Irriteret udlandsdansker: Mangler to måneders løn

Den danske midtbanespiller mangler fortsat at få nogle penge fra sin polske klub, fortæller han.



For godt ni måneder siden drog Mikkel Rygaard til udlandet, da han skiftede fra FC Nordsjælland til LKS Lodz i den polske liga, men den transfer har givet visse problemer.

Tidligere på måneden kunne FC Nordsjællands bestyrelsesformand, Jan Laursen, fortælle til et polsk medie, at LKS Lodz på daværende tidspunkt ikke havde betalt for transferen. Samtidig var der manglende kommunikation fra den polske klub, der ganske enkelt stoppede med at svare FC Nordsjælland, lød det.

Mikkel Rygaard selv har også oplevet LKS Lodz’ økonomiske problemer tæt på.

Den 30-årige midtbanespiller har nemlig ikke fået alle de penge, han skal have fra klubben. Det afslører han selv i programmet Start 11’eren på Discovery+.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg mangler stadig to måneders løn, lidt bonusser og sign on-fee, så det er da lidt penge, jeg mangler, så det er super irriterende, siger Mikkel Rygaard i programmet og fortæller om sagen mellem klubberne:

– Jeg har ikke rigtig været involveret i det. Det er mellem klubberne, men det er en ærgerlig situation, når man gerne vil have, at det hele skal være fair og diverse ting. Det er underligt. Men jeg fik da et opkald fra Nordsjælland om, at de nok ville sende det her videre til FIFA for at få styr på tingene, så jeg var lidt informeret om, hvad der ville ske. Jeg tror heller ikke, at det er nogen hemmelighed, at vi har lidt økonomiske problemer hernede. Der er en del i truppen, der mangler at få løn og sådan noget også, så økonomisk er det ikke optimalt pt., men vi håber, det bliver løst.

Det er ikke første gang, at Mikkel Rygaard oplever at være i en klub med økonomiske problemer. I foråret 2018 fik han ikke udbetalt løn i Lyngby Boldklub, hvorefter han ophævede og skiftede til FC Nordsjælland.

Se hele klippet med Mikkel Rygaard i videoen øverst i artiklen.





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal vinder Premier League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Thomas Delaney teaser

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop