Hyldet af ekspert: Dansk profil er smigret!

Jakob Breum har gang i en stor sæson i hollandske Go Ahead Eagles, og han er blevet storrost af en hollandsk fodboldekspert, der spår ham et stort skifte. Danskeren glæder sig over de rosende ord.



– Han (Jakob Breum, red.) er en fornøjelse at se på. Jeg tror ikke, det her er hans sidste klub. Han er kun 21 og spiller for ungdomslandsholdet i Danmark. Hvis Sem Steijn forlader Twente, er Breum den ideelle afløser efter min mening. 

Det har den hollandske fodboldekspert Ali Boussaboun blandt andet sagt om danske Jakob Breum. 

Den tidligere OB-spiller spiller i hollandske Go Ahead Eagles, og her har danskeren været en af de helt store profiler. 

De rosende ord fra eksperten er noget, der varmer hos offensivspilleren. 

– Det er altid dejligt at få ros og anderkendelse, så det betyder, at man gør noget rigtigt. Det er selvfølgelig altid dejligt at få anerkendelse for det, som man laver. Det viser, at man har fat i den lange ende. Det bekræfter ens fornemmelse, at man gør det godt for tiden, fortæller den danske profil i et interview med Tipsbladet.

Han nævner dig som et emne i Twente, er du klar til at tage næste skridt?

– Det er svært at sige. Jeg er selvfølgelig åben for muligheder, hvis der skulle komme nogle. Det tænker jeg, at de fleste er, og så lytter man. Det er svært at sige, om det rigtige kommer, eller om det rigtige er at blive i Go Ahead.

– Det er jeg heller ikke afvisende over for. Jeg spiller hver gang og har en vigtig rolle på holdet, og det betyder meget for mig. Det skal også føles rigtigt. Jeg skal ikke bare gøre det for at gøre det.

Kan du mærke interesse fra andre klubber?

– Nu har vi ikke spillet en halv sæson endnu, så jeg tænker ikke så meget over det nu. Der er stadig lang tid til sommer. Jeg tænker ikke, at der sker noget til januar. Lige nu har jeg fokus på at få de bedste forudsætninger, for at der eventuelt skulle ske noget.

Artiklen fortsætter under billedet.

2T5DCKX

Foto: Alamy

Fed liga
21-årige Breum stortrives i Holland, og derfor er det ikke utænkeligt, at han vil forfølge en stor karriere i landet. 

– Det er jeg bestemt ikke afvisende for. Jeg kan rigtig godt lide at være her, og jeg trives godt på og uden for banen. Det er en fed liga, og den passer godt til mig. Det er ikke altid en selv, der kan bestemme det, men det er en mulighed.

Stor fodboldglæde har været udslagsgivende for de flotte præstationer på banen, vurderer Breum.

– Jeg tænker, at jeg har leveret på højt niveau i de fleste kampe. Især de seneste par måneder har været virkelig gode for mig. Vi spiller god fodbold, og vi nyder det inde på banen, så det har været et godt efterår, siger Jakob Breum til Tipsbladet. 

Lige nu har danskeren kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027.



Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby afvist

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Køber sig ind i dansk klub

Køb billet til FC København i Champions League

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Lothar Matthaüs storroser dansker

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked