I lære hos onkel Lars og onkel Brian

Opbyggeligt og hyggeligt program på TV2 om seks unge, der bliver taget i skole af to tidligere landsholdsspillere



»Laudrup og Høgh« er et reality-program, hvor seks 14-15 årige drenge kæmper om at vinde et ophold på Ajax Amsterdams berømte fodboldskole. I de fleste af den slags programmer er den ene halvdel af deltagerne som regel nogle bagstræberiske og intrigante egoister, mens den anden halvdel ender med at blive det, når man er nået frem til finalen.

Sådan er det ikke i »Laudrup og Høgh«. Her er deltagerne drenge, som ikke alle har det helt nemt, og som for de flestes vedkommende i den alder heller ikke helt er klar over, hvad de vil med deres liv eller over det potentiale de rummer.

Der er kort sagt lidt lømmelagtigt over de seks gutter, der selvom de har store evner med en fodbold, endnu ikke klart nok har sat sig mål i tilværelsen. F. eks. om de vil være professionelle fodboldspillere.

Det er det, som Brian Laudrup og Lars Høgh prøver at finde ud af ved at sætte drengene på forskellige prøver. For eksempel om de har den fornødne disciplin til at blive fodboldspiller og få dem til at indse, at det kræver ofre, hvis man vil nå så langt.

Det befriende ved programmet er, at der ikke er nogen intriger, og ingen som bliver stemt hjem. Før hver udsendelse slutter belønnes i stedet den, som Brian Laudrup og Lars Høgh mener har klaret sig bedst – med ros.

Der er heller ikke skyggen af straf, hvis de unge ikke gør som onkel Brian og onkel Lars beder dem om. For det handler om at kunne samarbejde, vise ansvar og støtte hinanden, hvilket er vigtige ingredienser på et fodboldhold.Det er samtidig også bare så typisk dansk, og det skal blive spændende at se, om den nærmest 70er-agtige pædagogik, som Brian Laudrup og Lars Høgh praktiserer, i sidste ende kaster resultater af sig. Stilen ville ihvertfald være totalt uacceptabel på træningsbanen i f. eks. en tysk Bundesligaklub.

Men de to herrer mener, at det er sådan man bør gøre, hvis man ikke vil gå glip af de originale talenter i dansk fodbold, der efter Lars Høghs og Brian Laudrups mening er alt for dårlige til at integrere dem, der befinder sig nederst i samfundet.

»Laudrup og Høgh« får næppe så mange seere, som »Big Brother« og »Robinson« har haft, dertil er manglen på konflikter for stor, og værterne for venlige. Der er ganske enkelt ikke nok på spil til, at programmet virkelig fænger.

Til gengæld er det positivt, at TV2 med udsendelsen forsøger sig med mere opbyggelige reality-tv i stedet for altid at appellere til laveste fællesnævner, og »Laudrup og Høgh« sniger sig derfor op på fire stjerne for det prisværdige initiativ.

»Laudrup og Høgh« vises hver tirsdag kl. 21.25 på TV2.









LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Brøndby-profil skadet

I chok over Tottenham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Storklub lurer på Jonas Wind

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Arbejder på angriber-exit

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Michael Carrick storhylder

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Manchester United overvejer denne stjernetræner

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

‘Det kommer aldrig til at ske’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Legender med dyster melding

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere