Islam er Skotlands fremtid

Skotland har fået en ny stjerne. Men historien om den 14-årige immigrant handler også om racisme, diskrimination og krig. Presenting: Islam Feruz.



Skotsk fodbold bød for to uger siden på lidt af en sensation. Takket være ændrede FIFA-regler omkring unglandshold, kunne en ganske særlig spiller få sin debut, da Skotland mødte Cypern i en kvalifikationskamp til U/17-EM.

Navnet er Islam Feruz, og det er der en ganske enkel forklaring. Feruz er nemlig emmigrant fra Somalia, hvor en voldelig fejde mellem to lokale krigsherrer ultimativt kostede hans bedsteforældre livet. Så Islam Feruz, hans forældre og lillesøster flygtede med båd til nabolandet Yemen på den arabiske halvø. Her lykkedes det moderen at sælge sine smykker, så familien kunne få råd til flybilletter til London.

De britiske myndigheder placerede familien Feruz i Skotland i den socialt belastede betonghetto Castlemilk i Glasgow, og dermed begyndte den da syv-årige Islams liv som skotte.

I skolen skilte han sig naturligvis ud, og mobning blev en del af den unge knægts hverdag. Flere gange turde moderen Aisha sågar ikke tage ind til byen af frygt for at skulle passere gennem truende kvarterer.

Men Celtic-spejderen John Simpson opdagede den lille Islam, og da han kom til at spille i Celtics grøn-hvide trøje, fik piben en helt anden lyd.

– Da Islam sagde, at han spillede for Celtic, var det slut med al mobningen. Pludselig ville alle være hans ven. Jeg håber, at de, der var væmmelige imod os, ser Islam på tv nu, at de indser, at det der er drengen, de mobbede fuldstændig uden grund, da han var lille. Jeg håber, at de får dårlig smag i munden, fortæller Aisha Feruz, Islams moder.

For 14 dage siden fik Islam Feruz så sin debut for Skotlands U/17-landshold [tankestreg] blot en måned efter sin 14-års fødselsdag. Og det gik overordnet godt. Skotland tabte godt nok 2-1 til Cypern på et mål i overtiden, men skotternes eneste scoring gik i nettet efter flot forarbejde og assist fra den 14-årige knægt. Dermed er vejen banet for det nye store håb i skotsk fodbold.

– Skotland er et fantastisk land, og jeg er stolt over at bære landsholdstøjen, siger Islam Feruz, der desuden har Robinho som sit forbillede og Manchester United som sin yndlingsklub.





Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

De er interesseret i Christian Eriksen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen