Imponerende: Unge FCK-løver slog Real Madrid

FC Københavns unge løver viste vejen for førsteholdet, da de sensationelt slog Real Madrid med 3-2 tirsdag eftermiddag. FCK er dermed videre i UEFA Youth League.



FC København skal om et par timer ud og jagte et af de største resultater i dansk fodbolds historie, når løverne skal forsøge at tage point fra mægtige Real Madrid. Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne har været suveræne i denne sæsons Champions League, og ikke mange levner de danske mestre en chance.

Men at det er muligt for et FC København-mandskab at besejre Real Madrid, det blev der sat en fed streg under tirsdag eftermiddag. Her leverede FCK’s unge løver nemlig en vaskeægte sensation, da holdet slog Real Madrd med 3-2 på Frederiksberg Idrætspark i UEFA Youth League.

Det så allerede godt ud efter 17 minutter, da Yones Felfel bragte FCK foran 1-0, men før pausen udlignede Felipe Saez Carrillo, og da Marcos Legaz øgede til 2-1 efter en time, regnede mange nok med, at det var skakmat for FC København.

Løverne nægtede imidlertid at give op, og efter 69 minutter udlignede anfører Mikkel Wohlgemuth til 2-2 på straffespark, inden 17-årige Marcus Mathisen fuldbyrdede sensationen med målet til slutresultatet 3-2 kort efter.

Resultatet betyder samtidig, at FC København er klar til ottendedelsfinalerne i ungdommens svar på Champions League. Danskerne slutter på andenpladsen i gruppe B et point efter Real Madrid. Tredjepladsen besættes af Juventus, der tirsdag tævede Galatasaray med 5-0.





Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen




LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United