Italiensk klubboss: Derfor går vi dansker-amok

Pisas sportsdirektør, Davide Vaira, fortæller til Tipsbladet, at man har fulgt Alexander Lind og Malthe Højholt længe.



I Pisa har man fået en pludselig interesse for danske spillere.

Kun to danskere har tidligere repræsenteret Serie B-klubben, men nu skal to unge danskere snart trække den blå og sorte trøje over hovedet.

Kun Klaus Berggreen og Henrik Larsen havde, indtil denne sommer, spillet i Pisa som dansker, men nu kan Alexander Lind og Malthe Højholt gøre de to kunsten efter.

De to danskere skifter Pisa fra henholdsvis Silkeborg og AaB, men hvordan er den pludselige dansker-interesse opstået?

Tipsbladet har haft fat i klubbens sportsdirektør Davide Vaira, der dog til en start ikke var så interesseret i en snak.

– Jeg er ikke interview-typen, for jeg kan ikke lide at lave dem. Jeg foretrækker at arbejde i stedet for at snakke, skrevet italieneren til Tipsbladet, hvorefter han godt kunne overtales til at sætte lidt ord på de to danskere.

– Vores talentspejdere følger mange forskellige ligaer, men vi følger især de skandinaviske ligaer, for det er spillere, som hurtigt kan falde til på holdet.

– Lind og Højholt er to spillere, som vi har fulgt i noget tid, og da vi fik mulighed for at hente dem, så greb vi den.

– Vi er meget overbeviste om, at de to danskere nok skal blive en stor succes her i Pisa, skriver Davide Vaira i en besked til Tipsbladet.

Malthe Højholts skifte til Pisa er faktisk ikke blevet officielt endnu, men Pisa-bossen lægger altså ikke skjul på, at han er på vej til det italienske.

Mandag bekræftede AaB’s sportsdirektør James Gow over for TV 2 Sport, at man havde solgt Malthe Højholt – endda til en lidt for god pris.

– Malthe er meget mere værd, end hvad vi har accepteret, og selvfølgelig ville vi gerne beholde ham, men på denne måde sikrer vi at få lidt penge for ham, sagde han til TV 2 Sport.

Pisa betaler 2,6 millioner kroner for Højholt, mens Alexander Lind koster italienerne op mod 30 millioner kroner.



City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Dansker trukket ind i skandalesag

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Han er fuldstændig vanvittig

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

I chok over Nicolai Poulsen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

‘Han skal ingen steder’

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Storklubber følger FCN-juvel

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Antonsens drøm slukket

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”