I chok over Laudrup: En af de bedste!

Finsk målmand kunne næsten ikke forstå, at han skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup tilbage i 1997.



I dag hedder fodboldens superstjerner Erling Haaland, Kylian Mbappé og Vinicius Junior.

Men skruer vi tiden tilbage til 90'erne, så var Laudrup-brødrene blandt verdenseliten. I klubber som AC Milan og Rangers drev Brian Laudrup gæk med sine modstandere, mens storebror, Michael, dissekerede spanske defensiver for FC Barcelona og Real Madrid.

Derfor var det også lidt af et chok, da den finske målmand Antti Niemi skiftede fra FC København til Rangers FC i 1997 og skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup, der var på toppen af sin karriere.

Det fortæller målmanden om i et stort interview med Edingburgh News, hvor han reflekterer over karrieren.

– Før jeg skiftede til Rangers, så jeg Brian Laudrup i fjernsynet og tænkte på ham som en af de bedste midtbanespillere. Pludselig delte vi omklædningsrum, men alle var så søde overfor mig. Det var nemt at tage dertil og falde på plads, selvom det ikke helt kørte for mig dengang.

Brian Laudrup var ikke den eneste superstjerne i Rangers på daværende tidspunkt, så det handlede om at holde benene på jorden for den dengang 25-årige finne.

– Jeg havde smagt på tilværelsen som professionel, da jeg tog fra Finland til Danmark, hvilket var et stort skridt. Men pludselig træder man ind i Rangers' omklædningsrum, hvor Ally McCoist, Paul Gascoigne, Andy Goram og Ian Ferguson sidder. Jeg tænkte bare: "wow."

I dag er både Brian Laudrup og Antti Niemi beskæftiget med fodbold dog på hver sin side af kridtstregerne. Brian Laudrup er som bekendt fodboldekspert på Viaplay, mens Antti Niemi er assistenttræner i den finske klub Volos NPS.

Den dansk-finske duo nåede at spille sammen en enkelt sæson, hvor det blev til et skotsk mesterskab. Herfra drog Brian Laudrup videre til Chelsea, inden skifter til FC København og Ajax.

Støvlerne blev lagt på hylden i 2000. Antti Niemi fortsatte noget længere og genoptog for en kort bemærkning karrieren i Portsmouth i 2010. Det blev dog målmandens sidste klub.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Norge – England

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for flere Brøndby-salg

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Argentina – Schweiz

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Et kæmpestort skifte’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen