I centrum for vild historie: Nu reagerer dansker

Selvom Jens Jønsson har tilbragt fire år i Tyrkiet, så har det første år i AEK Athen givet ham et hav af oplevelser på både godt og ondt. Blandt andet dukkede en pols dommer ikke op til en af klubbens kampe, mens man i den anden ende af skalaen er tæt på at nappe det…



Jens Jønsson forlod bunden af La Liga til fordel for kampen om medaljer i AEK Athen sidste sommer.

Midtbanemandens skifte var præget af skepsis, men i sidste ende valgte han at takke ja til det græske eventyr, da aftalen med spanske Cadiz udløb.

Jens Jønssons uro omkring at tage et skridt ud af en af de fem største ligaer i Europa er siden blevet gjort til skamme. Danskeren har fået en nøglerolle i AEK, hvor man er ved at overstige egne forventinger i denne sæson.

Det fortæller Jens Jønsson i et interview til Tipsbladet.

– Jeg skal blankt erkende, at jeg ikke havde set mange AEK-kampe sidste år, så jeg kunne kun se, at de var blevet nummer fem og havde haft en rædselsfuld sæson. Jeg var selv lidt skeptisk, for der er langt fra nummer fem til nummer et. Men jeg købte ind på projektet om, at vi skulle placere os bedre, komme i Europa og derfra bygge på. Jeg havde faktisk ikke troet, at det skulle gå så hurtigt.

Efter weekendens sejr over Olympiakos er man fortsat a point med Panathinaikos på en delt førsteplads. Gør man rent bord i de resterende spillerunder vinder man guld, og så kan Jens Jønsson krydse sit største ønske af sin personlige fodboldliste.

– Et mesterskab er en af de få ting, som jeg mangler i min karriere, og det er trods alt det, jeg har gået og arbejdet på, siden jeg snørede støvlerne som fireårig. 

– Jeg ser vores guldchancer som gode. Vi kan selv afgøre det ved at vinde de resterende kampe. Vi har kun finaler tilbage, så jeg ser vores chancer som gode. Men det er en liga, hvor alle slår alle, så det bliver afgjort fra kamp til kamp.

Panathinaikos indtager førstepladsen med 72 point qua en bedre målscorer end AEK. De to guldaspiranter mødes i den kommende weekend, hvor slaget om mesterskabet skal slås.
GettyImages-1317480554
Jens Jønsson i kamp om bolden fra hans tid i Cadiz. (Foto: Getty Images)

Det glade vanvid i Grækenland
Inden skiftet til AEK havde Jens Jønsson kun hørt en masse vilde historier om græsk fodbold, som i hvert fald ikke er blevet afkræftet, fortæller han.

Danskerens fire år i tyrkiske Konyaspor har dog rustet ham til opholdet i Grækenland, som alligevel overrasker den rolige århusianer.

– De er fodboldgale her. Det er i en grad, hvor jeg kan sammenligne det lidt med min tid i Tyrkiet. Måske er det endnu voldsommere her, selv om det minder om hinanden. Fodbold fylder bare enormt meget, siger Jønsson til Tipsbladet, inden han kommer med et eksempel.

– Vi skal spille pokalfinale inden længe, men med en måned til kampen ved vi ikke hvor og hvornår, vi skal spille den. Sådan nogle ting var ikke sket andre steder. Der er generelt så meget politik hernede, så det handler vist om, at der er udskrevet valg omkring pokalfinaledatoen.

– Så er der også nogle andre omstændigheder omkring stadion. Den kan ikke spilles på Panathinaikos eller Olympiakos stadion, og den kan heller ikke spillespå det olympiske stadion, da det tidligere har været vores, og så mener PAOK [pokalfinalemodstanderen, red.], at det er en fordel for os. Det er håbløst.

Man kan jo også dagligt læse direktører og præsidenter slynge om sig med beskyldninger om korruption og bestikkelse i medierne. Hvordan er det?

– Det er helt vildt, hvad der bliver sagt, og hvad der er sket tidligere. Jeg ved ikke noget om, hvad der sker nu, og jeg vil heller ikke gisne om det. Det er bare helt vildt, og der er sindssygt meget politik og magtkampe i fodbold hernede.
GettyImages-1317480554
Jens Jønsson står noteret for fem danske A-landskampe. (Foto: Getty Images)

Jens Jønssons AEK var for ganske nyligt selv centrum for en yderst prekær sag. I starten af april skulle man spille en ligakamp mod Aris, men få timer før kampstart var opgørets polske dommer, Pawel Raczkowski, forsvundet.

– Jeg kan ikke engang sige så meget om det. Vi vidste heller ikke, hvad der var hoved og hale i det. Jeg tror egentlig bare, at vi læste det i medierne, da vi vågnede om morgenen på hotellet. Så fik vi det af vide af klubben, som fortalte hvordan landet lå. De vidste nærmest heller ikke, hvad der var sket, men de kunne fortælle, at dommeren i hvert fald ikke skulle dømme.

AEK Athen vandt opgøret med 3-1, men det var uden Pawel Raczkowski ved fløjten. Græske Aristotelis Diamantopoulos blev tildelt opgøret, og det endte også med at blive et problem.

– Jeg ved hverken fra eller til. Nogle mente, at det var en kæmpe fordel for os, og nogle andre mente, at det var en kæmpe ulempe.

– Nu endte det med at blive en græsk dommer, og det vidste vi ville være en mulighed. Vi skal i bund og grund bare spille fodbold, så om det er en italiensk dommer eller en græsk dommer er egentlig lidt underordnet.

Jens Jønsson, 30 år, har store ære af AEK's flotte sæson. Danskeren er fast mand på klubbens midtbane, hvor han har spillet 33 kampe i denne sæson.

Aftalen med de græske mesterskabsbejlere løber frem til 2026. Til den tid kan det meget vel være, at Jens Jønsson vender retur til Superligaen. Destinationen er i hvert fald fastlagt.

Hvilken destination der er tale om, kan du læse mere om her.





Kriseramt Premier League-klub overvejer Cooper


‘Til tider føles det, som vi spiller med 10 mand’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Drømmemelding for Grækenland

Eksperter: Danmark er ikke bedre end Norge

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

‘En komplet katastrofe’

Her er Simon Pytlicks nye klub

Færdig efter pinligt nederlag

– Norge er et af de to bedste landshold i Europa

Rykker Danmarks landskamp til TV 2 Charlie

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

– Det ville være en smule respektløst

Tordner mod klub: Jeg kan dø når som helst

Arsenals topscout følger SL-komet: ‘Som Di Maria’

Højlund forstod ingenting: ‘Har jeg ikke set før’

Nu taler Holger Rune efter skuffende exit

– Jeg følte mig som træningsspiller i Brøndby

Maxsø-skifte tæt på: ‘En decideret drømmespiller’

Tidligere Arsenal- og AGF-stjerne tæt på ny klub

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

Mål i tillægstiden redder Ronaldo fra skurkerolle

Isak i stort forsvar af Tomasson

Tidligere stjerne åben for AGF-retur

Gravesen ellevild: Dansker kan lave kæmpeskifte

Pogacar: – Det ville være respektløst

Spurs lurer på Thomas Frank-darling

Her er Brian Riemers plan med landsholdet

Ikke sket i 47 år: Jeg har kun oplevet det mod FCK

Dansker skulle lukke Højlund ned: – Det var sjovt!

Nu er hans værdi eksploderet

Ingen Lerager-forlængelse? ‘Ulykkeligt for FCK’

‘Han er den bedste midtbanespiller i Superligaen’

Kæmpe drama: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Revser kritikken: – Det er pinligt

Begræder FCK-skade: Jeg sætter stor pris på ham

‘Det ville være et fedt match’

Dansk motorsportsstjerne i stor triumf

Grækere græder i Parken

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Svensk boss raser: Det er respektløst!

Riemer erkender: Én position giver hovedbrud

Klar udmelding: ‘AGF eller udlandet’

Norge fortsætter kursen mod VM med ny storsejr

‘Danskjävel!’

Brænder to straffespark i træk!

Hvor stor er hans tålmodighed?

Tadej Pogacar reagerer efter fænomenal sæson

Vanvittigt: Tadej Pogacar knuser alt og alle

Højbjergs afløser? ‘Han har en unik evne’