Premier League, Championship og Superligaen.
Kenneth Zohore har haft en begivenhedsrig karriere med ophold på store adresser, men nu bliver tilværelsen en noget anden for den tidligere FCK- og Brøndby-spiller.
Den 31-årige angriber har skrevet kontrakt med 2. divisionsklubben Fremad Amager efter næsten et år uden en klub.
Men hvordan endte Zohore i Amager-klubben i første omgang?
– Jeg snakkede med Christian (cheftræner Christian Iversen, red.) om at træne med, og så tog det fart derfra.
– Jeg synes, at gruppen er rigtig fin. Det passer mig rigtig godt. Jeg synes, at Fremad Amager har et godt hold. Det er et spændende projekt, som jeg godt kan se mig selv være en del af.
Hvordan bliver det for dig at spille i 2. division? Det er noget andet, end hvad du har været vant til.
– Jeg tror ikke, at det betyder så meget. Når først kampene og træningerne er i gang, så er det ret ens. Der er nogle gode spillere, og det kan man se på tabellen.
I marts 2024 forlod han i Slask Wroclaw, og i efteråret var Zohore på prøve i NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF. Det endte ikke med en aftale, og livet som en kontraktløs fodboldspiller er ikke en dans på roser.
Har det været hårdt at stå uden klub?
– Ja, selvfølgelig. Det er ikke sjovt. Det har selvfølgelig været godt at have tid med familien, men jeg kan godt lide at spille fodbold.
Det har ikke ligget i kortene at stoppe karrieren helt, og Zohore afslører, at flere klubber viste interesse for ham.
– Der var også nogle andre ting, men min familie er i København, så jeg har taget det rigtige valg.
Havde du muligheder i Danmark og udlandet?
– Der var lidt forskelligt.
Artiklen fortsætter under billedet.

God form
Nu handler det for den tidligere Superliga-spiller om at komme i omdrejninger igen, og angriberen kan mærke, at han er kommet til en klub, der oser af succes.
– Jeg vil gerne spille, men jeg har ikke spillet i et stykke tid, så jeg skal lige spille mig selv op. Der var en to måneders opstart, og det har været godt for mig, men jeg vil gerne spille og score nogle mål samt hjælpe holdet.
Hvordan er formen?
– Den bliver bedre og bedre. Nu har jeg været her i over en måned, da jeg startede op med de andre, så formen er god.
Har du nogle personlige ambitioner på sigt med fodboldkarrieren?
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg tænker kun på at gøre det godt, og holdet kan blive ved med at komme højt op i tabellen, siger Kenneth Zohore til Tipsbladet.
Zohore kan få officiel debut for Fremad Amager, når mandskabet skal en tur til Aarhus Fremad i et topopgør.
I løbet af karrieren har danskeren spillet for OB, Brøndby IF, FC København, Fiorentina, Milwall, West Bromwich, IFK Göteborg, Cardiff og senest Slask Wroclaw.
Det er i alt blevet til 66 mål i 263 kampe i løbet af karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
INTERVIEW