I Pisa har man fået en pludselig interesse for danske spillere.
Kun to danskere har tidligere repræsenteret Serie B-klubben, men nu skal to unge danskere snart trække den blå og sorte trøje over hovedet.
Kun Klaus Berggreen og Henrik Larsen havde, indtil denne sommer, spillet i Pisa som dansker, men nu kan Alexander Lind og Malthe Højholt gøre de to kunsten efter.
De to danskere skifter Pisa fra henholdsvis Silkeborg og AaB, men hvordan er den pludselige dansker-interesse opstået?
Tipsbladet har haft fat i klubbens sportsdirektør Davide Vaira, der dog til en start ikke var så interesseret i en snak.
– Jeg er ikke interview-typen, for jeg kan ikke lide at lave dem. Jeg foretrækker at arbejde i stedet for at snakke, skrevet italieneren til Tipsbladet, hvorefter han godt kunne overtales til at sætte lidt ord på de to danskere.
– Vores talentspejdere følger mange forskellige ligaer, men vi følger især de skandinaviske ligaer, for det er spillere, som hurtigt kan falde til på holdet.
– Lind og Højholt er to spillere, som vi har fulgt i noget tid, og da vi fik mulighed for at hente dem, så greb vi den.
– Vi er meget overbeviste om, at de to danskere nok skal blive en stor succes her i Pisa, skriver Davide Vaira i en besked til Tipsbladet.
Malthe Højholts skifte til Pisa er faktisk ikke blevet officielt endnu, men Pisa-bossen lægger altså ikke skjul på, at han er på vej til det italienske.
Mandag bekræftede AaB’s sportsdirektør James Gow over for TV 2 Sport, at man havde solgt Malthe Højholt – endda til en lidt for god pris.
– Malthe er meget mere værd, end hvad vi har accepteret, og selvfølgelig ville vi gerne beholde ham, men på denne måde sikrer vi at få lidt penge for ham, sagde han til TV 2 Sport.
Pisa betaler 2,6 millioner kroner for Højholt, mens Alexander Lind koster italienerne op mod 30 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER