Imponerende: Unge FCK-løver slog Real Madrid

FC Københavns unge løver viste vejen for førsteholdet, da de sensationelt slog Real Madrid med 3-2 tirsdag eftermiddag. FCK er dermed videre i UEFA Youth League.



FC København skal om et par timer ud og jagte et af de største resultater i dansk fodbolds historie, når løverne skal forsøge at tage point fra mægtige Real Madrid. Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne har været suveræne i denne sæsons Champions League, og ikke mange levner de danske mestre en chance.

Men at det er muligt for et FC København-mandskab at besejre Real Madrid, det blev der sat en fed streg under tirsdag eftermiddag. Her leverede FCK’s unge løver nemlig en vaskeægte sensation, da holdet slog Real Madrd med 3-2 på Frederiksberg Idrætspark i UEFA Youth League.

Det så allerede godt ud efter 17 minutter, da Yones Felfel bragte FCK foran 1-0, men før pausen udlignede Felipe Saez Carrillo, og da Marcos Legaz øgede til 2-1 efter en time, regnede mange nok med, at det var skakmat for FC København.

Løverne nægtede imidlertid at give op, og efter 69 minutter udlignede anfører Mikkel Wohlgemuth til 2-2 på straffespark, inden 17-årige Marcus Mathisen fuldbyrdede sensationen med målet til slutresultatet 3-2 kort efter.

Resultatet betyder samtidig, at FC København er klar til ottendedelsfinalerne i ungdommens svar på Champions League. Danskerne slutter på andenpladsen i gruppe B et point efter Real Madrid. Tredjepladsen besættes af Juventus, der tirsdag tævede Galatasaray med 5-0.





EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Kasper Hjulmand fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner