Skotsk fodbold bød for to uger siden på lidt af en sensation. Takket være ændrede FIFA-regler omkring unglandshold, kunne en ganske særlig spiller få sin debut, da Skotland mødte Cypern i en kvalifikationskamp til U/17-EM.
Navnet er Islam Feruz, og det er der en ganske enkel forklaring. Feruz er nemlig emmigrant fra Somalia, hvor en voldelig fejde mellem to lokale krigsherrer ultimativt kostede hans bedsteforældre livet. Så Islam Feruz, hans forældre og lillesøster flygtede med båd til nabolandet Yemen på den arabiske halvø. Her lykkedes det moderen at sælge sine smykker, så familien kunne få råd til flybilletter til London.
De britiske myndigheder placerede familien Feruz i Skotland i den socialt belastede betonghetto Castlemilk i Glasgow, og dermed begyndte den da syv-årige Islams liv som skotte.
I skolen skilte han sig naturligvis ud, og mobning blev en del af den unge knægts hverdag. Flere gange turde moderen Aisha sågar ikke tage ind til byen af frygt for at skulle passere gennem truende kvarterer.
Men Celtic-spejderen John Simpson opdagede den lille Islam, og da han kom til at spille i Celtics grøn-hvide trøje, fik piben en helt anden lyd.
– Da Islam sagde, at han spillede for Celtic, var det slut med al mobningen. Pludselig ville alle være hans ven. Jeg håber, at de, der var væmmelige imod os, ser Islam på tv nu, at de indser, at det der er drengen, de mobbede fuldstændig uden grund, da han var lille. Jeg håber, at de får dårlig smag i munden, fortæller Aisha Feruz, Islams moder.
For 14 dage siden fik Islam Feruz så sin debut for Skotlands U/17-landshold [tankestreg] blot en måned efter sin 14-års fødselsdag. Og det gik overordnet godt. Skotland tabte godt nok 2-1 til Cypern på et mål i overtiden, men skotternes eneste scoring gik i nettet efter flot forarbejde og assist fra den 14-årige knægt. Dermed er vejen banet for det nye store håb i skotsk fodbold.
– Skotland er et fantastisk land, og jeg er stolt over at bære landsholdstøjen, siger Islam Feruz, der desuden har Robinho som sit forbillede og Manchester United som sin yndlingsklub.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE