I chok over Alexander Zorniger-fyring

Alexander Zorniger har fået sparket i tyske Greuther Fürth, og det kommer bag på Kicker-journalist Fabian Istel.



'Du er fyret.' 

Det var tirsdagens besked til Alexander Zorniger fra tyske Greuther Fürth, og dermed må den tyske cheftræner på jobjagt. 

Den tyske klub blev skilt ad mod FC Nürnberg i weekenden i 2. Bundesligaen, men Kicker-journalist Fabian Istel, der dækker Greuther Fürth, er i chok efter fyringen af den tidligere Brøndby-træner. 

Efter ydmygelsen blev assistenttræneren og sportsdirektøren også smidt på porten.

– Jeg var meget overrasket, da jeg hørte om Alexander Zornigers fyring. De tabte selvfølgelig deres seneste kamp med 0-4 mod FC Nürnberg. Det var en virkelig vigtig kamp, og man kan kalde det et derby.

– Jeg blev meget overrasket over, at de fyrede Alexander Zorniger efter dette. I de første fire kampe fik holdet otte point, men i de seneste fem kampe har de kun fået to point. Holdets udvikling har været dårlig, siger journalisten i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2Y8ND61

Foto: Alamy

Zorniger ude med riven
Zorniger har været ude i et stormvejr på det seneste. Den tidligere Brøndby-chef har nemlig været ude med riven over for flere personer i klubben. I et interview med tyske Sky Sports fik målmand Nahuel Noll en ordentlig overhaling af Zorniger.

– Klubben fyrede Alexander Zorniger blandt andet på grund af sin opførsel i klubben. Greuther Fürth var ikke tilfreds med nogle af hans interviews. Efter derbyet mod FC Nürnberg lavede de videoanalyse, og han sagde til klubbens målmandstræner: 'Hvorfor gør du ikke vores målmænd bedre?'.

– Til videoanalytikeren sagde han: 'Hvis du laver dine videoanalyser så dårlige, kan vi ikke vinde over nogen hold'. Han var til tider meget vred. Greuther Fürth-målmanden lavede en stor fejl, og så kritiserede Zorniger ham og sagde i et interview, at han ville miste sin plads.

– Når jeg har talt med Alexander Zorniger, har han været flink og sød, men han var til tider sur på spillerne.

Journalisten mener dog, at den 57-årige tysker har løftet klubben gevaldigt.

– Da han kom til Greuther Fürth, var klubben på sidstepladsen. Derefter er holdet blevet bedre og blev nummer 12. Efterfølgende blev holdet nummer 8. Han var meget populær i klubben på det tidspunkt. Holdet scorede mange mål. Inden denne sæson mistede klubben en del vigtige spillere, og holdet har ikke den samme kvalitet som tidligere.

Efter fyringen af Alexander Zornger har flere Brøndby-fans bemærket, at han er fri på markedet. Man skal dog ikke regne med at se ham i dansk fodbold, ifølge journalisten.

– Jeg kan ikke forestille mig, at han vil tilbage til Danmark. Jeg har interviewet ham et par gange, og han har tit sagt, at han havde en god tid i Brøndby. Vi har ikke spurgt ham direkte, om han er interesseret i at tage til Danmark, men det kan jeg ikke forestille mig, fortæller Fabian Istel til Tipsbladet. 

Zorniger nåede at være Greuther Fürth-træner i to år, og klubben er aktuelt placeret som nummer 12 i 2. Bundesligaen.

Tyskeren var Brøndby-træner fra juni 2016 til februar 2019.





Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afviser kæmpebud

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Brøndby afviser to danske klubber

Klart svar om Tonni Adamsen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Forlader AGF – lægetjek booket

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant