Premier League, Championship og Superligaen.
Kenneth Zohore har haft en begivenhedsrig karriere med ophold på store adresser, men nu bliver tilværelsen en noget anden for den tidligere FCK- og Brøndby-spiller.
Den 31-årige angriber har skrevet kontrakt med 2. divisionsklubben Fremad Amager efter næsten et år uden en klub.
Men hvordan endte Zohore i Amager-klubben i første omgang?
– Jeg snakkede med Christian (cheftræner Christian Iversen, red.) om at træne med, og så tog det fart derfra.
– Jeg synes, at gruppen er rigtig fin. Det passer mig rigtig godt. Jeg synes, at Fremad Amager har et godt hold. Det er et spændende projekt, som jeg godt kan se mig selv være en del af.
Hvordan bliver det for dig at spille i 2. division? Det er noget andet, end hvad du har været vant til.
– Jeg tror ikke, at det betyder så meget. Når først kampene og træningerne er i gang, så er det ret ens. Der er nogle gode spillere, og det kan man se på tabellen.
I marts 2024 forlod han i Slask Wroclaw, og i efteråret var Zohore på prøve i NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF. Det endte ikke med en aftale, og livet som en kontraktløs fodboldspiller er ikke en dans på roser.
Har det været hårdt at stå uden klub?
– Ja, selvfølgelig. Det er ikke sjovt. Det har selvfølgelig været godt at have tid med familien, men jeg kan godt lide at spille fodbold.
Det har ikke ligget i kortene at stoppe karrieren helt, og Zohore afslører, at flere klubber viste interesse for ham.
– Der var også nogle andre ting, men min familie er i København, så jeg har taget det rigtige valg.
Havde du muligheder i Danmark og udlandet?
– Der var lidt forskelligt.
Artiklen fortsætter under billedet.

God form
Nu handler det for den tidligere Superliga-spiller om at komme i omdrejninger igen, og angriberen kan mærke, at han er kommet til en klub, der oser af succes.
– Jeg vil gerne spille, men jeg har ikke spillet i et stykke tid, så jeg skal lige spille mig selv op. Der var en to måneders opstart, og det har været godt for mig, men jeg vil gerne spille og score nogle mål samt hjælpe holdet.
Hvordan er formen?
– Den bliver bedre og bedre. Nu har jeg været her i over en måned, da jeg startede op med de andre, så formen er god.
Har du nogle personlige ambitioner på sigt med fodboldkarrieren?
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg tænker kun på at gøre det godt, og holdet kan blive ved med at komme højt op i tabellen, siger Kenneth Zohore til Tipsbladet.
Zohore kan få officiel debut for Fremad Amager, når mandskabet skal en tur til Aarhus Fremad i et topopgør.
I løbet af karrieren har danskeren spillet for OB, Brøndby IF, FC København, Fiorentina, Milwall, West Bromwich, IFK Göteborg, Cardiff og senest Slask Wroclaw.
Det er i alt blevet til 66 mål i 263 kampe i løbet af karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Han afløser Mourinho
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE