Søndag eftermiddag var der lokalbrag i Wien mellem Rapid og Austria, og det opgør trak udeholdet sig sejrrigt ud af med en sejr på 2-0 foran 26.000 tilskuere. Danske Jens Stryger Larsen, 26 år, var som altid med i alle 90 minutter for udeholdet, og han kan glæde sig over, at sejren bringer Austria Wien op på andenpladsen i den østrigske Bundesliga.
Der resterer fortsat seks kampe af sæsonen i Østrig, og Rapid og Austria mødes ikke igen i denne sæson, og derfor kan Wien-opgøret meget vel have været Jens Stryger Larsens sidste.
Den danske landsholdsspiller har til sommer blot et år igen af aftalen med Austria Wien, som han skiftede til for snart tre år siden, og Jens Stryger Larsen lægger ikke skjul på, at han gerne vil benytte sommeren til at tage et skridt op og finde en ny klub og en ny udfordring i karrieren.
– Jeg synes, tidspunktet er godt nu. Jeg har spillet som fast mand i den her sæson, hvor vi har været i Europa League-gruppespillet, og hvor jeg er kommet omkring landsholdet efter et godt år. Til sommer har jeg kun et år igen af min kontrakt, så det lægger op til at være et godt tidspunkt til at prøve noget andet – også for klubben, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Min agent og jeg har en god dialog med klubben. De kan godt se, at tidspunktet er godt, men det er ikke sådan, at klubben vil af med mig. Jeg kunne helt sikkert godt forlænge min kontrakt, men jeg har været her i tre år nu, og jeg vil gerne prøve mig af på et højere niveau.
Højrebacken er på vej ind i sine bedste år som fodboldspiller – der, hvor de fleste spillere peaker og rammer deres topniveau, og det vil den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-spiller også gerne slå kapital af. Øjnene er rettet mod en af de store ligaer i Europa.
– Jeg sigter helt klart efter at komme til en top fem liga i Europa, men det er ikke, fordi jeg som sådan har præferencer og udelukkende vil til Italien eller Spanien. Min rådgiver og jeg kigger os omkring og ser, hvad der byder sig. Det skal også være et sted, hvor jeg synes, der er mulighed for at få spilletid. Jeg er godt klar over, at konkurrencen kommer til at være endnu hårdere, men jeg er klar til at tage udfordringen op og tage endnu et skridt op i min karriere, siger Jens Stryger Larsen, som der allerede har været følere ude på:
– Min agent har fortalt mig om interesse fra Tyskland, Italien og England. Lige nu afventer de fleste klubber, hvordan de ender i de respektive ligaer, og når transfervinduet åbner, begynder der forhåbentligt at blive sat skub i nogle handler.
Med fokus rettet på en af de fem store ligaer i Europa – Spanien, Tyskland, England, Italien og Frankrig – er et skifte hjem til dansk fodbold og Alka Superligaen heller ikke på tegnebrættet.
– Jeg sigter 100 procent efter, at det skal være udlandet den her gang.
Og skal det så være den store kontrakt eller skal det være et sted, hvor du kan få masser af spilletid?
– Jeg vil gerne have begge dele, men jeg vægter det at spille fodbold meget højt. Jeg nyder at spille fodbold og er glad for at spille hver gang. Jeg kunne sikkert godt vælge et sted, hvor jeg kunne tjene en masse penge, men så også have langt til spilletid.
Jens Stryger Larsen har i denne sæson været fast mand i Austria Wien, hvor det i alle turneringer er blevet til 38 kampe med tre oplæg. Danskerens klub ligger nummer to i den østrigske Bundesliga med 15 point op til Salzburg, der fører rækken, og to point ned til forfølgerne Sturm Graz og Altach.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
