I dag hedder fodboldens superstjerner Erling Haaland, Kylian Mbappé og Vinicius Junior.
Men skruer vi tiden tilbage til 90'erne, så var Laudrup-brødrene blandt verdenseliten. I klubber som AC Milan og Rangers drev Brian Laudrup gæk med sine modstandere, mens storebror, Michael, dissekerede spanske defensiver for FC Barcelona og Real Madrid.
Derfor var det også lidt af et chok, da den finske målmand Antti Niemi skiftede fra FC København til Rangers FC i 1997 og skulle dele omklædningsrum med Brian Laudrup, der var på toppen af sin karriere.
Det fortæller målmanden om i et stort interview med Edingburgh News, hvor han reflekterer over karrieren.
– Før jeg skiftede til Rangers, så jeg Brian Laudrup i fjernsynet og tænkte på ham som en af de bedste midtbanespillere. Pludselig delte vi omklædningsrum, men alle var så søde overfor mig. Det var nemt at tage dertil og falde på plads, selvom det ikke helt kørte for mig dengang.
Brian Laudrup var ikke den eneste superstjerne i Rangers på daværende tidspunkt, så det handlede om at holde benene på jorden for den dengang 25-årige finne.
– Jeg havde smagt på tilværelsen som professionel, da jeg tog fra Finland til Danmark, hvilket var et stort skridt. Men pludselig træder man ind i Rangers' omklædningsrum, hvor Ally McCoist, Paul Gascoigne, Andy Goram og Ian Ferguson sidder. Jeg tænkte bare: "wow."
I dag er både Brian Laudrup og Antti Niemi beskæftiget med fodbold dog på hver sin side af kridtstregerne. Brian Laudrup er som bekendt fodboldekspert på Viaplay, mens Antti Niemi er assistenttræner i den finske klub Volos NPS.
Den dansk-finske duo nåede at spille sammen en enkelt sæson, hvor det blev til et skotsk mesterskab. Herfra drog Brian Laudrup videre til Chelsea, inden skifter til FC København og Ajax.
Støvlerne blev lagt på hylden i 2000. Antti Niemi fortsatte noget længere og genoptog for en kort bemærkning karrieren i Portsmouth i 2010. Det blev dog målmandens sidste klub.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED