I svime over Thomas Frank: Deres vigtigste våben

Den danske manager modtager stor ros af Sky Sports.



Thomas Frank er efterhånden på alles læber i England, hvor han konstant bliver sat i forbindelse med større jobs end det, han bestrider i Brentford.

Det, der gør det særligt imponerende, at den danske manager fortsat kan bygge videre på sin succesfulde tid i London-klubben, er især, at han flere gange i sin tid som Premier League-klub har solgt store stjerner, som han efterfølgende er lykkedes med at erstatte.

Dette er ofte blevet beskrevet som Brentfords variant af ‘moneyball’-filosofien, der er portrætteret i filmen af samme navn med Brad Pitt i hovedrollen, hvor de udfra data henter en stor del af deres profiler.

Sky Sports har netop skrevet en analyse om, hvordan det kan lykkes i Brentford, når de har solgt stjerner som Ivan Toney, Ollie Watkins, David Raya, Said Benrahma med flere.

Og konklusionen er klar fra mediet, der dækker Premier League på nærmeste hold – Thomas Frank er stjernen.

– Thomas Frank er deres vigtigste våben. En stor del af succesen og evnen til at fortsætte med at være konkurrencedygtige på højeste niveau falder tilbage på ham.

– Selvom han har set mange store profiler forlade holdet, har han taget dem fra et hjerteskærende nederlag i play-off-finalen til oprykning og til at være en fast bestanddel af Premier League, hvor de på ugentlig basis viser, at de kan spille op med selv de bedste.

Det, der især er lykkedes ifølge Sky Sports i Brentford, er, at de er gode til at hente spillere ind, der får god tid til at spille sig ind på holdet, selvom de har været dyre indkøb. Mikkel Damsgaard er et rigtig godt eksempel på dette. Danskeren har nemlig haft et langt tilløb til den succes, han har lige nu, men fordi Thomas Frank har så godt styr på tingenes gang i klubben, har de tid til at være tålmodige.

Brentford spiller onsdag aften mod Newcastle i EFL Cuppen, hvor det er kvartfinalen, det gælder.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’