Kasper Schmeichel har gjort sig upopulær hos den tidligere skotske topdommer Steve Conroy.
I sin fodboldpodcast Behind The Whistle, hvor han sammen med en anden tidligere dommer Des Roache taler skotsk fodbold, går han i flæsket på Kasper Schmeichel.
– Det er den slags ting idioter laver i folkeskolen. Bliv voksen. Udover at det skulle have givet et gult kort for idioti, så er det også vandaliserende. Det er nogens ejendom. Lad være med at ødelæg den. Det er bare pinligt.
Steve Conroys frustration kommer på bagkant af en kamp mellem Celtic og Ross County. Her blev Ross County tildelt et straffespark i første halvleg, men Kasper Schmeichel forsøgte at ødelægge straffesparkspletten inden sparket.
Det har efterladt Steve Conroy voldsomt forarget.
– Uanset hvilket hold du spiller for er du repræsentant for klubben og dens værdier. Jeg tror ikke at nogen, uanset hvilket hold der er tale om, vil stå inde for, at nogen graver straffesparkspletten op som et skolebarn. Det er patetisk.
Kasper Schmeichel endte faktisk med at redde straffesparket, men glæden varede kort. VAR viste nemlig, at keeperen havde forladt mållinjen før tid, og derfor fik Ronan Hale lov til at sparke om.
Han scorede til 1-0, men Celtic fik det til trods vendt tingene rundt i anden halvleg og sikrede en sejr på 2-1. Sejren er en af mange, siden Kasper Schmeichel drog til Celtic i sommer.
Landsholdskeeperen gør det forrygende og står noteret for 11 clean sheets i 18 kampe og har blot lukket tre mål ind i ligaen. Desuden topper Celtic den skotske række.
For at vende tilbage til debatten omkring straffesparkspletter, er det også noget, som har fyldt en hel masse herhjemme. Sidste år pløjede Mads Hermansen den hvide plet op, mens Jacob Steen Christensen kom i søgelyset efter en pokalsemifinale mod FCK.
Faktisk fik det DBU's lovgruppe til at ændre reglerne på området, hvilket Jan Carlsen fortalte til Tipsbladet. Den historie kan du læse HER.
LIVE
LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW