I flæsket på Kasper Schmeichel: Det er patetisk!

Kasper Schmeichel er ikke i kridthuset hos den tidligere dommer Steve Conroy.



Kasper Schmeichel har gjort sig upopulær hos den tidligere skotske topdommer Steve Conroy.

I sin fodboldpodcast Behind The Whistle, hvor han sammen med en anden tidligere dommer Des Roache taler skotsk fodbold, går han i flæsket på Kasper Schmeichel.

– Det er den slags ting idioter laver i folkeskolen. Bliv voksen. Udover at det skulle have givet et gult kort for idioti, så er det også vandaliserende. Det er nogens ejendom. Lad være med at ødelæg den. Det er bare pinligt.

Steve Conroys frustration kommer på bagkant af en kamp mellem Celtic og Ross County. Her blev Ross County tildelt et straffespark i første halvleg, men Kasper Schmeichel forsøgte at ødelægge straffesparkspletten inden sparket.

Det har efterladt Steve Conroy voldsomt forarget.

– Uanset hvilket hold du spiller for er du repræsentant for klubben og dens værdier. Jeg tror ikke at nogen, uanset hvilket hold der er tale om, vil stå inde for, at nogen graver straffesparkspletten op som et skolebarn. Det er patetisk.

Kasper Schmeichel endte faktisk med at redde straffesparket, men glæden varede kort. VAR viste nemlig, at keeperen havde forladt mållinjen før tid, og derfor fik Ronan Hale lov til at sparke om.

Han scorede til 1-0, men Celtic fik det til trods vendt tingene rundt i anden halvleg og sikrede en sejr på 2-1. Sejren er en af mange, siden Kasper Schmeichel drog til Celtic i sommer.

Landsholdskeeperen gør det forrygende og står noteret for 11 clean sheets i 18 kampe og har blot lukket tre mål ind i ligaen. Desuden topper Celtic den skotske række.

For at vende tilbage til debatten omkring straffesparkspletter, er det også noget, som har fyldt en hel masse herhjemme. Sidste år pløjede Mads Hermansen den hvide plet op, mens Jacob Steen Christensen kom i søgelyset efter en pokalsemifinale mod FCK.

Faktisk fik det DBU's lovgruppe til at ændre reglerne på området, hvilket Jan Carlsen fortalte til Tipsbladet. Den historie kan du læse HER.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

I dialog om dansk bomber

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schweiz – Canada

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Skotland – Brasilien

Tunesien – Holland

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico