I svime over Thomas Frank: Deres vigtigste våben

Den danske manager modtager stor ros af Sky Sports.



Thomas Frank er efterhånden på alles læber i England, hvor han konstant bliver sat i forbindelse med større jobs end det, han bestrider i Brentford.

Det, der gør det særligt imponerende, at den danske manager fortsat kan bygge videre på sin succesfulde tid i London-klubben, er især, at han flere gange i sin tid som Premier League-klub har solgt store stjerner, som han efterfølgende er lykkedes med at erstatte.

Dette er ofte blevet beskrevet som Brentfords variant af ‘moneyball’-filosofien, der er portrætteret i filmen af samme navn med Brad Pitt i hovedrollen, hvor de udfra data henter en stor del af deres profiler.

Sky Sports har netop skrevet en analyse om, hvordan det kan lykkes i Brentford, når de har solgt stjerner som Ivan Toney, Ollie Watkins, David Raya, Said Benrahma med flere.

Og konklusionen er klar fra mediet, der dækker Premier League på nærmeste hold – Thomas Frank er stjernen.

– Thomas Frank er deres vigtigste våben. En stor del af succesen og evnen til at fortsætte med at være konkurrencedygtige på højeste niveau falder tilbage på ham.

– Selvom han har set mange store profiler forlade holdet, har han taget dem fra et hjerteskærende nederlag i play-off-finalen til oprykning og til at være en fast bestanddel af Premier League, hvor de på ugentlig basis viser, at de kan spille op med selv de bedste.

Det, der især er lykkedes ifølge Sky Sports i Brentford, er, at de er gode til at hente spillere ind, der får god tid til at spille sig ind på holdet, selvom de har været dyre indkøb. Mikkel Damsgaard er et rigtig godt eksempel på dette. Danskeren har nemlig haft et langt tilløb til den succes, han har lige nu, men fordi Thomas Frank har så godt styr på tingenes gang i klubben, har de tid til at være tålmodige.

Brentford spiller onsdag aften mod Newcastle i EFL Cuppen, hvor det er kvartfinalen, det gælder.





Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Lazio og Cremonese LIVE

LIVE: Han ligner deres nye cheftræner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Serie A-klubber jagter Randers-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!