I svime over Thomas Frank: Deres vigtigste våben

Den danske manager modtager stor ros af Sky Sports.



Thomas Frank er efterhånden på alles læber i England, hvor han konstant bliver sat i forbindelse med større jobs end det, han bestrider i Brentford.

Det, der gør det særligt imponerende, at den danske manager fortsat kan bygge videre på sin succesfulde tid i London-klubben, er især, at han flere gange i sin tid som Premier League-klub har solgt store stjerner, som han efterfølgende er lykkedes med at erstatte.

Dette er ofte blevet beskrevet som Brentfords variant af ‘moneyball’-filosofien, der er portrætteret i filmen af samme navn med Brad Pitt i hovedrollen, hvor de udfra data henter en stor del af deres profiler.

Sky Sports har netop skrevet en analyse om, hvordan det kan lykkes i Brentford, når de har solgt stjerner som Ivan Toney, Ollie Watkins, David Raya, Said Benrahma med flere.

Og konklusionen er klar fra mediet, der dækker Premier League på nærmeste hold – Thomas Frank er stjernen.

– Thomas Frank er deres vigtigste våben. En stor del af succesen og evnen til at fortsætte med at være konkurrencedygtige på højeste niveau falder tilbage på ham.

– Selvom han har set mange store profiler forlade holdet, har han taget dem fra et hjerteskærende nederlag i play-off-finalen til oprykning og til at være en fast bestanddel af Premier League, hvor de på ugentlig basis viser, at de kan spille op med selv de bedste.

Det, der især er lykkedes ifølge Sky Sports i Brentford, er, at de er gode til at hente spillere ind, der får god tid til at spille sig ind på holdet, selvom de har været dyre indkøb. Mikkel Damsgaard er et rigtig godt eksempel på dette. Danskeren har nemlig haft et langt tilløb til den succes, han har lige nu, men fordi Thomas Frank har så godt styr på tingenes gang i klubben, har de tid til at være tålmodige.

Brentford spiller onsdag aften mod Newcastle i EFL Cuppen, hvor det er kvartfinalen, det gælder.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Manchester City

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Raser: Det er latterligt!

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’