I lære hos onkel Lars og onkel Brian

Opbyggeligt og hyggeligt program på TV2 om seks unge, der bliver taget i skole af to tidligere landsholdsspillere



»Laudrup og Høgh« er et reality-program, hvor seks 14-15 årige drenge kæmper om at vinde et ophold på Ajax Amsterdams berømte fodboldskole. I de fleste af den slags programmer er den ene halvdel af deltagerne som regel nogle bagstræberiske og intrigante egoister, mens den anden halvdel ender med at blive det, når man er nået frem til finalen.

Sådan er det ikke i »Laudrup og Høgh«. Her er deltagerne drenge, som ikke alle har det helt nemt, og som for de flestes vedkommende i den alder heller ikke helt er klar over, hvad de vil med deres liv eller over det potentiale de rummer.

Der er kort sagt lidt lømmelagtigt over de seks gutter, der selvom de har store evner med en fodbold, endnu ikke klart nok har sat sig mål i tilværelsen. F. eks. om de vil være professionelle fodboldspillere.

Det er det, som Brian Laudrup og Lars Høgh prøver at finde ud af ved at sætte drengene på forskellige prøver. For eksempel om de har den fornødne disciplin til at blive fodboldspiller og få dem til at indse, at det kræver ofre, hvis man vil nå så langt.

Det befriende ved programmet er, at der ikke er nogen intriger, og ingen som bliver stemt hjem. Før hver udsendelse slutter belønnes i stedet den, som Brian Laudrup og Lars Høgh mener har klaret sig bedst – med ros.

Der er heller ikke skyggen af straf, hvis de unge ikke gør som onkel Brian og onkel Lars beder dem om. For det handler om at kunne samarbejde, vise ansvar og støtte hinanden, hvilket er vigtige ingredienser på et fodboldhold.Det er samtidig også bare så typisk dansk, og det skal blive spændende at se, om den nærmest 70er-agtige pædagogik, som Brian Laudrup og Lars Høgh praktiserer, i sidste ende kaster resultater af sig. Stilen ville ihvertfald være totalt uacceptabel på træningsbanen i f. eks. en tysk Bundesligaklub.

Men de to herrer mener, at det er sådan man bør gøre, hvis man ikke vil gå glip af de originale talenter i dansk fodbold, der efter Lars Høghs og Brian Laudrups mening er alt for dårlige til at integrere dem, der befinder sig nederst i samfundet.

»Laudrup og Høgh« får næppe så mange seere, som »Big Brother« og »Robinson« har haft, dertil er manglen på konflikter for stor, og værterne for venlige. Der er ganske enkelt ikke nok på spil til, at programmet virkelig fænger.

Til gengæld er det positivt, at TV2 med udsendelsen forsøger sig med mere opbyggelige reality-tv i stedet for altid at appellere til laveste fællesnævner, og »Laudrup og Høgh« sniger sig derfor op på fire stjerne for det prisværdige initiativ.

»Laudrup og Høgh« vises hver tirsdag kl. 21.25 på TV2.







Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

PĂĄ vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstĂĄende: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

BenhĂĄrd kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Liverpool præsenterer succestræner

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Vildt transferrygte skydes ned