I Pisa har man fået en pludselig interesse for danske spillere.
Kun to danskere har tidligere repræsenteret Serie B-klubben, men nu skal to unge danskere snart trække den blå og sorte trøje over hovedet.
Kun Klaus Berggreen og Henrik Larsen havde, indtil denne sommer, spillet i Pisa som dansker, men nu kan Alexander Lind og Malthe Højholt gøre de to kunsten efter.
De to danskere skifter Pisa fra henholdsvis Silkeborg og AaB, men hvordan er den pludselige dansker-interesse opstået?
Tipsbladet har haft fat i klubbens sportsdirektør Davide Vaira, der dog til en start ikke var så interesseret i en snak.
– Jeg er ikke interview-typen, for jeg kan ikke lide at lave dem. Jeg foretrækker at arbejde i stedet for at snakke, skrevet italieneren til Tipsbladet, hvorefter han godt kunne overtales til at sætte lidt ord på de to danskere.
– Vores talentspejdere følger mange forskellige ligaer, men vi følger især de skandinaviske ligaer, for det er spillere, som hurtigt kan falde til på holdet.
– Lind og Højholt er to spillere, som vi har fulgt i noget tid, og da vi fik mulighed for at hente dem, så greb vi den.
– Vi er meget overbeviste om, at de to danskere nok skal blive en stor succes her i Pisa, skriver Davide Vaira i en besked til Tipsbladet.
Malthe Højholts skifte til Pisa er faktisk ikke blevet officielt endnu, men Pisa-bossen lægger altså ikke skjul på, at han er på vej til det italienske.
Mandag bekræftede AaB’s sportsdirektør James Gow over for TV 2 Sport, at man havde solgt Malthe Højholt – endda til en lidt for god pris.
– Malthe er meget mere værd, end hvad vi har accepteret, og selvfølgelig ville vi gerne beholde ham, men på denne måde sikrer vi at få lidt penge for ham, sagde han til TV 2 Sport.
Pisa betaler 2,6 millioner kroner for Højholt, mens Alexander Lind koster italienerne op mod 30 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TOPNYHED