Thomas Frank er efterhånden på alles læber i England, hvor han konstant bliver sat i forbindelse med større jobs end det, han bestrider i Brentford.
Det, der gør det særligt imponerende, at den danske manager fortsat kan bygge videre på sin succesfulde tid i London-klubben, er især, at han flere gange i sin tid som Premier League-klub har solgt store stjerner, som han efterfølgende er lykkedes med at erstatte.
Dette er ofte blevet beskrevet som Brentfords variant af ‘moneyball’-filosofien, der er portrætteret i filmen af samme navn med Brad Pitt i hovedrollen, hvor de udfra data henter en stor del af deres profiler.
Sky Sports har netop skrevet en analyse om, hvordan det kan lykkes i Brentford, når de har solgt stjerner som Ivan Toney, Ollie Watkins, David Raya, Said Benrahma med flere.
Og konklusionen er klar fra mediet, der dækker Premier League på nærmeste hold – Thomas Frank er stjernen.
– Thomas Frank er deres vigtigste våben. En stor del af succesen og evnen til at fortsætte med at være konkurrencedygtige på højeste niveau falder tilbage på ham.
– Selvom han har set mange store profiler forlade holdet, har han taget dem fra et hjerteskærende nederlag i play-off-finalen til oprykning og til at være en fast bestanddel af Premier League, hvor de på ugentlig basis viser, at de kan spille op med selv de bedste.
Det, der især er lykkedes ifølge Sky Sports i Brentford, er, at de er gode til at hente spillere ind, der får god tid til at spille sig ind på holdet, selvom de har været dyre indkøb. Mikkel Damsgaard er et rigtig godt eksempel på dette. Danskeren har nemlig haft et langt tilløb til den succes, han har lige nu, men fordi Thomas Frank har så godt styr på tingenes gang i klubben, har de tid til at være tålmodige.
Brentford spiller onsdag aften mod Newcastle i EFL Cuppen, hvor det er kvartfinalen, det gælder.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
NYHEDER