Italiensk klubboss: Derfor går vi dansker-amok

Pisas sportsdirektør, Davide Vaira, fortæller til Tipsbladet, at man har fulgt Alexander Lind og Malthe Højholt længe.



I Pisa har man fået en pludselig interesse for danske spillere.

Kun to danskere har tidligere repræsenteret Serie B-klubben, men nu skal to unge danskere snart trække den blå og sorte trøje over hovedet.

Kun Klaus Berggreen og Henrik Larsen havde, indtil denne sommer, spillet i Pisa som dansker, men nu kan Alexander Lind og Malthe Højholt gøre de to kunsten efter.

De to danskere skifter Pisa fra henholdsvis Silkeborg og AaB, men hvordan er den pludselige dansker-interesse opstået?

Tipsbladet har haft fat i klubbens sportsdirektør Davide Vaira, der dog til en start ikke var så interesseret i en snak.

– Jeg er ikke interview-typen, for jeg kan ikke lide at lave dem. Jeg foretrækker at arbejde i stedet for at snakke, skrevet italieneren til Tipsbladet, hvorefter han godt kunne overtales til at sætte lidt ord på de to danskere.

– Vores talentspejdere følger mange forskellige ligaer, men vi følger især de skandinaviske ligaer, for det er spillere, som hurtigt kan falde til på holdet.

– Lind og Højholt er to spillere, som vi har fulgt i noget tid, og da vi fik mulighed for at hente dem, så greb vi den.

– Vi er meget overbeviste om, at de to danskere nok skal blive en stor succes her i Pisa, skriver Davide Vaira i en besked til Tipsbladet.

Malthe Højholts skifte til Pisa er faktisk ikke blevet officielt endnu, men Pisa-bossen lægger altså ikke skjul på, at han er på vej til det italienske.

Mandag bekræftede AaB’s sportsdirektør James Gow over for TV 2 Sport, at man havde solgt Malthe Højholt – endda til en lidt for god pris.

– Malthe er meget mere værd, end hvad vi har accepteret, og selvfølgelig ville vi gerne beholde ham, men på denne måde sikrer vi at få lidt penge for ham, sagde han til TV 2 Sport.

Pisa betaler 2,6 millioner kroner for Højholt, mens Alexander Lind koster italienerne op mod 30 millioner kroner.





Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Frank reddet i døende sekunder

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’