Italiener kan få vigtig rolle for SønderjyskE

En italiensk sportsdirektør kan få en vigtig rolle for Robert Plateks tre klubber, heriblandt SønderjyskE, i fremtiden.



SønderjyskE er ejet af den amerikanske forretningsmand Robert Platek, der ligeledes ejer to andre klubber – italienske Spezia samt portugisiske Casa Pia.

Og snart kan en italiener angiveligt få en nøglerolle i alle tre klubber. Det skriver det italienske medie Citta della Spezia, der – som mediets navn nok afslører – dækker Spezia tæt.

Riccardo Pecini er således i øjeblikket en art sportsdirektør for Spezia, men klubben vil lokke Sampdorias tekniske direktør, Carlo Osti, til klubben i den rolle. Pecini og Osti har tidligere samarbejdet hos netop Sampdoria, hvor Osti var sportsdirektør og Pecini chefscout.

Den rollefordeling vil de to erfarne italienere også få i Spezia, men udover at være chefscout kan Pecini ifølge Citat della Spezia også ende med ansvaret for at koordinere mellem Robert Plateks tre klubber. Det vil formentlig indebære, at han skal foreslå og facilitere diverse transfers klubberne imellem.

Først skal Ostis skifte fra Sampdoria til Spezia dog effektueres, og det er ikke sikkert, at klubben fra Genoa vil sige god for skiftet. 

I den forrige sæson var der allerede transfers mellem SønderjyskE og Spezia.

Spezia købte eksempelvis Emil Kornvig fra Lyngby Boldklub for derefter at udleje ham til SønderjyskE. Derudover købte den italienske klub også Emil Holm fra SønderjyskE, men sendte ham tilbage til Haderslev-klubben på en lejeaftale. I fremtiden er det nok ikke utænkeligt, at flere spillere vil skifte den ene eller anden vej mellem de tre søsterklubber. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’