I ordkrig med Ståle: Nu vender han på en tallerken

Ståle Solbakken og Kjetil Rekdal har været i ordkrig, men nu støtter sidstnævnte pludseligt op om Solbakkens valg.



Han har ikke kunnet forstå, hvorfor Ståle Solbakken ikke har udtaget Marcus Henriksen til det norske landshold, og i vanlig Ståle Solbakken-stil kastede det en ironisk kommentar fra den norske landstræner af sig.

Derfra har det udviklet sig til en ordkrig i pressen mellem Rekdal og Solbakken, der spillede på det norske landshold sammen i 90'erne.

Foruden at være træner for Rosenborg BK er Kjetil Rekdal også ekspertkommentator, og i forbindelse med kampen senest mod Slovenien havde Rekdal inden gjort det klart, at han slet ikke forstod, hvorfor Ørjan Nyland var i kassen, når man tænker på, at målmanden aktuelt ikke har en klub. Han ville have valgt en af de to andre keepere fra truppen, f.eks. Sten Grytebust.

Nyland endte med at droppe, og Norge tabte med 2-1, og efter kampen sagde Solbakken om Rekdals kommentar:

– Jeg skelner mellem to typer af kollegaer, og det har ikke noget at gøre med Rekdal. Der er dem, der analyserer med et koldt hoved og ønsker gode ting for andre og er glade, når andre gør det godt. Som kan være glade, når der laves gode præstationer. Og så er der en type, der sover dårligt om natten, mens andre har det godt eller er i en situation eller position, hvor vedkommende kan få succes, sagde Ståle Solbakken efter kampen til norsk TV 2 og forklarede, at udtalelsen intet konkret havde med Rekdal at gøre.

Kjetil Rekdal kunne have kastet yderligere brænde på bålet mandag, men nu lyder det omvendt fra Rosenborg-træneren, at Nyland må fortsætte med at stå i kassen.

– De har taget valget, og de har rangeret ham som nummer et. Så mener jeg, at han (Solbakken) må holde fast  Nyland bliver ikke en dårligere målmand frem mod tirsdag, siger Kjetil Rekdal til VG.

Norge vinder sin Nations League-gruppe, hvis det ender med point hjemme mod Serbien tirsdag. Og en sejr vil betyde, at man rykker op i det bedste gruppelag i turneringen. 



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Eriksen ude med hård kritik

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”