'Du er fyret.'
Det var tirsdagens besked til Alexander Zorniger fra tyske Greuther Fürth, og dermed må den tyske cheftræner på jobjagt.
Den tyske klub blev skilt ad mod FC Nürnberg i weekenden i 2. Bundesligaen, men Kicker-journalist Fabian Istel, der dækker Greuther Fürth, er i chok efter fyringen af den tidligere Brøndby-træner.
Efter ydmygelsen blev assistenttræneren og sportsdirektøren også smidt på porten.
– Jeg var meget overrasket, da jeg hørte om Alexander Zornigers fyring. De tabte selvfølgelig deres seneste kamp med 0-4 mod FC Nürnberg. Det var en virkelig vigtig kamp, og man kan kalde det et derby.
– Jeg blev meget overrasket over, at de fyrede Alexander Zorniger efter dette. I de første fire kampe fik holdet otte point, men i de seneste fem kampe har de kun fået to point. Holdets udvikling har været dårlig, siger journalisten i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Zorniger ude med riven
Zorniger har været ude i et stormvejr på det seneste. Den tidligere Brøndby-chef har nemlig været ude med riven over for flere personer i klubben. I et interview med tyske Sky Sports fik målmand Nahuel Noll en ordentlig overhaling af Zorniger.
– Klubben fyrede Alexander Zorniger blandt andet på grund af sin opførsel i klubben. Greuther Fürth var ikke tilfreds med nogle af hans interviews. Efter derbyet mod FC Nürnberg lavede de videoanalyse, og han sagde til klubbens målmandstræner: 'Hvorfor gør du ikke vores målmænd bedre?'.
– Til videoanalytikeren sagde han: 'Hvis du laver dine videoanalyser så dårlige, kan vi ikke vinde over nogen hold'. Han var til tider meget vred. Greuther Fürth-målmanden lavede en stor fejl, og så kritiserede Zorniger ham og sagde i et interview, at han ville miste sin plads.
– Når jeg har talt med Alexander Zorniger, har han været flink og sød, men han var til tider sur på spillerne.
Journalisten mener dog, at den 57-årige tysker har løftet klubben gevaldigt.
– Da han kom til Greuther Fürth, var klubben på sidstepladsen. Derefter er holdet blevet bedre og blev nummer 12. Efterfølgende blev holdet nummer 8. Han var meget populær i klubben på det tidspunkt. Holdet scorede mange mål. Inden denne sæson mistede klubben en del vigtige spillere, og holdet har ikke den samme kvalitet som tidligere.
Efter fyringen af Alexander Zornger har flere Brøndby-fans bemærket, at han er fri på markedet. Man skal dog ikke regne med at se ham i dansk fodbold, ifølge journalisten.
– Jeg kan ikke forestille mig, at han vil tilbage til Danmark. Jeg har interviewet ham et par gange, og han har tit sagt, at han havde en god tid i Brøndby. Vi har ikke spurgt ham direkte, om han er interesseret i at tage til Danmark, men det kan jeg ikke forestille mig, fortæller Fabian Istel til Tipsbladet.
Zorniger nåede at være Greuther Fürth-træner i to år, og klubben er aktuelt placeret som nummer 12 i 2. Bundesligaen.
Tyskeren var Brøndby-træner fra juni 2016 til februar 2019.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER