I svime over Niels Frederiksen: ALT er ændret!

Niels Frederiksen får enorm ros for sit arbejde i Lech Poznan.



Det kører mildest talt for Niels Frederiksen i Lech Poznan.

Den tidligere mestertræner i Brøndby IF overtog i sommer tøjlerne i den polske klub, og siden er det blevet til 11 sejre og en uafgjort i 15 ligakampe. Det sikrer Lech Poznan en aktuel førsteplads i Ekstraklasa.

Nu får Niels Frederiksen også ros fra en af sine store profiler. Den tidligere Randers- og nuværende Lech Poznan-bomber Mikael Ishak er nemlig ellevild med den danske træner.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladets søstersite Goal.pl.

– Han er en fantastisk træner, han styrer alt godt. Og jeg vil også gerne rose hans assistent, som også gør et fremragende stykke arbejde, siger Mikael Ishak og tilføjer:

– Jeg ved ikke engang, hvor jeg skal starte. De har ændret alt. Jeg kan bestemt godt lide, at de ikke kigger på navnene. Du spiller ikke, bare fordi dit navn er dit eller dat. Du spiller, hvis du er i form. Der er mange krav, og man skal gøre, hvad de vil. De stiller krav, som man skal opfylde.

– Så tillykke til klubben for at have hentet præcis de folk ind, vi havde brug for. Niels Frederiksen har læst spillerne perfekt. Et eksempel er Afonso Sousa. Er han en anden spiller end før? Nej, han er den samme fyr, men man kan se en forskel på banen.

Den spiller, Mikael Ishak nævner, altså Afonso Sousa, er en af dem, der tilsyneladende har nyt godt af Niels Frederiksens indtog.

I de forgangne to sæsoner leverede han fire mål og to assister i 42 ligakampe. I denne sæson? Jo, der er det allerede blevet til fem mål og fem assister i 15 ligakampe. 

Mikael Ishak selv har også scoret ni mål og lagt op til tre i denne sæson, hvilket næsten matcher hans output fra sidste sæson. 

Men det er altså hele holdet, der har løftet sig. I den forgangne sæson endte Lech Poznan som nummer fem i Polen med et pointsnit på 1,55 – nu er de nummer et med et pointsnit på imponerende 2,26. En helt vild uvikling under den danske træner. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker