Interesse fra de store lande: Jens Stryger Larsen satser på sommerskifte

26-årige Jens Stryger Larsen fra Austria Wien har kun lidt mere end et år igen af sin aftale med den østrigske klub. Det kan bane vejen for et sommerskifte, og der er interesse i landsholdsbacken fra store fodboldnationer.



Søndag eftermiddag var der lokalbrag i Wien mellem Rapid og Austria, og det opgør trak udeholdet sig sejrrigt ud af med en sejr på 2-0 foran 26.000 tilskuere. Danske Jens Stryger Larsen, 26 år, var som altid med i alle 90 minutter for udeholdet, og han kan glæde sig over, at sejren bringer Austria Wien op på andenpladsen i den østrigske Bundesliga.

Der resterer fortsat seks kampe af sæsonen i Østrig, og Rapid og Austria mødes ikke igen i denne sæson, og derfor kan Wien-opgøret meget vel have været Jens Stryger Larsens sidste.

Den danske landsholdsspiller har til sommer blot et år igen af aftalen med Austria Wien, som han skiftede til for snart tre år siden, og Jens Stryger Larsen lægger ikke skjul på, at han gerne vil benytte sommeren til at tage et skridt op og finde en ny klub og en ny udfordring i karrieren.

– Jeg synes, tidspunktet er godt nu. Jeg har spillet som fast mand i den her sæson, hvor vi har været i Europa League-gruppespillet, og hvor jeg er kommet omkring landsholdet efter et godt år. Til sommer har jeg kun et år igen af min kontrakt, så det lægger op til at være et godt tidspunkt til at prøve noget andet – også for klubben, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:

– Min agent og jeg har en god dialog med klubben. De kan godt se, at tidspunktet er godt, men det er ikke sådan, at klubben vil af med mig. Jeg kunne helt sikkert godt forlænge min kontrakt, men jeg har været her i tre år nu, og jeg vil gerne prøve mig af på et højere niveau.

Højrebacken er på vej ind i sine bedste år som fodboldspiller – der, hvor de fleste spillere peaker og rammer deres topniveau, og det vil den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-spiller også gerne slå kapital af. Øjnene er rettet mod en af de store ligaer i Europa.

– Jeg sigter helt klart efter at komme til en top fem liga i Europa, men det er ikke, fordi jeg som sådan har præferencer og udelukkende vil til Italien eller Spanien. Min rådgiver og jeg kigger os omkring og ser, hvad der byder sig. Det skal også være et sted, hvor jeg synes, der er mulighed for at få spilletid. Jeg er godt klar over, at konkurrencen kommer til at være endnu hårdere, men jeg er klar til at tage udfordringen op og tage endnu et skridt op i min karriere, siger Jens Stryger Larsen, som der allerede har været følere ude på:

– Min agent har fortalt mig om interesse fra Tyskland, Italien og England. Lige nu afventer de fleste klubber, hvordan de ender i de respektive ligaer, og når transfervinduet åbner, begynder der forhåbentligt at blive sat skub i nogle handler.

Med fokus rettet på en af de fem store ligaer i Europa – Spanien, Tyskland, England, Italien og Frankrig – er et skifte hjem til dansk fodbold og Alka Superligaen heller ikke på tegnebrættet.

– Jeg sigter 100 procent efter, at det skal være udlandet den her gang.

Og skal det så være den store kontrakt eller skal det være et sted, hvor du kan få masser af spilletid?

– Jeg vil gerne have begge dele, men jeg vægter det at spille fodbold meget højt. Jeg nyder at spille fodbold og er glad for at spille hver gang. Jeg kunne sikkert godt vælge et sted, hvor jeg kunne tjene en masse penge, men så også have langt til spilletid.

Jens Stryger Larsen har i denne sæson været fast mand i Austria Wien, hvor det i alle turneringer er blevet til 38 kampe med tre oplæg. Danskerens klub ligger nummer to i den østrigske Bundesliga med 15 point op til Salzburg, der fører rækken, og to point ned til forfølgerne Sturm Graz og Altach.





LIVE

LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Randers FC – FC København

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Sønderjyske – Viborg FF

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Silkeborg IF – OB

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Chelsea – Manchester City

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen