Irriteret udlandsdansker: Mangler to måneders løn

Den danske midtbanespiller mangler fortsat at få nogle penge fra sin polske klub, fortæller han.



For godt ni måneder siden drog Mikkel Rygaard til udlandet, da han skiftede fra FC Nordsjælland til LKS Lodz i den polske liga, men den transfer har givet visse problemer.

Tidligere på måneden kunne FC Nordsjællands bestyrelsesformand, Jan Laursen, fortælle til et polsk medie, at LKS Lodz på daværende tidspunkt ikke havde betalt for transferen. Samtidig var der manglende kommunikation fra den polske klub, der ganske enkelt stoppede med at svare FC Nordsjælland, lød det.

Mikkel Rygaard selv har også oplevet LKS Lodz’ økonomiske problemer tæt på.

Den 30-årige midtbanespiller har nemlig ikke fået alle de penge, han skal have fra klubben. Det afslører han selv i programmet Start 11’eren på Discovery+.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg mangler stadig to måneders løn, lidt bonusser og sign on-fee, så det er da lidt penge, jeg mangler, så det er super irriterende, siger Mikkel Rygaard i programmet og fortæller om sagen mellem klubberne:

– Jeg har ikke rigtig været involveret i det. Det er mellem klubberne, men det er en ærgerlig situation, når man gerne vil have, at det hele skal være fair og diverse ting. Det er underligt. Men jeg fik da et opkald fra Nordsjælland om, at de nok ville sende det her videre til FIFA for at få styr på tingene, så jeg var lidt informeret om, hvad der ville ske. Jeg tror heller ikke, at det er nogen hemmelighed, at vi har lidt økonomiske problemer hernede. Der er en del i truppen, der mangler at få løn og sådan noget også, så økonomisk er det ikke optimalt pt., men vi håber, det bliver løst.

Det er ikke første gang, at Mikkel Rygaard oplever at være i en klub med økonomiske problemer. I foråret 2018 fik han ikke udbetalt løn i Lyngby Boldklub, hvorefter han ophævede og skiftede til FC Nordsjælland.

Se hele klippet med Mikkel Rygaard i videoen øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Frankrig – Irak

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Argentina – Østrig

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sunderland jagter dansk guldfugl

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen