I chok over Laudrup: En af de bedste!

Finsk målmand kunne næsten ikke forstå, at han skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup tilbage i 1997.



I dag hedder fodboldens superstjerner Erling Haaland, Kylian Mbappé og Vinicius Junior.

Men skruer vi tiden tilbage til 90'erne, så var Laudrup-brødrene blandt verdenseliten. I klubber som AC Milan og Rangers drev Brian Laudrup gæk med sine modstandere, mens storebror, Michael, dissekerede spanske defensiver for FC Barcelona og Real Madrid.

Derfor var det også lidt af et chok, da den finske målmand Antti Niemi skiftede fra FC København til Rangers FC i 1997 og skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup, der var på toppen af sin karriere.

Det fortæller målmanden om i et stort interview med Edingburgh News, hvor han reflekterer over karrieren.

– Før jeg skiftede til Rangers, så jeg Brian Laudrup i fjernsynet og tænkte på ham som en af de bedste midtbanespillere. Pludselig delte vi omklædningsrum, men alle var så søde overfor mig. Det var nemt at tage dertil og falde på plads, selvom det ikke helt kørte for mig dengang.

Brian Laudrup var ikke den eneste superstjerne i Rangers på daværende tidspunkt, så det handlede om at holde benene på jorden for den dengang 25-årige finne.

– Jeg havde smagt på tilværelsen som professionel, da jeg tog fra Finland til Danmark, hvilket var et stort skridt. Men pludselig træder man ind i Rangers' omklædningsrum, hvor Ally McCoist, Paul Gascoigne, Andy Goram og Ian Ferguson sidder. Jeg tænkte bare: "wow."

I dag er både Brian Laudrup og Antti Niemi beskæftiget med fodbold dog på hver sin side af kridtstregerne. Brian Laudrup er som bekendt fodboldekspert på Viaplay, mens Antti Niemi er assistenttræner i den finske klub Volos NPS.

Den dansk-finske duo nåede at spille sammen en enkelt sæson, hvor det blev til et skotsk mesterskab. Herfra drog Brian Laudrup videre til Chelsea, inden skifter til FC København og Ajax.

Støvlerne blev lagt på hylden i 2000. Antti Niemi fortsatte noget længere og genoptog for en kort bemærkning karrieren i Portsmouth i 2010. Det blev dog målmandens sidste klub.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’