'Du er fyret.'
Det var tirsdagens besked til Alexander Zorniger fra tyske Greuther Fürth, og dermed må den tyske cheftræner på jobjagt.
Den tyske klub blev skilt ad mod FC Nürnberg i weekenden i 2. Bundesligaen, men Kicker-journalist Fabian Istel, der dækker Greuther Fürth, er i chok efter fyringen af den tidligere Brøndby-træner.
Efter ydmygelsen blev assistenttræneren og sportsdirektøren også smidt på porten.
– Jeg var meget overrasket, da jeg hørte om Alexander Zornigers fyring. De tabte selvfølgelig deres seneste kamp med 0-4 mod FC Nürnberg. Det var en virkelig vigtig kamp, og man kan kalde det et derby.
– Jeg blev meget overrasket over, at de fyrede Alexander Zorniger efter dette. I de første fire kampe fik holdet otte point, men i de seneste fem kampe har de kun fået to point. Holdets udvikling har været dårlig, siger journalisten i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Zorniger ude med riven
Zorniger har været ude i et stormvejr på det seneste. Den tidligere Brøndby-chef har nemlig været ude med riven over for flere personer i klubben. I et interview med tyske Sky Sports fik målmand Nahuel Noll en ordentlig overhaling af Zorniger.
– Klubben fyrede Alexander Zorniger blandt andet på grund af sin opførsel i klubben. Greuther Fürth var ikke tilfreds med nogle af hans interviews. Efter derbyet mod FC Nürnberg lavede de videoanalyse, og han sagde til klubbens målmandstræner: 'Hvorfor gør du ikke vores målmænd bedre?'.
– Til videoanalytikeren sagde han: 'Hvis du laver dine videoanalyser så dårlige, kan vi ikke vinde over nogen hold'. Han var til tider meget vred. Greuther Fürth-målmanden lavede en stor fejl, og så kritiserede Zorniger ham og sagde i et interview, at han ville miste sin plads.
– Når jeg har talt med Alexander Zorniger, har han været flink og sød, men han var til tider sur på spillerne.
Journalisten mener dog, at den 57-årige tysker har løftet klubben gevaldigt.
– Da han kom til Greuther Fürth, var klubben på sidstepladsen. Derefter er holdet blevet bedre og blev nummer 12. Efterfølgende blev holdet nummer 8. Han var meget populær i klubben på det tidspunkt. Holdet scorede mange mål. Inden denne sæson mistede klubben en del vigtige spillere, og holdet har ikke den samme kvalitet som tidligere.
Efter fyringen af Alexander Zornger har flere Brøndby-fans bemærket, at han er fri på markedet. Man skal dog ikke regne med at se ham i dansk fodbold, ifølge journalisten.
– Jeg kan ikke forestille mig, at han vil tilbage til Danmark. Jeg har interviewet ham et par gange, og han har tit sagt, at han havde en god tid i Brøndby. Vi har ikke spurgt ham direkte, om han er interesseret i at tage til Danmark, men det kan jeg ikke forestille mig, fortæller Fabian Istel til Tipsbladet.
Zorniger nåede at være Greuther Fürth-træner i to år, og klubben er aktuelt placeret som nummer 12 i 2. Bundesligaen.
Tyskeren var Brøndby-træner fra juni 2016 til februar 2019.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Teemu Pukki dominerer

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Ikke sket i 8 år

– En stor beslutning

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub
