Det kører mildest talt for Niels Frederiksen i Lech Poznan.
Den tidligere mestertræner i Brøndby IF overtog i sommer tøjlerne i den polske klub, og siden er det blevet til 11 sejre og en uafgjort i 15 ligakampe. Det sikrer Lech Poznan en aktuel førsteplads i Ekstraklasa.
Nu får Niels Frederiksen også ros fra en af sine store profiler. Den tidligere Randers- og nuværende Lech Poznan-bomber Mikael Ishak er nemlig ellevild med den danske træner.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladets søstersite Goal.pl.
– Han er en fantastisk træner, han styrer alt godt. Og jeg vil også gerne rose hans assistent, som også gør et fremragende stykke arbejde, siger Mikael Ishak og tilføjer:
– Jeg ved ikke engang, hvor jeg skal starte. De har ændret alt. Jeg kan bestemt godt lide, at de ikke kigger på navnene. Du spiller ikke, bare fordi dit navn er dit eller dat. Du spiller, hvis du er i form. Der er mange krav, og man skal gøre, hvad de vil. De stiller krav, som man skal opfylde.
– Så tillykke til klubben for at have hentet præcis de folk ind, vi havde brug for. Niels Frederiksen har læst spillerne perfekt. Et eksempel er Afonso Sousa. Er han en anden spiller end før? Nej, han er den samme fyr, men man kan se en forskel på banen.
Den spiller, Mikael Ishak nævner, altså Afonso Sousa, er en af dem, der tilsyneladende har nyt godt af Niels Frederiksens indtog.
I de forgangne to sæsoner leverede han fire mål og to assister i 42 ligakampe. I denne sæson? Jo, der er det allerede blevet til fem mål og fem assister i 15 ligakampe.
Mikael Ishak selv har også scoret ni mål og lagt op til tre i denne sæson, hvilket næsten matcher hans output fra sidste sæson.
Men det er altså hele holdet, der har løftet sig. I den forgangne sæson endte Lech Poznan som nummer fem i Polen med et pointsnit på 1,55 – nu er de nummer et med et pointsnit på imponerende 2,26. En helt vild uvikling under den danske træner.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER