Søndag eftermiddag var der lokalbrag i Wien mellem Rapid og Austria, og det opgør trak udeholdet sig sejrrigt ud af med en sejr på 2-0 foran 26.000 tilskuere. Danske Jens Stryger Larsen, 26 år, var som altid med i alle 90 minutter for udeholdet, og han kan glæde sig over, at sejren bringer Austria Wien op på andenpladsen i den østrigske Bundesliga.
Der resterer fortsat seks kampe af sæsonen i Østrig, og Rapid og Austria mødes ikke igen i denne sæson, og derfor kan Wien-opgøret meget vel have været Jens Stryger Larsens sidste.
Den danske landsholdsspiller har til sommer blot et år igen af aftalen med Austria Wien, som han skiftede til for snart tre år siden, og Jens Stryger Larsen lægger ikke skjul på, at han gerne vil benytte sommeren til at tage et skridt op og finde en ny klub og en ny udfordring i karrieren.
– Jeg synes, tidspunktet er godt nu. Jeg har spillet som fast mand i den her sæson, hvor vi har været i Europa League-gruppespillet, og hvor jeg er kommet omkring landsholdet efter et godt år. Til sommer har jeg kun et år igen af min kontrakt, så det lægger op til at være et godt tidspunkt til at prøve noget andet – også for klubben, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Min agent og jeg har en god dialog med klubben. De kan godt se, at tidspunktet er godt, men det er ikke sådan, at klubben vil af med mig. Jeg kunne helt sikkert godt forlænge min kontrakt, men jeg har været her i tre år nu, og jeg vil gerne prøve mig af på et højere niveau.
Højrebacken er på vej ind i sine bedste år som fodboldspiller – der, hvor de fleste spillere peaker og rammer deres topniveau, og det vil den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-spiller også gerne slå kapital af. Øjnene er rettet mod en af de store ligaer i Europa.
– Jeg sigter helt klart efter at komme til en top fem liga i Europa, men det er ikke, fordi jeg som sådan har præferencer og udelukkende vil til Italien eller Spanien. Min rådgiver og jeg kigger os omkring og ser, hvad der byder sig. Det skal også være et sted, hvor jeg synes, der er mulighed for at få spilletid. Jeg er godt klar over, at konkurrencen kommer til at være endnu hårdere, men jeg er klar til at tage udfordringen op og tage endnu et skridt op i min karriere, siger Jens Stryger Larsen, som der allerede har været følere ude på:
– Min agent har fortalt mig om interesse fra Tyskland, Italien og England. Lige nu afventer de fleste klubber, hvordan de ender i de respektive ligaer, og når transfervinduet åbner, begynder der forhåbentligt at blive sat skub i nogle handler.
Med fokus rettet på en af de fem store ligaer i Europa – Spanien, Tyskland, England, Italien og Frankrig – er et skifte hjem til dansk fodbold og Alka Superligaen heller ikke på tegnebrættet.
– Jeg sigter 100 procent efter, at det skal være udlandet den her gang.
Og skal det så være den store kontrakt eller skal det være et sted, hvor du kan få masser af spilletid?
– Jeg vil gerne have begge dele, men jeg vægter det at spille fodbold meget højt. Jeg nyder at spille fodbold og er glad for at spille hver gang. Jeg kunne sikkert godt vælge et sted, hvor jeg kunne tjene en masse penge, men så også have langt til spilletid.
Jens Stryger Larsen har i denne sæson været fast mand i Austria Wien, hvor det i alle turneringer er blevet til 38 kampe med tre oplæg. Danskerens klub ligger nummer to i den østrigske Bundesliga med 15 point op til Salzburg, der fører rækken, og to point ned til forfølgerne Sturm Graz og Altach.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
