»Laudrup og Høgh« er et reality-program, hvor seks 14-15 årige drenge kæmper om at vinde et ophold på Ajax Amsterdams berømte fodboldskole. I de fleste af den slags programmer er den ene halvdel af deltagerne som regel nogle bagstræberiske og intrigante egoister, mens den anden halvdel ender med at blive det, når man er nået frem til finalen.
Sådan er det ikke i »Laudrup og Høgh«. Her er deltagerne drenge, som ikke alle har det helt nemt, og som for de flestes vedkommende i den alder heller ikke helt er klar over, hvad de vil med deres liv eller over det potentiale de rummer.
Der er kort sagt lidt lømmelagtigt over de seks gutter, der selvom de har store evner med en fodbold, endnu ikke klart nok har sat sig mål i tilværelsen. F. eks. om de vil være professionelle fodboldspillere.
Det er det, som Brian Laudrup og Lars Høgh prøver at finde ud af ved at sætte drengene på forskellige prøver. For eksempel om de har den fornødne disciplin til at blive fodboldspiller og få dem til at indse, at det kræver ofre, hvis man vil nå så langt.
Det befriende ved programmet er, at der ikke er nogen intriger, og ingen som bliver stemt hjem. Før hver udsendelse slutter belønnes i stedet den, som Brian Laudrup og Lars Høgh mener har klaret sig bedst – med ros.
Der er heller ikke skyggen af straf, hvis de unge ikke gør som onkel Brian og onkel Lars beder dem om. For det handler om at kunne samarbejde, vise ansvar og støtte hinanden, hvilket er vigtige ingredienser på et fodboldhold.Det er samtidig også bare så typisk dansk, og det skal blive spændende at se, om den nærmest 70er-agtige pædagogik, som Brian Laudrup og Lars Høgh praktiserer, i sidste ende kaster resultater af sig. Stilen ville ihvertfald være totalt uacceptabel på træningsbanen i f. eks. en tysk Bundesligaklub.
Men de to herrer mener, at det er sådan man bør gøre, hvis man ikke vil gå glip af de originale talenter i dansk fodbold, der efter Lars Høghs og Brian Laudrups mening er alt for dårlige til at integrere dem, der befinder sig nederst i samfundet.
»Laudrup og Høgh« får næppe så mange seere, som »Big Brother« og »Robinson« har haft, dertil er manglen på konflikter for stor, og værterne for venlige. Der er ganske enkelt ikke nok på spil til, at programmet virkelig fænger.
Til gengæld er det positivt, at TV2 med udsendelsen forsøger sig med mere opbyggelige reality-tv i stedet for altid at appellere til laveste fællesnævner, og »Laudrup og Høgh« sniger sig derfor op på fire stjerne for det prisværdige initiativ.
»Laudrup og Høgh« vises hver tirsdag kl. 21.25 på TV2.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Bayern – PSG
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER