Italiener kan få vigtig rolle for SønderjyskE

En italiensk sportsdirektør kan få en vigtig rolle for Robert Plateks tre klubber, heriblandt SønderjyskE, i fremtiden.



SønderjyskE er ejet af den amerikanske forretningsmand Robert Platek, der ligeledes ejer to andre klubber – italienske Spezia samt portugisiske Casa Pia.

Og snart kan en italiener angiveligt få en nøglerolle i alle tre klubber. Det skriver det italienske medie Citta della Spezia, der – som mediets navn nok afslører – dækker Spezia tæt.

Riccardo Pecini er således i øjeblikket en art sportsdirektør for Spezia, men klubben vil lokke Sampdorias tekniske direktør, Carlo Osti, til klubben i den rolle. Pecini og Osti har tidligere samarbejdet hos netop Sampdoria, hvor Osti var sportsdirektør og Pecini chefscout.

Den rollefordeling vil de to erfarne italienere også få i Spezia, men udover at være chefscout kan Pecini ifølge Citat della Spezia også ende med ansvaret for at koordinere mellem Robert Plateks tre klubber. Det vil formentlig indebære, at han skal foreslå og facilitere diverse transfers klubberne imellem.

Først skal Ostis skifte fra Sampdoria til Spezia dog effektueres, og det er ikke sikkert, at klubben fra Genoa vil sige god for skiftet. 

I den forrige sæson var der allerede transfers mellem SønderjyskE og Spezia.

Spezia købte eksempelvis Emil Kornvig fra Lyngby Boldklub for derefter at udleje ham til SønderjyskE. Derudover købte den italienske klub også Emil Holm fra SønderjyskE, men sendte ham tilbage til Haderslev-klubben på en lejeaftale. I fremtiden er det nok ikke utænkeligt, at flere spillere vil skifte den ene eller anden vej mellem de tre søsterklubber. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Viborg FF – OB

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Han er ulykkelig’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona