Stor optur for Emil Højlund: Et kæmpe talent

Emil Højlund får stor ros af en af Schalkes trænere, efter at han lørdag åbnede sin målkonto for klubben.



Lørdag var ikke nogen stor dag for storebror Rasmus Højlund, da det danske landshold tabte til Spanien, efter at stjerneangriberen havde startet kampen på bænken for Lars Knudsens mandskab.

Til gengæld var der større succes for familien Højlund i Schweiz, hvor Schalke 04 spillede en træningskamp mod FC Aarau, der til dagligt spiller i den næstbedste række i Schweiz.

Schalke måtte skuffende vende snuden hjem mod Tyskland med et 2-2-resultat, men i kampen var der et enkelt lyspunkt hos tyskerne, nemlig Emil Højlund, som efter kampen blev hyldet af Schalke-træneren Kees van Wonderen.

– Han er et kæmpe talent, udtalte Kees van Wonderen efter kampen til SchalkeTotal.

Starten i Schalke har for den danske angriber været udmærket på det personlige plan, hvor det er blevet til fire kampe for klubben efter skiftet fra FC København.

I træningskampen mod FC Aarau scorede Emil Højlund kampens andet mål til stillingen 1-1. Selvom angribere ofte bliver bedømt på deres evne til at score mål, var det noget andet, der faldt i øjnene efter Højlunds præstation mod FC Aarau

– Han er åben for nye udfordringer; han vil gerne lære og bruge det på banen. Der er en masse talentfulde spillere i dag, der ikke gider at løbe eller investere noget som helst, fordi de muligvis fornemmer, at de ikke behøver dette i deres træningsmiljø.

Schalke 04 har fået en rigtig skidt start på sæsonen i 2. Bundesligaen, hvor de ligger nummer 13 med otte point op til oprykningspladserne, hvilket man bestemt havde håbet at gøre bedre i den tidligere storklub, der er blandt verdens største fodboldklubber målt på medlemmer, med mere end 170.000 indmeldte medlemmer.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt