Premier League, Championship og Superligaen.
Kenneth Zohore har haft en begivenhedsrig karriere med ophold på store adresser, men nu bliver tilværelsen en noget anden for den tidligere FCK- og Brøndby-spiller.
Den 31-årige angriber har skrevet kontrakt med 2. divisionsklubben Fremad Amager efter næsten et år uden en klub.
Men hvordan endte Zohore i Amager-klubben i første omgang?
– Jeg snakkede med Christian (cheftræner Christian Iversen, red.) om at træne med, og så tog det fart derfra.
– Jeg synes, at gruppen er rigtig fin. Det passer mig rigtig godt. Jeg synes, at Fremad Amager har et godt hold. Det er et spændende projekt, som jeg godt kan se mig selv være en del af.
Hvordan bliver det for dig at spille i 2. division? Det er noget andet, end hvad du har været vant til.
– Jeg tror ikke, at det betyder så meget. Når først kampene og træningerne er i gang, så er det ret ens. Der er nogle gode spillere, og det kan man se på tabellen.
I marts 2024 forlod han i Slask Wroclaw, og i efteråret var Zohore på prøve i NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF. Det endte ikke med en aftale, og livet som en kontraktløs fodboldspiller er ikke en dans på roser.
Har det været hårdt at stå uden klub?
– Ja, selvfølgelig. Det er ikke sjovt. Det har selvfølgelig været godt at have tid med familien, men jeg kan godt lide at spille fodbold.
Det har ikke ligget i kortene at stoppe karrieren helt, og Zohore afslører, at flere klubber viste interesse for ham.
– Der var også nogle andre ting, men min familie er i København, så jeg har taget det rigtige valg.
Havde du muligheder i Danmark og udlandet?
– Der var lidt forskelligt.
Artiklen fortsætter under billedet.

God form
Nu handler det for den tidligere Superliga-spiller om at komme i omdrejninger igen, og angriberen kan mærke, at han er kommet til en klub, der oser af succes.
– Jeg vil gerne spille, men jeg har ikke spillet i et stykke tid, så jeg skal lige spille mig selv op. Der var en to måneders opstart, og det har været godt for mig, men jeg vil gerne spille og score nogle mål samt hjælpe holdet.
Hvordan er formen?
– Den bliver bedre og bedre. Nu har jeg været her i over en måned, da jeg startede op med de andre, så formen er god.
Har du nogle personlige ambitioner på sigt med fodboldkarrieren?
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg tænker kun på at gøre det godt, og holdet kan blive ved med at komme højt op i tabellen, siger Kenneth Zohore til Tipsbladet.
Zohore kan få officiel debut for Fremad Amager, når mandskabet skal en tur til Aarhus Fremad i et topopgør.
I løbet af karrieren har danskeren spillet for OB, Brøndby IF, FC København, Fiorentina, Milwall, West Bromwich, IFK Göteborg, Cardiff og senest Slask Wroclaw.
Det er i alt blevet til 66 mål i 263 kampe i løbet af karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER