Italiensk klubboss: Derfor går vi dansker-amok

Pisas sportsdirektør, Davide Vaira, fortæller til Tipsbladet, at man har fulgt Alexander Lind og Malthe Højholt længe.



I Pisa har man fået en pludselig interesse for danske spillere.

Kun to danskere har tidligere repræsenteret Serie B-klubben, men nu skal to unge danskere snart trække den blå og sorte trøje over hovedet.

Kun Klaus Berggreen og Henrik Larsen havde, indtil denne sommer, spillet i Pisa som dansker, men nu kan Alexander Lind og Malthe Højholt gøre de to kunsten efter.

De to danskere skifter Pisa fra henholdsvis Silkeborg og AaB, men hvordan er den pludselige dansker-interesse opstået?

Tipsbladet har haft fat i klubbens sportsdirektør Davide Vaira, der dog til en start ikke var så interesseret i en snak.

– Jeg er ikke interview-typen, for jeg kan ikke lide at lave dem. Jeg foretrækker at arbejde i stedet for at snakke, skrevet italieneren til Tipsbladet, hvorefter han godt kunne overtales til at sætte lidt ord på de to danskere.

– Vores talentspejdere følger mange forskellige ligaer, men vi følger især de skandinaviske ligaer, for det er spillere, som hurtigt kan falde til på holdet.

– Lind og Højholt er to spillere, som vi har fulgt i noget tid, og da vi fik mulighed for at hente dem, så greb vi den.

– Vi er meget overbeviste om, at de to danskere nok skal blive en stor succes her i Pisa, skriver Davide Vaira i en besked til Tipsbladet.

Malthe Højholts skifte til Pisa er faktisk ikke blevet officielt endnu, men Pisa-bossen lægger altså ikke skjul på, at han er på vej til det italienske.

Mandag bekræftede AaB’s sportsdirektør James Gow over for TV 2 Sport, at man havde solgt Malthe Højholt – endda til en lidt for god pris.

– Malthe er meget mere værd, end hvad vi har accepteret, og selvfølgelig ville vi gerne beholde ham, men på denne måde sikrer vi at få lidt penge for ham, sagde han til TV 2 Sport.

Pisa betaler 2,6 millioner kroner for Højholt, mens Alexander Lind koster italienerne op mod 30 millioner kroner.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han er den nye Superliga-juvel!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

OB – Sønderjyske

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCN sikrer sejren i de døende sekunder



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind