Jack Wilshere er et af de største navne nogensinde i Superligaen, men hans aftryk på banen vil ikke blive husket for noget storslået.
I foråret 2022 var Jack Wilshere på kontrakt i AGF, hvor han nåede 14 kampe for klubben, uden at det blev til nogen sejre. Det var i det hele taget et skrækkeligt forår, som kostede David Nielsen jobbet samme sommer.
Kort efter valgte Jack Wilshere også at indstille sin aktive spillerkarriere, og det var en beslutning, som Wilshere kalder "meget hård", men han havde mere eller mindre truffet beslutningen, mens han var på kontrakt i AGF.
– Jeg havde allerede taget beslutningen om at sige stop. Jeg elskede stadig at spille fodbold, men mit fokus lå et andet sted. Jeg ville hellere være træner, siger Jack Wilshere til Evening Standard.
– Jeg blev nødt til at tage beslutningen, da jeg var en spiller, som altid gav mig fuldt ud. Sådan spillede jeg bare fodbold. Hvis ikke jeg ikke jeg gjorde det, så kunne jeg heller ikke have det der ekstra gear. Forhåbentlig kan jeg have det, nu når jeg er træner.
Jack Wilshere blev kort efter karrierestoppet ansat i sin tidligere klub Arsenal som U18-træner. Den nu pensionerede midtbanespiller er selv opfostret gennem Arsenals akademi, og nu glæder han sig istedet over at kunne dele ud af sine erfaring til de kommende stjerner i Arsenal.
Jack Wilshere gjorde allerede i en alder af 16 år debut for Arsenal, som han spillede knap 200 kampe for. Forhåbningerne til Wilshere var tårnhøje, men skader er også en del af historien om den 31-årige englænder, der aldrig nåede de højder, som man troede og håbede på i Arsenal.
I 2018 tog Jack Wilshere afsked med Arsenal for at tage til West Ham. Siden fulgte et skifte til Bournemouth, inden han for knap et år siden skrev under med AGF.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr