I chok over Laudrup: En af de bedste!

Finsk målmand kunne næsten ikke forstå, at han skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup tilbage i 1997.



I dag hedder fodboldens superstjerner Erling Haaland, Kylian Mbappé og Vinicius Junior.

Men skruer vi tiden tilbage til 90'erne, så var Laudrup-brødrene blandt verdenseliten. I klubber som AC Milan og Rangers drev Brian Laudrup gæk med sine modstandere, mens storebror, Michael, dissekerede spanske defensiver for FC Barcelona og Real Madrid.

Derfor var det også lidt af et chok, da den finske målmand Antti Niemi skiftede fra FC København til Rangers FC i 1997 og skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup, der var på toppen af sin karriere.

Det fortæller målmanden om i et stort interview med Edingburgh News, hvor han reflekterer over karrieren.

– Før jeg skiftede til Rangers, så jeg Brian Laudrup i fjernsynet og tænkte på ham som en af de bedste midtbanespillere. Pludselig delte vi omklædningsrum, men alle var så søde overfor mig. Det var nemt at tage dertil og falde på plads, selvom det ikke helt kørte for mig dengang.

Brian Laudrup var ikke den eneste superstjerne i Rangers på daværende tidspunkt, så det handlede om at holde benene på jorden for den dengang 25-årige finne.

– Jeg havde smagt på tilværelsen som professionel, da jeg tog fra Finland til Danmark, hvilket var et stort skridt. Men pludselig træder man ind i Rangers' omklædningsrum, hvor Ally McCoist, Paul Gascoigne, Andy Goram og Ian Ferguson sidder. Jeg tænkte bare: "wow."

I dag er både Brian Laudrup og Antti Niemi beskæftiget med fodbold dog på hver sin side af kridtstregerne. Brian Laudrup er som bekendt fodboldekspert på Viaplay, mens Antti Niemi er assistenttræner i den finske klub Volos NPS.

Den dansk-finske duo nåede at spille sammen en enkelt sæson, hvor det blev til et skotsk mesterskab. Herfra drog Brian Laudrup videre til Chelsea, inden skifter til FC København og Ajax.

Støvlerne blev lagt på hylden i 2000. Antti Niemi fortsatte noget længere og genoptog for en kort bemærkning karrieren i Portsmouth i 2010. Det blev dog målmandens sidste klub.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

USA – Bosnien-Hercegovina

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen