Islam er Skotlands fremtid

Skotland har fået en ny stjerne. Men historien om den 14-årige immigrant handler også om racisme, diskrimination og krig. Presenting: Islam Feruz.



Skotsk fodbold bød for to uger siden på lidt af en sensation. Takket være ændrede FIFA-regler omkring unglandshold, kunne en ganske særlig spiller få sin debut, da Skotland mødte Cypern i en kvalifikationskamp til U/17-EM.

Navnet er Islam Feruz, og det er der en ganske enkel forklaring. Feruz er nemlig emmigrant fra Somalia, hvor en voldelig fejde mellem to lokale krigsherrer ultimativt kostede hans bedsteforældre livet. Så Islam Feruz, hans forældre og lillesøster flygtede med båd til nabolandet Yemen på den arabiske halvø. Her lykkedes det moderen at sælge sine smykker, så familien kunne få råd til flybilletter til London.

De britiske myndigheder placerede familien Feruz i Skotland i den socialt belastede betonghetto Castlemilk i Glasgow, og dermed begyndte den da syv-årige Islams liv som skotte.

I skolen skilte han sig naturligvis ud, og mobning blev en del af den unge knægts hverdag. Flere gange turde moderen Aisha sågar ikke tage ind til byen af frygt for at skulle passere gennem truende kvarterer.

Men Celtic-spejderen John Simpson opdagede den lille Islam, og da han kom til at spille i Celtics grøn-hvide trøje, fik piben en helt anden lyd.

– Da Islam sagde, at han spillede for Celtic, var det slut med al mobningen. Pludselig ville alle være hans ven. Jeg håber, at de, der var væmmelige imod os, ser Islam på tv nu, at de indser, at det der er drengen, de mobbede fuldstændig uden grund, da han var lille. Jeg håber, at de får dårlig smag i munden, fortæller Aisha Feruz, Islams moder.

For 14 dage siden fik Islam Feruz så sin debut for Skotlands U/17-landshold [tankestreg] blot en måned efter sin 14-års fødselsdag. Og det gik overordnet godt. Skotland tabte godt nok 2-1 til Cypern på et mål i overtiden, men skotternes eneste scoring gik i nettet efter flot forarbejde og assist fra den 14-årige knægt. Dermed er vejen banet for det nye store håb i skotsk fodbold.

– Skotland er et fantastisk land, og jeg er stolt over at bære landsholdstøjen, siger Islam Feruz, der desuden har Robinho som sit forbillede og Manchester United som sin yndlingsklub.





Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

PSG – Arsenal

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej