I ekstase efter sensation: Drømmer om Brøndby

Frem-profilen Salieu Drammeh spillede sit livs kamp tirsdag aften, da 2. divisionsklubben på sensationel vis sendte Lyngby ud af pokalen. Nu vil Drammeh gerne møde sin tidligere klub Brøndby i næste runde.



Salieu Drammeh. 

Der er nok ikke så mange, der kender til Frem-profilen, men tirsdag aften havde den 21-årige kreatør en aften i drømmeland. 

2. divisionsklubben Frem tog nemlig imod Superliga-mandskabet Lyngby Boldklub i anden runde af pokalen. 

Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt.

Henrik Gundersen om Salieu Drammeh

Det endte med at blive en ekstatisk aften i Valby Idrætspark. 

Frem levede nemlig sensationen og vandt med hele 4-1. 

Den helt store oplevelse var Drammeh, der blandt andet leverede en gudemål til 4-1.

Du kan se målet øverst i artiklen.

– Følelsen, der gik igennem kroppen, ved jeg ikke, hvordan jeg skal beskrive. Det er noget af det fedeste, som jeg har oplevet i min fodboldkarriere indtil videre. At se så mange fans blive glade giver en utrolig dejlig følelse i kroppen. Mine brødre og venner stod på sidelinjen, så jeg kunne løbe ud til dem. Deres reaktion gjorde det endnu federe, siger Salieu Drammeh i et inteview med Tipsbladet. 

Du drev jo nærmest gæk med Lyngby-spillerne? 

– Jeg har altid troet på mine evner, og jeg har altid troet på mig selv. Det er dejligt med noget succes.

Frem-træner Henrik Gundersen holder sig ikke tilbage, når han skal sætte ord på Drammehs præstation. 

– Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt, siger chefen til Tipsbladet. 

For offensivspilleren betød det meget, at han kunne score foran klubbens fans. Frem fik en ellers en svær start på kampen, da Lyngby kom foran.

– Da vi kom ud til anden halvleg, vidste vi, at det var mod vores egne fans. Vi skulle give den fuld gas, og vi kunne mærke dem fra starten af anden halvleg. Det fik vi udnyttet, og vores spillere var modige. Vi turde at prøve nogle ting med de to mål. Det var fedt at kunne vise så mange mennesker, hvad man kan.

Gundersen har ikke set noget lignende.

– Vi spiller nok den bedste anden halvleg, hvor jeg har været her.

– Som Remmer (tidligere FCK-spiller og nuværende Frem-spiller Christoffer Remmer, red.) sagde, så han følte, at det var som at stå i FCK’s fireback-kæde. Alle troede bare på hinanden. Jeg har svært ved at sætte ord på. Jeg er speechless. Det er klasse og et kæmpe svendestykke.

Artiklen fortsætter under billedet.

D33AA5F7-87F7-427E-8C48-E313D0A66A21

Foto: Frem

Drøm at møde Brøndby
Lidt over 3000 tilskuere var samlet på Valby Idrætspark, og da sejren kom i hus, kom der gang i den.

– Vi fik fejret med fansene, og de hyggede sig og havde en fed aften. Et målene er at gøre fansene glade. Det er jeg glad for, at jeg kunne gøre.

Frem-profilen har et bestemt ønske til den kommende modstander i pokalturneringen, da Drammeh har en fortid i en Superliga-klub. 

– Det er 100 procent en drøm at møde Brøndby. Det kunne være fedt at spille mod dem igen, så de kan se, hvor meget man har udviklet sig, og hvor meget man kan, fortæller Frem-spilleren, der forlod Brøndby i 2020.

På den lange bane har Frem-kreatøren også store tanker for sig selv.

– Min helt store drøm er at spille for de bedste ligaer i verden. Det stræber jeg efter hver dag. Jeg vil gerne til en af de fem bedste ligaer, siger Salieu Drammeh til Tipsbladet. 

Frem har fået en blændende start på livet i 2. division, da mandskabet er nummer to med ti point efter fem kampe. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior



LIVE

TransferLIVE: Gyökeres detaljer fra kæmpeskifte


FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Wrexham klar til at knuse transferrekord

FCK-emne skifter til PSV

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Lindstrøm på blokken i storklub

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Den fejl må Brøndby ikke lave!

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Kreativ transfer-løsning?

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding



Påpeger Conrad Harders problem

Dansker færdig i Galatasaray

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

FC Barcelona-stjerner i chok


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-klub smadrer transferrekord

Bayern raser mod Donnarumma

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Trist Mikael Uhre-besked

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France



Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby