Har flere bejlere efter Næstved-exit

Patrick Birch Braune står uden klub, efter han sagde op i Næstved. Flere klubber fra ind- og udland vil dog gerne have danskeren, fortæller han til Tipsbladet.



Det kom som en stor overraskelse for mange, da Patrick Birch Braune lagde sin opsigelse i Næstved i slutningen af juni.

Han nåede blot at være Næstved-chef i under et år.

Nu er 36-årige Braune på jagt efter et nyt eventyr, og interesse er der masser af. Den tidligere Næstved-chef siger til Tipsbladet, at han er blevet tilbudt forskellige roller.

– Der har været fin interesse, og jeg har også startet mine egne tanker. Nu har jeg et cv, hvor jeg var sportschef for cheftræneren i AB i en del år i divisionerne. Så var jeg i Næstved, så jeg har siddet med rigtig meget ansvar.

– Nogle af henvendelserne har også være som assistenttræner på en anden hylde, og det lyder super spændende. Jeg kunne godt prøve kræfter med den del. Jeg har masser at bidrage med, fordi jeg har siddet med en bred palette af ansvar, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.

Er der interesse fra både Danmark og udlandet?

– Ja, der er interesse fra Danmark og udlandet. Min erfaring er, at danske trænere er i høj kurs. Der er noget på forskellige niveauer i forhold til henvendelser og snakke, uden der er noget, der er helt konkret.

Om Braune helst vil finde sit næste job i Danmark eller udlandet, afhænger af jobbet.

– Det kommer an på projektet. Jeg vil komme ind i noget, der er ordentligt, hvor jeg kan bidrage og udvikle mig personligt. Det vil give mig en masse motivation for at få den bedste version frem i mig. Jeg har ikke lukket nogle døre. Jeg er åben.

Artiklen fortsætter under billedet.

Untitled-design-8

Foto: AB

Var ikke enige
Exittet i Næstved er ved at bundfælde sig lidt for den tidligere divisionstræner.

– Jeg var super glad for, at de ville beholde mig i Næstved, og det tager jeg med videre, at de var glade for mit arbejde, selv når resultaterne ikke gik, som vi havde håbet.

– Vi solgte nogle spillere, der gjorde det svært. I det daglige arbejde fik vi rykket rigtig, rigtig meget.

– Vi var ikke helt enige om, hvordan det skulle gøres, og så var det bedst at gå hver til sit, og det har jeg det fint med, siger Patrick Birch Braune til Tipsbladet.

Braune har også tidligere været cheftræner i AB.





‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho