Jack Wilshere er et af de største navne nogensinde i Superligaen, men hans aftryk på banen vil ikke blive husket for noget storslået.
I foråret 2022 var Jack Wilshere på kontrakt i AGF, hvor han nåede 14 kampe for klubben, uden at det blev til nogen sejre. Det var i det hele taget et skrækkeligt forår, som kostede David Nielsen jobbet samme sommer.
Kort efter valgte Jack Wilshere også at indstille sin aktive spillerkarriere, og det var en beslutning, som Wilshere kalder "meget hård", men han havde mere eller mindre truffet beslutningen, mens han var på kontrakt i AGF.
– Jeg havde allerede taget beslutningen om at sige stop. Jeg elskede stadig at spille fodbold, men mit fokus lå et andet sted. Jeg ville hellere være træner, siger Jack Wilshere til Evening Standard.
– Jeg blev nødt til at tage beslutningen, da jeg var en spiller, som altid gav mig fuldt ud. Sådan spillede jeg bare fodbold. Hvis ikke jeg ikke jeg gjorde det, så kunne jeg heller ikke have det der ekstra gear. Forhåbentlig kan jeg have det, nu når jeg er træner.
Jack Wilshere blev kort efter karrierestoppet ansat i sin tidligere klub Arsenal som U18-træner. Den nu pensionerede midtbanespiller er selv opfostret gennem Arsenals akademi, og nu glæder han sig istedet over at kunne dele ud af sine erfaring til de kommende stjerner i Arsenal.
Jack Wilshere gjorde allerede i en alder af 16 år debut for Arsenal, som han spillede knap 200 kampe for. Forhåbningerne til Wilshere var tårnhøje, men skader er også en del af historien om den 31-årige englænder, der aldrig nåede de højder, som man troede og håbede på i Arsenal.
I 2018 tog Jack Wilshere afsked med Arsenal for at tage til West Ham. Siden fulgte et skifte til Bournemouth, inden han for knap et år siden skrev under med AGF.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL