I svime over Thomas Frank: Deres vigtigste våben

Den danske manager modtager stor ros af Sky Sports.



Thomas Frank er efterhånden på alles læber i England, hvor han konstant bliver sat i forbindelse med større jobs end det, han bestrider i Brentford.

Det, der gør det særligt imponerende, at den danske manager fortsat kan bygge videre på sin succesfulde tid i London-klubben, er især, at han flere gange i sin tid som Premier League-klub har solgt store stjerner, som han efterfølgende er lykkedes med at erstatte.

Dette er ofte blevet beskrevet som Brentfords variant af ‘moneyball’-filosofien, der er portrætteret i filmen af samme navn med Brad Pitt i hovedrollen, hvor de udfra data henter en stor del af deres profiler.

Sky Sports har netop skrevet en analyse om, hvordan det kan lykkes i Brentford, når de har solgt stjerner som Ivan Toney, Ollie Watkins, David Raya, Said Benrahma med flere.

Og konklusionen er klar fra mediet, der dækker Premier League på nærmeste hold – Thomas Frank er stjernen.

– Thomas Frank er deres vigtigste våben. En stor del af succesen og evnen til at fortsætte med at være konkurrencedygtige på højeste niveau falder tilbage på ham.

– Selvom han har set mange store profiler forlade holdet, har han taget dem fra et hjerteskærende nederlag i play-off-finalen til oprykning og til at være en fast bestanddel af Premier League, hvor de på ugentlig basis viser, at de kan spille op med selv de bedste.

Det, der især er lykkedes ifølge Sky Sports i Brentford, er, at de er gode til at hente spillere ind, der får god tid til at spille sig ind på holdet, selvom de har været dyre indkøb. Mikkel Damsgaard er et rigtig godt eksempel på dette. Danskeren har nemlig haft et langt tilløb til den succes, han har lige nu, men fordi Thomas Frank har så godt styr på tingenes gang i klubben, har de tid til at være tålmodige.

Brentford spiller onsdag aften mod Newcastle i EFL Cuppen, hvor det er kvartfinalen, det gælder.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

De vil have Victor Nelsson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Haiti – Skotland

Holland – Japan