Imponerende: Unge FCK-løver slog Real Madrid

FC Københavns unge løver viste vejen for førsteholdet, da de sensationelt slog Real Madrid med 3-2 tirsdag eftermiddag. FCK er dermed videre i UEFA Youth League.



FC København skal om et par timer ud og jagte et af de største resultater i dansk fodbolds historie, når løverne skal forsøge at tage point fra mægtige Real Madrid. Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne har været suveræne i denne sæsons Champions League, og ikke mange levner de danske mestre en chance.

Men at det er muligt for et FC København-mandskab at besejre Real Madrid, det blev der sat en fed streg under tirsdag eftermiddag. Her leverede FCK’s unge løver nemlig en vaskeægte sensation, da holdet slog Real Madrd med 3-2 på Frederiksberg Idrætspark i UEFA Youth League.

Det så allerede godt ud efter 17 minutter, da Yones Felfel bragte FCK foran 1-0, men før pausen udlignede Felipe Saez Carrillo, og da Marcos Legaz øgede til 2-1 efter en time, regnede mange nok med, at det var skakmat for FC København.

Løverne nægtede imidlertid at give op, og efter 69 minutter udlignede anfører Mikkel Wohlgemuth til 2-2 på straffespark, inden 17-årige Marcus Mathisen fuldbyrdede sensationen med målet til slutresultatet 3-2 kort efter.

Resultatet betyder samtidig, at FC København er klar til ottendedelsfinalerne i ungdommens svar på Champions League. Danskerne slutter på andenpladsen i gruppe B et point efter Real Madrid. Tredjepladsen besættes af Juventus, der tirsdag tævede Galatasaray med 5-0.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Positive forhandlinger med Nartey

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

FC Midtjylland-spiller stukket ned