I chok over Alexander Zorniger-fyring

Alexander Zorniger har fået sparket i tyske Greuther Fürth, og det kommer bag på Kicker-journalist Fabian Istel.



'Du er fyret.' 

Det var tirsdagens besked til Alexander Zorniger fra tyske Greuther Fürth, og dermed må den tyske cheftræner på jobjagt. 

Den tyske klub blev skilt ad mod FC Nürnberg i weekenden i 2. Bundesligaen, men Kicker-journalist Fabian Istel, der dækker Greuther Fürth, er i chok efter fyringen af den tidligere Brøndby-træner. 

Efter ydmygelsen blev assistenttræneren og sportsdirektøren også smidt på porten.

– Jeg var meget overrasket, da jeg hørte om Alexander Zornigers fyring. De tabte selvfølgelig deres seneste kamp med 0-4 mod FC Nürnberg. Det var en virkelig vigtig kamp, og man kan kalde det et derby.

– Jeg blev meget overrasket over, at de fyrede Alexander Zorniger efter dette. I de første fire kampe fik holdet otte point, men i de seneste fem kampe har de kun fået to point. Holdets udvikling har været dårlig, siger journalisten i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2Y8ND61

Foto: Alamy

Zorniger ude med riven
Zorniger har været ude i et stormvejr på det seneste. Den tidligere Brøndby-chef har nemlig været ude med riven over for flere personer i klubben. I et interview med tyske Sky Sports fik målmand Nahuel Noll en ordentlig overhaling af Zorniger.

– Klubben fyrede Alexander Zorniger blandt andet på grund af sin opførsel i klubben. Greuther Fürth var ikke tilfreds med nogle af hans interviews. Efter derbyet mod FC Nürnberg lavede de videoanalyse, og han sagde til klubbens målmandstræner: 'Hvorfor gør du ikke vores målmænd bedre?'.

– Til videoanalytikeren sagde han: 'Hvis du laver dine videoanalyser så dårlige, kan vi ikke vinde over nogen hold'. Han var til tider meget vred. Greuther Fürth-målmanden lavede en stor fejl, og så kritiserede Zorniger ham og sagde i et interview, at han ville miste sin plads.

– Når jeg har talt med Alexander Zorniger, har han været flink og sød, men han var til tider sur på spillerne.

Journalisten mener dog, at den 57-årige tysker har løftet klubben gevaldigt.

– Da han kom til Greuther Fürth, var klubben på sidstepladsen. Derefter er holdet blevet bedre og blev nummer 12. Efterfølgende blev holdet nummer 8. Han var meget populær i klubben på det tidspunkt. Holdet scorede mange mål. Inden denne sæson mistede klubben en del vigtige spillere, og holdet har ikke den samme kvalitet som tidligere.

Efter fyringen af Alexander Zornger har flere Brøndby-fans bemærket, at han er fri på markedet. Man skal dog ikke regne med at se ham i dansk fodbold, ifølge journalisten.

– Jeg kan ikke forestille mig, at han vil tilbage til Danmark. Jeg har interviewet ham et par gange, og han har tit sagt, at han havde en god tid i Brøndby. Vi har ikke spurgt ham direkte, om han er interesseret i at tage til Danmark, men det kan jeg ikke forestille mig, fortæller Fabian Istel til Tipsbladet. 

Zorniger nåede at være Greuther Fürth-træner i to år, og klubben er aktuelt placeret som nummer 12 i 2. Bundesligaen.

Tyskeren var Brøndby-træner fra juni 2016 til februar 2019.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Stor hyldest af Mike Tullberg