Det kom som en stor overraskelse for mange, da Patrick Birch Braune lagde sin opsigelse i Næstved i slutningen af juni.
Han nåede blot at være Næstved-chef i under et år.
Nu er 36-årige Braune på jagt efter et nyt eventyr, og interesse er der masser af. Den tidligere Næstved-chef siger til Tipsbladet, at han er blevet tilbudt forskellige roller.
– Der har været fin interesse, og jeg har også startet mine egne tanker. Nu har jeg et cv, hvor jeg var sportschef for cheftræneren i AB i en del år i divisionerne. Så var jeg i Næstved, så jeg har siddet med rigtig meget ansvar.
– Nogle af henvendelserne har også være som assistenttræner på en anden hylde, og det lyder super spændende. Jeg kunne godt prøve kræfter med den del. Jeg har masser at bidrage med, fordi jeg har siddet med en bred palette af ansvar, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.
Er der interesse fra både Danmark og udlandet?
– Ja, der er interesse fra Danmark og udlandet. Min erfaring er, at danske trænere er i høj kurs. Der er noget på forskellige niveauer i forhold til henvendelser og snakke, uden der er noget, der er helt konkret.
Om Braune helst vil finde sit næste job i Danmark eller udlandet, afhænger af jobbet.
– Det kommer an på projektet. Jeg vil komme ind i noget, der er ordentligt, hvor jeg kan bidrage og udvikle mig personligt. Det vil give mig en masse motivation for at få den bedste version frem i mig. Jeg har ikke lukket nogle døre. Jeg er åben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Var ikke enige
Exittet i Næstved er ved at bundfælde sig lidt for den tidligere divisionstræner.
– Jeg var super glad for, at de ville beholde mig i Næstved, og det tager jeg med videre, at de var glade for mit arbejde, selv når resultaterne ikke gik, som vi havde håbet.
– Vi solgte nogle spillere, der gjorde det svært. I det daglige arbejde fik vi rykket rigtig, rigtig meget.
– Vi var ikke helt enige om, hvordan det skulle gøres, og så var det bedst at gå hver til sit, og det har jeg det fint med, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.
Braune har også tidligere været cheftræner i AB.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER