Skotsk fodbold bød for to uger siden på lidt af en sensation. Takket være ændrede FIFA-regler omkring unglandshold, kunne en ganske særlig spiller få sin debut, da Skotland mødte Cypern i en kvalifikationskamp til U/17-EM.
Navnet er Islam Feruz, og det er der en ganske enkel forklaring. Feruz er nemlig emmigrant fra Somalia, hvor en voldelig fejde mellem to lokale krigsherrer ultimativt kostede hans bedsteforældre livet. Så Islam Feruz, hans forældre og lillesøster flygtede med båd til nabolandet Yemen på den arabiske halvø. Her lykkedes det moderen at sælge sine smykker, så familien kunne få råd til flybilletter til London.
De britiske myndigheder placerede familien Feruz i Skotland i den socialt belastede betonghetto Castlemilk i Glasgow, og dermed begyndte den da syv-årige Islams liv som skotte.
I skolen skilte han sig naturligvis ud, og mobning blev en del af den unge knægts hverdag. Flere gange turde moderen Aisha sågar ikke tage ind til byen af frygt for at skulle passere gennem truende kvarterer.
Men Celtic-spejderen John Simpson opdagede den lille Islam, og da han kom til at spille i Celtics grøn-hvide trøje, fik piben en helt anden lyd.
– Da Islam sagde, at han spillede for Celtic, var det slut med al mobningen. Pludselig ville alle være hans ven. Jeg håber, at de, der var væmmelige imod os, ser Islam på tv nu, at de indser, at det der er drengen, de mobbede fuldstændig uden grund, da han var lille. Jeg håber, at de får dårlig smag i munden, fortæller Aisha Feruz, Islams moder.
For 14 dage siden fik Islam Feruz så sin debut for Skotlands U/17-landshold [tankestreg] blot en måned efter sin 14-års fødselsdag. Og det gik overordnet godt. Skotland tabte godt nok 2-1 til Cypern på et mål i overtiden, men skotternes eneste scoring gik i nettet efter flot forarbejde og assist fra den 14-årige knægt. Dermed er vejen banet for det nye store håb i skotsk fodbold.
– Skotland er et fantastisk land, og jeg er stolt over at bære landsholdstøjen, siger Islam Feruz, der desuden har Robinho som sit forbillede og Manchester United som sin yndlingsklub.
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT