I ordkrig med Ståle: Nu vender han på en tallerken

Ståle Solbakken og Kjetil Rekdal har været i ordkrig, men nu støtter sidstnævnte pludseligt op om Solbakkens valg.



Han har ikke kunnet forstå, hvorfor Ståle Solbakken ikke har udtaget Marcus Henriksen til det norske landshold, og i vanlig Ståle Solbakken-stil kastede det en ironisk kommentar fra den norske landstræner af sig.

Derfra har det udviklet sig til en ordkrig i pressen mellem Rekdal og Solbakken, der spillede på det norske landshold sammen i 90'erne.

Foruden at være træner for Rosenborg BK er Kjetil Rekdal også ekspertkommentator, og i forbindelse med kampen senest mod Slovenien havde Rekdal inden gjort det klart, at han slet ikke forstod, hvorfor Ørjan Nyland var i kassen, når man tænker på, at målmanden aktuelt ikke har en klub. Han ville have valgt en af de to andre keepere fra truppen, f.eks. Sten Grytebust.

Nyland endte med at droppe, og Norge tabte med 2-1, og efter kampen sagde Solbakken om Rekdals kommentar:

– Jeg skelner mellem to typer af kollegaer, og det har ikke noget at gøre med Rekdal. Der er dem, der analyserer med et koldt hoved og ønsker gode ting for andre og er glade, når andre gør det godt. Som kan være glade, når der laves gode præstationer. Og så er der en type, der sover dårligt om natten, mens andre har det godt eller er i en situation eller position, hvor vedkommende kan få succes, sagde Ståle Solbakken efter kampen til norsk TV 2 og forklarede, at udtalelsen intet konkret havde med Rekdal at gøre.

Kjetil Rekdal kunne have kastet yderligere brænde på bålet mandag, men nu lyder det omvendt fra Rosenborg-træneren, at Nyland må fortsætte med at stå i kassen.

– De har taget valget, og de har rangeret ham som nummer et. Så mener jeg, at han (Solbakken) må holde fast  Nyland bliver ikke en dårligere målmand frem mod tirsdag, siger Kjetil Rekdal til VG.

Norge vinder sin Nations League-gruppe, hvis det ender med point hjemme mod Serbien tirsdag. Og en sejr vil betyde, at man rykker op i det bedste gruppelag i turneringen. 





VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Brøler sender Mexico videre

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Skotland – Marokko

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Her er AGF’s Champions League-modstander