I chok over Laudrup: En af de bedste!

Finsk målmand kunne næsten ikke forstå, at han skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup tilbage i 1997.



I dag hedder fodboldens superstjerner Erling Haaland, Kylian Mbappé og Vinicius Junior.

Men skruer vi tiden tilbage til 90'erne, så var Laudrup-brødrene blandt verdenseliten. I klubber som AC Milan og Rangers drev Brian Laudrup gæk med sine modstandere, mens storebror, Michael, dissekerede spanske defensiver for FC Barcelona og Real Madrid.

Derfor var det også lidt af et chok, da den finske målmand Antti Niemi skiftede fra FC København til Rangers FC i 1997 og skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup, der var på toppen af sin karriere.

Det fortæller målmanden om i et stort interview med Edingburgh News, hvor han reflekterer over karrieren.

– Før jeg skiftede til Rangers, så jeg Brian Laudrup i fjernsynet og tænkte på ham som en af de bedste midtbanespillere. Pludselig delte vi omklædningsrum, men alle var så søde overfor mig. Det var nemt at tage dertil og falde på plads, selvom det ikke helt kørte for mig dengang.

Brian Laudrup var ikke den eneste superstjerne i Rangers på daværende tidspunkt, så det handlede om at holde benene på jorden for den dengang 25-årige finne.

– Jeg havde smagt på tilværelsen som professionel, da jeg tog fra Finland til Danmark, hvilket var et stort skridt. Men pludselig træder man ind i Rangers' omklædningsrum, hvor Ally McCoist, Paul Gascoigne, Andy Goram og Ian Ferguson sidder. Jeg tænkte bare: "wow."

I dag er både Brian Laudrup og Antti Niemi beskæftiget med fodbold dog på hver sin side af kridtstregerne. Brian Laudrup er som bekendt fodboldekspert på Viaplay, mens Antti Niemi er assistenttræner i den finske klub Volos NPS.

Den dansk-finske duo nåede at spille sammen en enkelt sæson, hvor det blev til et skotsk mesterskab. Herfra drog Brian Laudrup videre til Chelsea, inden skifter til FC København og Ajax.

Støvlerne blev lagt på hylden i 2000. Antti Niemi fortsatte noget længere og genoptog for en kort bemærkning karrieren i Portsmouth i 2010. Det blev dog målmandens sidste klub.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’