Salieu Drammeh.
Der er nok ikke så mange, der kender til Frem-profilen, men tirsdag aften havde den 21-årige kreatør en aften i drømmeland.
2. divisionsklubben Frem tog nemlig imod Superliga-mandskabet Lyngby Boldklub i anden runde af pokalen.
Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt.
Henrik Gundersen om Salieu Drammeh
Det endte med at blive en ekstatisk aften i Valby Idrætspark.
Frem levede nemlig sensationen og vandt med hele 4-1.
Den helt store oplevelse var Drammeh, der blandt andet leverede en gudemål til 4-1.
Du kan se målet øverst i artiklen.
– Følelsen, der gik igennem kroppen, ved jeg ikke, hvordan jeg skal beskrive. Det er noget af det fedeste, som jeg har oplevet i min fodboldkarriere indtil videre. At se så mange fans blive glade giver en utrolig dejlig følelse i kroppen. Mine brødre og venner stod på sidelinjen, så jeg kunne løbe ud til dem. Deres reaktion gjorde det endnu federe, siger Salieu Drammeh i et inteview med Tipsbladet.
Du drev jo nærmest gæk med Lyngby-spillerne?
– Jeg har altid troet på mine evner, og jeg har altid troet på mig selv. Det er dejligt med noget succes.
Frem-træner Henrik Gundersen holder sig ikke tilbage, når han skal sætte ord på Drammehs præstation.
– Lige pludselig tog Salieu bare kampen over i sin egen hånd, og så spillede han fuldkommen vanvittigt, siger chefen til Tipsbladet.
For offensivspilleren betød det meget, at han kunne score foran klubbens fans. Frem fik en ellers en svær start på kampen, da Lyngby kom foran.
– Da vi kom ud til anden halvleg, vidste vi, at det var mod vores egne fans. Vi skulle give den fuld gas, og vi kunne mærke dem fra starten af anden halvleg. Det fik vi udnyttet, og vores spillere var modige. Vi turde at prøve nogle ting med de to mål. Det var fedt at kunne vise så mange mennesker, hvad man kan.
Gundersen har ikke set noget lignende.
– Vi spiller nok den bedste anden halvleg, hvor jeg har været her.
– Som Remmer (tidligere FCK-spiller og nuværende Frem-spiller Christoffer Remmer, red.) sagde, så han følte, at det var som at stå i FCK’s fireback-kæde. Alle troede bare på hinanden. Jeg har svært ved at sætte ord på. Jeg er speechless. Det er klasse og et kæmpe svendestykke.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drøm at møde Brøndby
Lidt over 3000 tilskuere var samlet på Valby Idrætspark, og da sejren kom i hus, kom der gang i den.
– Vi fik fejret med fansene, og de hyggede sig og havde en fed aften. Et målene er at gøre fansene glade. Det er jeg glad for, at jeg kunne gøre.
Frem-profilen har et bestemt ønske til den kommende modstander i pokalturneringen, da Drammeh har en fortid i en Superliga-klub.
– Det er 100 procent en drøm at møde Brøndby. Det kunne være fedt at spille mod dem igen, så de kan se, hvor meget man har udviklet sig, og hvor meget man kan, fortæller Frem-spilleren, der forlod Brøndby i 2020.
På den lange bane har Frem-kreatøren også store tanker for sig selv.
– Min helt store drøm er at spille for de bedste ligaer i verden. Det stræber jeg efter hver dag. Jeg vil gerne til en af de fem bedste ligaer, siger Salieu Drammeh til Tipsbladet.
Frem har fået en blændende start på livet i 2. division, da mandskabet er nummer to med ti point efter fem kampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
MEDIE
Endelig godt nyt
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Afvist
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED