Jack Wilshere: Det bliver ikke mere bizart end det

Jack Wilshere husker tilbage på en speciel oplevelse.



Jack Wilshere er efter tiden i AGF blevet ungdomstræner i Arsenal, hvorfor han er kommet under vingerne på Mikel Arteta.

Spanieren er i øjeblikket hovedpersonen i All or Nothing-dokumentaren om Arsenal, og der er blevet sagt mange ting om cheftræneren efter de første episoder. Jack Wilshere mener, Arteta bliver portrætteret præcis, som han er.

– Som spiller var han meget fokuseret og meget intelligent i den måde, han trænede på. Han er på samme måde som træner. Han er meget intens og tæt med spillerne, og han forsøger nye ting og nye teknikker for at hjælpe dem.

– Jeg kan godt lide det. Han er en moderne træner. Nogle gange virker det, andre gange virker det ikke. Man er nødt til at prøve tingene af for at se det, siger Wilshere til Daily Mail.

Som følge af dokumentaren blev Mikel Arteta kaldt for "mærkelig" af Piers Morgan, men hvad er den mest mærkelige oplevelse, Wilshere har haft med en træner?

– Jeg kan huske en dag i Bournemouth under Eddie Howe, hvor han fortalte os, at vi ikke skulle træne, men at vi skulle spille fodboldgolf. Det bliver ikke mere bizart end det.

Nu har Jack Wilshere som bekendt selv kastet sig ud i trænergerningen efter lange overvejelser. Faktisk havde han tænkt på, allerede inden han kom til AGF i vinter.

– Jeg havde nogle snakke med et par mennesker om at fortsætte med at spille, men jeg var så interesseret i og fascineret af trænerverden. Jeg brugte lidt tid som træner på Arsenals akademi i sidste sæson og blev forelsket i det. Jo længere jeg var der, desto mere lærte jeg og ville være en del af det. 

– Så mine tanker om at blive træner startede, inden jeg kom til Danmark. Selvom jeg nød min tid der, brugte jeg også meget af min tid på at studere og tænke på trænergerningen. Når du begynder på det, er du nødt til at gå 100 procent ind i det. Muligheden opstod i Arsenal, og jeg bød mig til. Jeg har et mål om at blive manager, og dette er et godt sted at starte.

Jack Wilshere er U18-træner i Arsenal.





LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Randers FC – OB

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner