der ikke gider at løbe eller investere noget som helst, fordi de muligvis fornemmer, at de ikke behøver dette i deres træningsmiljø.
Schalke 04 har fået en rigtig skidt start på sæsonen i 2. Bundesligaen, hvor de ligger nummer 13 med otte point op til oprykningspladserne, hvilket man bestemt havde håbet at gøre bedre i den tidligere storklub, der er blandt verdens største fodboldklubber målt på medlemmer, med mere end 170.000 indmeldte medlemmer.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT