Han har ikke kunnet forstå, hvorfor Ståle Solbakken ikke har udtaget Marcus Henriksen til det norske landshold, og i vanlig Ståle Solbakken-stil kastede det en ironisk kommentar fra den norske landstræner af sig.
Derfra har det udviklet sig til en ordkrig i pressen mellem Rekdal og Solbakken, der spillede på det norske landshold sammen i 90'erne.
Foruden at være træner for Rosenborg BK er Kjetil Rekdal også ekspertkommentator, og i forbindelse med kampen senest mod Slovenien havde Rekdal inden gjort det klart, at han slet ikke forstod, hvorfor Ørjan Nyland var i kassen, når man tænker på, at målmanden aktuelt ikke har en klub. Han ville have valgt en af de to andre keepere fra truppen, f.eks. Sten Grytebust.
Nyland endte med at droppe, og Norge tabte med 2-1, og efter kampen sagde Solbakken om Rekdals kommentar:
– Jeg skelner mellem to typer af kollegaer, og det har ikke noget at gøre med Rekdal. Der er dem, der analyserer med et koldt hoved og ønsker gode ting for andre og er glade, når andre gør det godt. Som kan være glade, når der laves gode præstationer. Og så er der en type, der sover dårligt om natten, mens andre har det godt eller er i en situation eller position, hvor vedkommende kan få succes, sagde Ståle Solbakken efter kampen til norsk TV 2 og forklarede, at udtalelsen intet konkret havde med Rekdal at gøre.
Kjetil Rekdal kunne have kastet yderligere brænde på bålet mandag, men nu lyder det omvendt fra Rosenborg-træneren, at Nyland må fortsætte med at stå i kassen.
– De har taget valget, og de har rangeret ham som nummer et. Så mener jeg, at han (Solbakken) må holde fast Nyland bliver ikke en dårligere målmand frem mod tirsdag, siger Kjetil Rekdal til VG.
Norge vinder sin Nations League-gruppe, hvis det ender med point hjemme mod Serbien tirsdag. Og en sejr vil betyde, at man rykker op i det bedste gruppelag i turneringen.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
FC Københavns talenter gør rent bord
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
NYHEDER