I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Jens Berthel Askou er fortsat et varmt navn i Celtic.



Jens Berthel Askou har taget Motherwell og den skotske Premiership med storm.

Det er faktisk gået så godt for den 43-årige dansker, at han de seneste uger er blevet kædet sammen med Celtic, der leder efter en permanent afløser for Wilfried Nancy.

Andre navne har imidlertid også været i spil, og den tidligere Jackie McNamara er i tvivl om, hvorvidt det ville være en god beslutning at ansætte Berthel Askou. Det siger han til Sunday Post.

– Jeg er ikke sikker, for jeg ved ikke, hvilken retning de ønsker at gå i. Der er en masse uro med de mange ændringer i toppen af klubben, og Martin er en god og sikker hånd. Og så er du nødt til at huske på, at han er leder for et hold af trænere.

– Der er Shaun Maloney, som er meget tænkende omkring spillet. Han har arbejdet sammen med mange gode folk. Roberto Martinez på det belgiske landshold er bare et eksempel. De havde topspillere i verden på det tidspunkt, så han har lært af det. Og han kender selvfølgelig klubben indgående. Folk argumenterer nogle gange for, at det ikke er vigtigt, men kig på forskellen fra Wilfried til nu.

– Martin, Shaun og Fozzy (Mark Fotheringham, red.) forstår forventningerne i Celtic. De ved, hvor meget resultater og placeringen i ligaen betyder. De har erfaring med alt, hvad der kan ske, så de er bedre rystede til at håndtere det.

“Forsøg at snakke med ham”

Mens Jackie McNamara er usikker på, om Jens Berthel Askou ville være det rigtige valg for Celtic, er andre slet ikke i tvivl. Det gælder eksempelvis den tidligere Motherwell-kant Jamie Murphy.

– 100 procent (bør Celtic gå efter Askou, red.). Hvis de ikke forsøger at snakke med ham, er der noget galt. Han har været sæsonens mest iøjnefaldende træner, siger han i podcasten Open Goal.

Han bakkes op af den tidligere Celtic-spiller Simon Ferry.

Jeg ville droppe East Kilbride (hvor Simon Ferry arbejder som træner, red.) og tage hen og se Celtic hver uge, hvis han får jobbet. Jeg ville elske at se det. Det er sådan, man gerne vil se Celtic spille. Det er perfekt.

I podcasten bliver det videre diskuteret, hvor svært det er gøre det, som Jens Berthel Askou har gjort i Motherwell, i Celtic. I den forbindelse påpeger Motherwell-spilleren Andy Halliday, at han ville være mere bekymret for sin træner, hvis han tog til Rangers.

– Det er sværere at gøre med Rangers. Rangers-fansene køber ikke ind på det. De vil ikke bare se deres målmand på bolden. Det så man med Russell Martin, hvor Jack Butland stod med bolden og venter på, at folk roterer. Publikum vil ikke have det.

– Jeg tror, at Celtic i langt højere grad vil købe ind på det. Rangers’ fanbase ønsker at se deres hold vinde, men efter min mening vil Celtic hellere se holdet både vinde og spille godt.

Motherwell er ti point efter Hearts på førstepladsen, men har en kamp i hånden.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Tjener svimlende beløb! Nu har klubben fortrudt

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Fremhæver stort Brøndby-talent

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Blæst fuldstændig omkuld

Nu reagerer Morten Krogh

Motivation til forskel i Lens

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid