I ekstase efter sensation: Drømmer om Brøndby

Frem-profilen Salieu Drammeh spillede sit livs kamp tirsdag aften, da 2. divisionsklubben på sensationel vis sendte Lyngby ud af pokalen. Nu vil Drammeh gerne møde sin tidligere klub Brøndby i næste runde.



Salieu Drammeh. 

Der er nok ikke så mange, der kender til Frem-profilen, men tirsdag aften havde den 21-årige kreatør en aften i drømmeland. 

2. divisionsklubben Frem tog nemlig imod Superliga-mandskabet Lyngby Boldklub i anden runde af pokalen. 

Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt.

Henrik Gundersen om Salieu Drammeh

Det endte med at blive en ekstatisk aften i Valby Idrætspark. 

Frem levede nemlig sensationen og vandt med hele 4-1. 

Den helt store oplevelse var Drammeh, der blandt andet leverede en gudemål til 4-1.

Du kan se målet øverst i artiklen.

– Følelsen, der gik igennem kroppen, ved jeg ikke, hvordan jeg skal beskrive. Det er noget af det fedeste, som jeg har oplevet i min fodboldkarriere indtil videre. At se så mange fans blive glade giver en utrolig dejlig følelse i kroppen. Mine brødre og venner stod på sidelinjen, så jeg kunne løbe ud til dem. Deres reaktion gjorde det endnu federe, siger Salieu Drammeh i et inteview med Tipsbladet. 

Du drev jo nærmest gæk med Lyngby-spillerne? 

– Jeg har altid troet på mine evner, og jeg har altid troet på mig selv. Det er dejligt med noget succes.

Frem-træner Henrik Gundersen holder sig ikke tilbage, når han skal sætte ord på Drammehs præstation. 

– Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt, siger chefen til Tipsbladet. 

For offensivspilleren betød det meget, at han kunne score foran klubbens fans. Frem fik en ellers en svær start på kampen, da Lyngby kom foran.

– Da vi kom ud til anden halvleg, vidste vi, at det var mod vores egne fans. Vi skulle give den fuld gas, og vi kunne mærke dem fra starten af anden halvleg. Det fik vi udnyttet, og vores spillere var modige. Vi turde at prøve nogle ting med de to mål. Det var fedt at kunne vise så mange mennesker, hvad man kan.

Gundersen har ikke set noget lignende.

– Vi spiller nok den bedste anden halvleg, hvor jeg har været her.

– Som Remmer (tidligere FCK-spiller og nuværende Frem-spiller Christoffer Remmer, red.) sagde, så han følte, at det var som at stå i FCK’s fireback-kæde. Alle troede bare på hinanden. Jeg har svært ved at sætte ord på. Jeg er speechless. Det er klasse og et kæmpe svendestykke.

Artiklen fortsætter under billedet.

D33AA5F7-87F7-427E-8C48-E313D0A66A21

Foto: Frem

Drøm at møde Brøndby
Lidt over 3000 tilskuere var samlet på Valby Idrætspark, og da sejren kom i hus, kom der gang i den.

– Vi fik fejret med fansene, og de hyggede sig og havde en fed aften. Et målene er at gøre fansene glade. Det er jeg glad for, at jeg kunne gøre.

Frem-profilen har et bestemt ønske til den kommende modstander i pokalturneringen, da Drammeh har en fortid i en Superliga-klub. 

– Det er 100 procent en drøm at møde Brøndby. Det kunne være fedt at spille mod dem igen, så de kan se, hvor meget man har udviklet sig, og hvor meget man kan, fortæller Frem-spilleren, der forlod Brøndby i 2020.

På den lange bane har Frem-kreatøren også store tanker for sig selv.

– Min helt store drøm er at spille for de bedste ligaer i verden. Det stræber jeg efter hver dag. Jeg vil gerne til en af de fem bedste ligaer, siger Salieu Drammeh til Tipsbladet. 

Frem har fået en blændende start på livet i 2. division, da mandskabet er nummer to med ti point efter fem kampe. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Varme rygter: Han har været i FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Spår flere træner-ændringer i FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på chokskifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Dybt bekymret over VM i USA

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel