Irriteret udlandsdansker: Mangler to måneders løn

Den danske midtbanespiller mangler fortsat at få nogle penge fra sin polske klub, fortæller han.



For godt ni måneder siden drog Mikkel Rygaard til udlandet, da han skiftede fra FC Nordsjælland til LKS Lodz i den polske liga, men den transfer har givet visse problemer.

Tidligere på måneden kunne FC Nordsjællands bestyrelsesformand, Jan Laursen, fortælle til et polsk medie, at LKS Lodz på daværende tidspunkt ikke havde betalt for transferen. Samtidig var der manglende kommunikation fra den polske klub, der ganske enkelt stoppede med at svare FC Nordsjælland, lød det.

Mikkel Rygaard selv har også oplevet LKS Lodz’ økonomiske problemer tæt på.

Den 30-årige midtbanespiller har nemlig ikke fået alle de penge, han skal have fra klubben. Det afslører han selv i programmet Start 11’eren på Discovery+.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg mangler stadig to måneders løn, lidt bonusser og sign on-fee, så det er da lidt penge, jeg mangler, så det er super irriterende, siger Mikkel Rygaard i programmet og fortæller om sagen mellem klubberne:

– Jeg har ikke rigtig været involveret i det. Det er mellem klubberne, men det er en ærgerlig situation, når man gerne vil have, at det hele skal være fair og diverse ting. Det er underligt. Men jeg fik da et opkald fra Nordsjælland om, at de nok ville sende det her videre til FIFA for at få styr på tingene, så jeg var lidt informeret om, hvad der ville ske. Jeg tror heller ikke, at det er nogen hemmelighed, at vi har lidt økonomiske problemer hernede. Der er en del i truppen, der mangler at få løn og sådan noget også, så økonomisk er det ikke optimalt pt., men vi håber, det bliver løst.

Det er ikke første gang, at Mikkel Rygaard oplever at være i en klub med økonomiske problemer. I foråret 2018 fik han ikke udbetalt løn i Lyngby Boldklub, hvorefter han ophævede og skiftede til FC Nordsjælland.

Se hele klippet med Mikkel Rygaard i videoen øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage