»Laudrup og Høgh« er et reality-program, hvor seks 14-15 årige drenge kæmper om at vinde et ophold på Ajax Amsterdams berømte fodboldskole. I de fleste af den slags programmer er den ene halvdel af deltagerne som regel nogle bagstræberiske og intrigante egoister, mens den anden halvdel ender med at blive det, når man er nået frem til finalen.
Sådan er det ikke i »Laudrup og Høgh«. Her er deltagerne drenge, som ikke alle har det helt nemt, og som for de flestes vedkommende i den alder heller ikke helt er klar over, hvad de vil med deres liv eller over det potentiale de rummer.
Der er kort sagt lidt lømmelagtigt over de seks gutter, der selvom de har store evner med en fodbold, endnu ikke klart nok har sat sig mål i tilværelsen. F. eks. om de vil være professionelle fodboldspillere.
Det er det, som Brian Laudrup og Lars Høgh prøver at finde ud af ved at sætte drengene på forskellige prøver. For eksempel om de har den fornødne disciplin til at blive fodboldspiller og få dem til at indse, at det kræver ofre, hvis man vil nå så langt.
Det befriende ved programmet er, at der ikke er nogen intriger, og ingen som bliver stemt hjem. Før hver udsendelse slutter belønnes i stedet den, som Brian Laudrup og Lars Høgh mener har klaret sig bedst – med ros.
Der er heller ikke skyggen af straf, hvis de unge ikke gør som onkel Brian og onkel Lars beder dem om. For det handler om at kunne samarbejde, vise ansvar og støtte hinanden, hvilket er vigtige ingredienser på et fodboldhold.Det er samtidig også bare så typisk dansk, og det skal blive spændende at se, om den nærmest 70er-agtige pædagogik, som Brian Laudrup og Lars Høgh praktiserer, i sidste ende kaster resultater af sig. Stilen ville ihvertfald være totalt uacceptabel på træningsbanen i f. eks. en tysk Bundesligaklub.
Men de to herrer mener, at det er sådan man bør gøre, hvis man ikke vil gå glip af de originale talenter i dansk fodbold, der efter Lars Høghs og Brian Laudrups mening er alt for dårlige til at integrere dem, der befinder sig nederst i samfundet.
»Laudrup og Høgh« får næppe så mange seere, som »Big Brother« og »Robinson« har haft, dertil er manglen på konflikter for stor, og værterne for venlige. Der er ganske enkelt ikke nok på spil til, at programmet virkelig fænger.
Til gengæld er det positivt, at TV2 med udsendelsen forsøger sig med mere opbyggelige reality-tv i stedet for altid at appellere til laveste fællesnævner, og »Laudrup og Høgh« sniger sig derfor op på fire stjerne for det prisværdige initiativ.
»Laudrup og Høgh« vises hver tirsdag kl. 21.25 på TV2.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Real Madrid taber
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Neymar overvejer karrierestop
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN