Islam er Skotlands fremtid

Skotland har fået en ny stjerne. Men historien om den 14-årige immigrant handler også om racisme, diskrimination og krig. Presenting: Islam Feruz.



Skotsk fodbold bød for to uger siden på lidt af en sensation. Takket være ændrede FIFA-regler omkring unglandshold, kunne en ganske særlig spiller få sin debut, da Skotland mødte Cypern i en kvalifikationskamp til U/17-EM.

Navnet er Islam Feruz, og det er der en ganske enkel forklaring. Feruz er nemlig emmigrant fra Somalia, hvor en voldelig fejde mellem to lokale krigsherrer ultimativt kostede hans bedsteforældre livet. Så Islam Feruz, hans forældre og lillesøster flygtede med båd til nabolandet Yemen på den arabiske halvø. Her lykkedes det moderen at sælge sine smykker, så familien kunne få råd til flybilletter til London.

De britiske myndigheder placerede familien Feruz i Skotland i den socialt belastede betonghetto Castlemilk i Glasgow, og dermed begyndte den da syv-årige Islams liv som skotte.

I skolen skilte han sig naturligvis ud, og mobning blev en del af den unge knægts hverdag. Flere gange turde moderen Aisha sågar ikke tage ind til byen af frygt for at skulle passere gennem truende kvarterer.

Men Celtic-spejderen John Simpson opdagede den lille Islam, og da han kom til at spille i Celtics grøn-hvide trøje, fik piben en helt anden lyd.

– Da Islam sagde, at han spillede for Celtic, var det slut med al mobningen. Pludselig ville alle være hans ven. Jeg håber, at de, der var væmmelige imod os, ser Islam på tv nu, at de indser, at det der er drengen, de mobbede fuldstændig uden grund, da han var lille. Jeg håber, at de får dårlig smag i munden, fortæller Aisha Feruz, Islams moder.

For 14 dage siden fik Islam Feruz så sin debut for Skotlands U/17-landshold [tankestreg] blot en måned efter sin 14-års fødselsdag. Og det gik overordnet godt. Skotland tabte godt nok 2-1 til Cypern på et mål i overtiden, men skotternes eneste scoring gik i nettet efter flot forarbejde og assist fra den 14-årige knægt. Dermed er vejen banet for det nye store håb i skotsk fodbold.

– Skotland er et fantastisk land, og jeg er stolt over at bære landsholdstøjen, siger Islam Feruz, der desuden har Robinho som sit forbillede og Manchester United som sin yndlingsklub.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Stopper karrieren

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’