I ekstase efter sensation: Drømmer om Brøndby

Frem-profilen Salieu Drammeh spillede sit livs kamp tirsdag aften, da 2. divisionsklubben på sensationel vis sendte Lyngby ud af pokalen. Nu vil Drammeh gerne møde sin tidligere klub Brøndby i næste runde.



Salieu Drammeh. 

Der er nok ikke så mange, der kender til Frem-profilen, men tirsdag aften havde den 21-årige kreatør en aften i drømmeland. 

2. divisionsklubben Frem tog nemlig imod Superliga-mandskabet Lyngby Boldklub i anden runde af pokalen. 

Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt.

Henrik Gundersen om Salieu Drammeh

Det endte med at blive en ekstatisk aften i Valby Idrætspark. 

Frem levede nemlig sensationen og vandt med hele 4-1. 

Den helt store oplevelse var Drammeh, der blandt andet leverede en gudemål til 4-1.

Du kan se målet øverst i artiklen.

– Følelsen, der gik igennem kroppen, ved jeg ikke, hvordan jeg skal beskrive. Det er noget af det fedeste, som jeg har oplevet i min fodboldkarriere indtil videre. At se så mange fans blive glade giver en utrolig dejlig følelse i kroppen. Mine brødre og venner stod på sidelinjen, så jeg kunne løbe ud til dem. Deres reaktion gjorde det endnu federe, siger Salieu Drammeh i et inteview med Tipsbladet. 

Du drev jo nærmest gæk med Lyngby-spillerne? 

– Jeg har altid troet på mine evner, og jeg har altid troet på mig selv. Det er dejligt med noget succes.

Frem-træner Henrik Gundersen holder sig ikke tilbage, når han skal sætte ord på Drammehs præstation. 

– Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt, siger chefen til Tipsbladet. 

For offensivspilleren betød det meget, at han kunne score foran klubbens fans. Frem fik en ellers en svær start på kampen, da Lyngby kom foran.

– Da vi kom ud til anden halvleg, vidste vi, at det var mod vores egne fans. Vi skulle give den fuld gas, og vi kunne mærke dem fra starten af anden halvleg. Det fik vi udnyttet, og vores spillere var modige. Vi turde at prøve nogle ting med de to mål. Det var fedt at kunne vise så mange mennesker, hvad man kan.

Gundersen har ikke set noget lignende.

– Vi spiller nok den bedste anden halvleg, hvor jeg har været her.

– Som Remmer (tidligere FCK-spiller og nuværende Frem-spiller Christoffer Remmer, red.) sagde, så han følte, at det var som at stå i FCK’s fireback-kæde. Alle troede bare på hinanden. Jeg har svært ved at sætte ord på. Jeg er speechless. Det er klasse og et kæmpe svendestykke.

Artiklen fortsætter under billedet.

D33AA5F7-87F7-427E-8C48-E313D0A66A21

Foto: Frem

Drøm at møde Brøndby
Lidt over 3000 tilskuere var samlet på Valby Idrætspark, og da sejren kom i hus, kom der gang i den.

– Vi fik fejret med fansene, og de hyggede sig og havde en fed aften. Et målene er at gøre fansene glade. Det er jeg glad for, at jeg kunne gøre.

Frem-profilen har et bestemt ønske til den kommende modstander i pokalturneringen, da Drammeh har en fortid i en Superliga-klub. 

– Det er 100 procent en drøm at møde Brøndby. Det kunne være fedt at spille mod dem igen, så de kan se, hvor meget man har udviklet sig, og hvor meget man kan, fortæller Frem-spilleren, der forlod Brøndby i 2020.

På den lange bane har Frem-kreatøren også store tanker for sig selv.

– Min helt store drøm er at spille for de bedste ligaer i verden. Det stræber jeg efter hver dag. Jeg vil gerne til en af de fem bedste ligaer, siger Salieu Drammeh til Tipsbladet. 

Frem har fået en blændende start på livet i 2. division, da mandskabet er nummer to med ti point efter fem kampe. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Det er Neestrups tre største fejl

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kæmpe nyhed i udlandet

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Av, FCK! Her er de værst af alle

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Helt på røven over Victor Froholdt

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Nu flytter anfører til Danmark

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling