Isaksen om sit mål: ‘Var ikke gået i Italien”

Gustav Isaksen havde overskud til et lille smil efter nederlaget til Spanien.



PARKEN (Tipsbladet): Hvis der var én dansker, der havde grund til at smile fredag aften, var det Gustav Isaksen.

Det gjorde han nu ikke, da han efter 2-1-nederlaget til Spanien mødte de ventende journalister i Parken.

Gustav Isaksen leverede et fortryllende indhop mod europamestrene og scorede det enlige danske mål. Det kunne også være blevet til to kasser, hvis stolpen ikke havde stået i vejen.

Men nederlaget er altså det, der fylder mest.

– Jeg er faktisk ikke så glad. Jeg havde håbet, vi kunne have hygget os inde i omklædningsrummet og sat en masse god musik på, men nu hænger vi med hovederne, siger Gustav Isaksen. 

Et lille smil toner dog frem, når han beskriver målet til 1-2 – et mål, der kom efter et fatalt koks i det spanske forsvar.

– Jeg ved sgu ikke, hvordan så gode spillere laver sådan noget. Det var vildt nok. Jeg stod bare og fiskede lidt. Den var ikke gået i Italien, siger Isaksen, der hjemme i Rom var blevet kaldt tilbage i defensiven.

De danske fans i Parken kvitterede for Gustav Isaksens indsats ved at kåre ham til kampens spiller, selv om han blot var på banen i en halv time. 

– Den er lidt billig, men sådan er det, når man scorer. Jeg synes, der var andre, der gjorde det rigtig fint i dag, fastslår den tidligere FC Midtjylland-spiller.

Gustav Isaksen har nu scoret i to landskampe i træk, og mon ikke, at han starter inde, når Danmark møder Serbien på mandag. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer