Har flere bejlere efter Næstved-exit

Patrick Birch Braune står uden klub, efter han sagde op i Næstved. Flere klubber fra ind- og udland vil dog gerne have danskeren, fortæller han til Tipsbladet.



Det kom som en stor overraskelse for mange, da Patrick Birch Braune lagde sin opsigelse i Næstved i slutningen af juni.

Han nåede blot at være Næstved-chef i under et år.

Nu er 36-årige Braune på jagt efter et nyt eventyr, og interesse er der masser af. Den tidligere Næstved-chef siger til Tipsbladet, at han er blevet tilbudt forskellige roller.

– Der har været fin interesse, og jeg har også startet mine egne tanker. Nu har jeg et cv, hvor jeg var sportschef for cheftræneren i AB i en del år i divisionerne. Så var jeg i Næstved, så jeg har siddet med rigtig meget ansvar.

– Nogle af henvendelserne har også være som assistenttræner på en anden hylde, og det lyder super spændende. Jeg kunne godt prøve kræfter med den del. Jeg har masser at bidrage med, fordi jeg har siddet med en bred palette af ansvar, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.

Er der interesse fra både Danmark og udlandet?

– Ja, der er interesse fra Danmark og udlandet. Min erfaring er, at danske trænere er i høj kurs. Der er noget på forskellige niveauer i forhold til henvendelser og snakke, uden der er noget, der er helt konkret.

Om Braune helst vil finde sit næste job i Danmark eller udlandet, afhænger af jobbet.

– Det kommer an på projektet. Jeg vil komme ind i noget, der er ordentligt, hvor jeg kan bidrage og udvikle mig personligt. Det vil give mig en masse motivation for at få den bedste version frem i mig. Jeg har ikke lukket nogle døre. Jeg er åben.

Artiklen fortsætter under billedet.

Untitled-design-8

Foto: AB

Var ikke enige
Exittet i Næstved er ved at bundfælde sig lidt for den tidligere divisionstræner.

– Jeg var super glad for, at de ville beholde mig i Næstved, og det tager jeg med videre, at de var glade for mit arbejde, selv når resultaterne ikke gik, som vi havde håbet.

– Vi solgte nogle spillere, der gjorde det svært. I det daglige arbejde fik vi rykket rigtig, rigtig meget.

– Vi var ikke helt enige om, hvordan det skulle gøres, og så var det bedst at gå hver til sit, og det har jeg det fint med, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.

Braune har også tidligere været cheftræner i AB.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Landsholdet forsinket

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner