Hyldet af ekspert: Dansk profil er smigret!

Jakob Breum har gang i en stor sæson i hollandske Go Ahead Eagles, og han er blevet storrost af en hollandsk fodboldekspert, der spår ham et stort skifte. Danskeren glæder sig over de rosende ord.



– Han (Jakob Breum, red.) er en fornøjelse at se på. Jeg tror ikke, det her er hans sidste klub. Han er kun 21 og spiller for ungdomslandsholdet i Danmark. Hvis Sem Steijn forlader Twente, er Breum den ideelle afløser efter min mening. 

Det har den hollandske fodboldekspert Ali Boussaboun blandt andet sagt om danske Jakob Breum. 

Den tidligere OB-spiller spiller i hollandske Go Ahead Eagles, og her har danskeren været en af de helt store profiler. 

De rosende ord fra eksperten er noget, der varmer hos offensivspilleren. 

– Det er altid dejligt at få ros og anderkendelse, så det betyder, at man gør noget rigtigt. Det er selvfølgelig altid dejligt at få anerkendelse for det, som man laver. Det viser, at man har fat i den lange ende. Det bekræfter ens fornemmelse, at man gør det godt for tiden, fortæller den danske profil i et interview med Tipsbladet.

Han nævner dig som et emne i Twente, er du klar til at tage næste skridt?

– Det er svært at sige. Jeg er selvfølgelig åben for muligheder, hvis der skulle komme nogle. Det tænker jeg, at de fleste er, og så lytter man. Det er svært at sige, om det rigtige kommer, eller om det rigtige er at blive i Go Ahead.

– Det er jeg heller ikke afvisende over for. Jeg spiller hver gang og har en vigtig rolle på holdet, og det betyder meget for mig. Det skal også føles rigtigt. Jeg skal ikke bare gøre det for at gøre det.

Kan du mærke interesse fra andre klubber?

– Nu har vi ikke spillet en halv sæson endnu, så jeg tænker ikke så meget over det nu. Der er stadig lang tid til sommer. Jeg tænker ikke, at der sker noget til januar. Lige nu har jeg fokus på at få de bedste forudsætninger, for at der eventuelt skulle ske noget.

Artiklen fortsætter under billedet.

2T5DCKX

Foto: Alamy

Fed liga
21-årige Breum stortrives i Holland, og derfor er det ikke utænkeligt, at han vil forfølge en stor karriere i landet. 

– Det er jeg bestemt ikke afvisende for. Jeg kan rigtig godt lide at være her, og jeg trives godt på og uden for banen. Det er en fed liga, og den passer godt til mig. Det er ikke altid en selv, der kan bestemme det, men det er en mulighed.

Stor fodboldglæde har været udslagsgivende for de flotte præstationer på banen, vurderer Breum.

– Jeg tænker, at jeg har leveret på højt niveau i de fleste kampe. Især de seneste par måneder har været virkelig gode for mig. Vi spiller god fodbold, og vi nyder det inde på banen, så det har været et godt efterår, siger Jakob Breum til Tipsbladet. 

Lige nu har danskeren kontrakt med Go Ahead Eagles til sommeren 2027.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

En kæmpe sejr

‘PC’ rasende over falske historier

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

– Det vil være fuldstændigt magisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Fælder hård Schmeichel-dom

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu