'Du er fyret.'
Det var tirsdagens besked til Alexander Zorniger fra tyske Greuther Fürth, og dermed må den tyske cheftræner på jobjagt.
Den tyske klub blev skilt ad mod FC Nürnberg i weekenden i 2. Bundesligaen, men Kicker-journalist Fabian Istel, der dækker Greuther Fürth, er i chok efter fyringen af den tidligere Brøndby-træner.
Efter ydmygelsen blev assistenttræneren og sportsdirektøren også smidt på porten.
– Jeg var meget overrasket, da jeg hørte om Alexander Zornigers fyring. De tabte selvfølgelig deres seneste kamp med 0-4 mod FC Nürnberg. Det var en virkelig vigtig kamp, og man kan kalde det et derby.
– Jeg blev meget overrasket over, at de fyrede Alexander Zorniger efter dette. I de første fire kampe fik holdet otte point, men i de seneste fem kampe har de kun fået to point. Holdets udvikling har været dårlig, siger journalisten i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Zorniger ude med riven
Zorniger har været ude i et stormvejr på det seneste. Den tidligere Brøndby-chef har nemlig været ude med riven over for flere personer i klubben. I et interview med tyske Sky Sports fik målmand Nahuel Noll en ordentlig overhaling af Zorniger.
– Klubben fyrede Alexander Zorniger blandt andet på grund af sin opførsel i klubben. Greuther Fürth var ikke tilfreds med nogle af hans interviews. Efter derbyet mod FC Nürnberg lavede de videoanalyse, og han sagde til klubbens målmandstræner: 'Hvorfor gør du ikke vores målmænd bedre?'.
– Til videoanalytikeren sagde han: 'Hvis du laver dine videoanalyser så dårlige, kan vi ikke vinde over nogen hold'. Han var til tider meget vred. Greuther Fürth-målmanden lavede en stor fejl, og så kritiserede Zorniger ham og sagde i et interview, at han ville miste sin plads.
– Når jeg har talt med Alexander Zorniger, har han været flink og sød, men han var til tider sur på spillerne.
Journalisten mener dog, at den 57-årige tysker har løftet klubben gevaldigt.
– Da han kom til Greuther Fürth, var klubben på sidstepladsen. Derefter er holdet blevet bedre og blev nummer 12. Efterfølgende blev holdet nummer 8. Han var meget populær i klubben på det tidspunkt. Holdet scorede mange mål. Inden denne sæson mistede klubben en del vigtige spillere, og holdet har ikke den samme kvalitet som tidligere.
Efter fyringen af Alexander Zornger har flere Brøndby-fans bemærket, at han er fri på markedet. Man skal dog ikke regne med at se ham i dansk fodbold, ifølge journalisten.
– Jeg kan ikke forestille mig, at han vil tilbage til Danmark. Jeg har interviewet ham et par gange, og han har tit sagt, at han havde en god tid i Brøndby. Vi har ikke spurgt ham direkte, om han er interesseret i at tage til Danmark, men det kan jeg ikke forestille mig, fortæller Fabian Istel til Tipsbladet.
Zorniger nåede at være Greuther Fürth-træner i to år, og klubben er aktuelt placeret som nummer 12 i 2. Bundesligaen.
Tyskeren var Brøndby-træner fra juni 2016 til februar 2019.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han er tilgivet’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League