Italiener kan få vigtig rolle for SønderjyskE

En italiensk sportsdirektør kan få en vigtig rolle for Robert Plateks tre klubber, heriblandt SønderjyskE, i fremtiden.



SønderjyskE er ejet af den amerikanske forretningsmand Robert Platek, der ligeledes ejer to andre klubber – italienske Spezia samt portugisiske Casa Pia.

Og snart kan en italiener angiveligt få en nøglerolle i alle tre klubber. Det skriver det italienske medie Citta della Spezia, der – som mediets navn nok afslører – dækker Spezia tæt.

Riccardo Pecini er således i øjeblikket en art sportsdirektør for Spezia, men klubben vil lokke Sampdorias tekniske direktør, Carlo Osti, til klubben i den rolle. Pecini og Osti har tidligere samarbejdet hos netop Sampdoria, hvor Osti var sportsdirektør og Pecini chefscout.

Den rollefordeling vil de to erfarne italienere også få i Spezia, men udover at være chefscout kan Pecini ifølge Citat della Spezia også ende med ansvaret for at koordinere mellem Robert Plateks tre klubber. Det vil formentlig indebære, at han skal foreslå og facilitere diverse transfers klubberne imellem.

Først skal Ostis skifte fra Sampdoria til Spezia dog effektueres, og det er ikke sikkert, at klubben fra Genoa vil sige god for skiftet. 

I den forrige sæson var der allerede transfers mellem SønderjyskE og Spezia.

Spezia købte eksempelvis Emil Kornvig fra Lyngby Boldklub for derefter at udleje ham til SønderjyskE. Derudover købte den italienske klub også Emil Holm fra SønderjyskE, men sendte ham tilbage til Haderslev-klubben på en lejeaftale. I fremtiden er det nok ikke utænkeligt, at flere spillere vil skifte den ene eller anden vej mellem de tre søsterklubber. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Uventet skifte?

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superligaen dropper det

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer