»Laudrup og Høgh« er et reality-program, hvor seks 14-15 årige drenge kæmper om at vinde et ophold på Ajax Amsterdams berømte fodboldskole. I de fleste af den slags programmer er den ene halvdel af deltagerne som regel nogle bagstræberiske og intrigante egoister, mens den anden halvdel ender med at blive det, når man er nået frem til finalen.
Sådan er det ikke i »Laudrup og Høgh«. Her er deltagerne drenge, som ikke alle har det helt nemt, og som for de flestes vedkommende i den alder heller ikke helt er klar over, hvad de vil med deres liv eller over det potentiale de rummer.
Der er kort sagt lidt lømmelagtigt over de seks gutter, der selvom de har store evner med en fodbold, endnu ikke klart nok har sat sig mål i tilværelsen. F. eks. om de vil være professionelle fodboldspillere.
Det er det, som Brian Laudrup og Lars Høgh prøver at finde ud af ved at sætte drengene på forskellige prøver. For eksempel om de har den fornødne disciplin til at blive fodboldspiller og få dem til at indse, at det kræver ofre, hvis man vil nå så langt.
Det befriende ved programmet er, at der ikke er nogen intriger, og ingen som bliver stemt hjem. Før hver udsendelse slutter belønnes i stedet den, som Brian Laudrup og Lars Høgh mener har klaret sig bedst – med ros.
Der er heller ikke skyggen af straf, hvis de unge ikke gør som onkel Brian og onkel Lars beder dem om. For det handler om at kunne samarbejde, vise ansvar og støtte hinanden, hvilket er vigtige ingredienser på et fodboldhold.Det er samtidig også bare så typisk dansk, og det skal blive spændende at se, om den nærmest 70er-agtige pædagogik, som Brian Laudrup og Lars Høgh praktiserer, i sidste ende kaster resultater af sig. Stilen ville ihvertfald være totalt uacceptabel på træningsbanen i f. eks. en tysk Bundesligaklub.
Men de to herrer mener, at det er sådan man bør gøre, hvis man ikke vil gå glip af de originale talenter i dansk fodbold, der efter Lars Høghs og Brian Laudrups mening er alt for dårlige til at integrere dem, der befinder sig nederst i samfundet.
»Laudrup og Høgh« får næppe så mange seere, som »Big Brother« og »Robinson« har haft, dertil er manglen på konflikter for stor, og værterne for venlige. Der er ganske enkelt ikke nok på spil til, at programmet virkelig fænger.
Til gengæld er det positivt, at TV2 med udsendelsen forsøger sig med mere opbyggelige reality-tv i stedet for altid at appellere til laveste fællesnævner, og »Laudrup og Høgh« sniger sig derfor op på fire stjerne for det prisværdige initiativ.
»Laudrup og Høgh« vises hver tirsdag kl. 21.25 på TV2.
TRANSFER
Peger på ‘glemt’ FCK’er: Han skal skifte væk
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED