Det kom som en stor overraskelse for mange, da Patrick Birch Braune lagde sin opsigelse i Næstved i slutningen af juni.
Han nåede blot at være Næstved-chef i under et år.
Nu er 36-årige Braune på jagt efter et nyt eventyr, og interesse er der masser af. Den tidligere Næstved-chef siger til Tipsbladet, at han er blevet tilbudt forskellige roller.
– Der har været fin interesse, og jeg har også startet mine egne tanker. Nu har jeg et cv, hvor jeg var sportschef for cheftræneren i AB i en del år i divisionerne. Så var jeg i Næstved, så jeg har siddet med rigtig meget ansvar.
– Nogle af henvendelserne har også være som assistenttræner på en anden hylde, og det lyder super spændende. Jeg kunne godt prøve kræfter med den del. Jeg har masser at bidrage med, fordi jeg har siddet med en bred palette af ansvar, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.
Er der interesse fra både Danmark og udlandet?
– Ja, der er interesse fra Danmark og udlandet. Min erfaring er, at danske trænere er i høj kurs. Der er noget på forskellige niveauer i forhold til henvendelser og snakke, uden der er noget, der er helt konkret.
Om Braune helst vil finde sit næste job i Danmark eller udlandet, afhænger af jobbet.
– Det kommer an på projektet. Jeg vil komme ind i noget, der er ordentligt, hvor jeg kan bidrage og udvikle mig personligt. Det vil give mig en masse motivation for at få den bedste version frem i mig. Jeg har ikke lukket nogle døre. Jeg er åben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Var ikke enige
Exittet i Næstved er ved at bundfælde sig lidt for den tidligere divisionstræner.
– Jeg var super glad for, at de ville beholde mig i Næstved, og det tager jeg med videre, at de var glade for mit arbejde, selv når resultaterne ikke gik, som vi havde håbet.
– Vi solgte nogle spillere, der gjorde det svært. I det daglige arbejde fik vi rykket rigtig, rigtig meget.
– Vi var ikke helt enige om, hvordan det skulle gøres, og så var det bedst at gå hver til sit, og det har jeg det fint med, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.
Braune har også tidligere været cheftræner i AB.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT