Irriteret udlandsdansker: Mangler to måneders løn

Den danske midtbanespiller mangler fortsat at få nogle penge fra sin polske klub, fortæller han.



For godt ni måneder siden drog Mikkel Rygaard til udlandet, da han skiftede fra FC Nordsjælland til LKS Lodz i den polske liga, men den transfer har givet visse problemer.

Tidligere på måneden kunne FC Nordsjællands bestyrelsesformand, Jan Laursen, fortælle til et polsk medie, at LKS Lodz på daværende tidspunkt ikke havde betalt for transferen. Samtidig var der manglende kommunikation fra den polske klub, der ganske enkelt stoppede med at svare FC Nordsjælland, lød det.

Mikkel Rygaard selv har også oplevet LKS Lodz’ økonomiske problemer tæt på.

Den 30-årige midtbanespiller har nemlig ikke fået alle de penge, han skal have fra klubben. Det afslører han selv i programmet Start 11’eren på Discovery+.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg mangler stadig to måneders løn, lidt bonusser og sign on-fee, så det er da lidt penge, jeg mangler, så det er super irriterende, siger Mikkel Rygaard i programmet og fortæller om sagen mellem klubberne:

– Jeg har ikke rigtig været involveret i det. Det er mellem klubberne, men det er en ærgerlig situation, når man gerne vil have, at det hele skal være fair og diverse ting. Det er underligt. Men jeg fik da et opkald fra Nordsjælland om, at de nok ville sende det her videre til FIFA for at få styr på tingene, så jeg var lidt informeret om, hvad der ville ske. Jeg tror heller ikke, at det er nogen hemmelighed, at vi har lidt økonomiske problemer hernede. Der er en del i truppen, der mangler at få løn og sådan noget også, så økonomisk er det ikke optimalt pt., men vi håber, det bliver løst.

Det er ikke første gang, at Mikkel Rygaard oplever at være i en klub med økonomiske problemer. I foråret 2018 fik han ikke udbetalt løn i Lyngby Boldklub, hvorefter han ophævede og skiftede til FC Nordsjælland.

Se hele klippet med Mikkel Rygaard i videoen øverst i artiklen.





TransferLIVE: Brøndby-emne i startopstillingen




LIVE

Superliga-LIVE: Ny SL-stjerne er helt vild med AC

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama