Italiener kan få vigtig rolle for SønderjyskE

En italiensk sportsdirektør kan få en vigtig rolle for Robert Plateks tre klubber, heriblandt SønderjyskE, i fremtiden.



SønderjyskE er ejet af den amerikanske forretningsmand Robert Platek, der ligeledes ejer to andre klubber – italienske Spezia samt portugisiske Casa Pia.

Og snart kan en italiener angiveligt få en nøglerolle i alle tre klubber. Det skriver det italienske medie Citta della Spezia, der – som mediets navn nok afslører – dækker Spezia tæt.

Riccardo Pecini er således i øjeblikket en art sportsdirektør for Spezia, men klubben vil lokke Sampdorias tekniske direktør, Carlo Osti, til klubben i den rolle. Pecini og Osti har tidligere samarbejdet hos netop Sampdoria, hvor Osti var sportsdirektør og Pecini chefscout.

Den rollefordeling vil de to erfarne italienere også få i Spezia, men udover at være chefscout kan Pecini ifølge Citat della Spezia også ende med ansvaret for at koordinere mellem Robert Plateks tre klubber. Det vil formentlig indebære, at han skal foreslå og facilitere diverse transfers klubberne imellem.

Først skal Ostis skifte fra Sampdoria til Spezia dog effektueres, og det er ikke sikkert, at klubben fra Genoa vil sige god for skiftet. 

I den forrige sæson var der allerede transfers mellem SønderjyskE og Spezia.

Spezia købte eksempelvis Emil Kornvig fra Lyngby Boldklub for derefter at udleje ham til SønderjyskE. Derudover købte den italienske klub også Emil Holm fra SønderjyskE, men sendte ham tilbage til Haderslev-klubben på en lejeaftale. I fremtiden er det nok ikke utænkeligt, at flere spillere vil skifte den ene eller anden vej mellem de tre søsterklubber. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FCK-spiller har revet skulderen af led

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri