Jacob Neestrup reagerer på Thorups nye trænerjob

FCK's cheftræner Jacob Neestrup lykønsker sin tidligere kollega med den nye trænerpost i Tyskland.



Tipsbladet på Frederiksberg

I søndags blev den tidligere FCK-træner Jess Thorup præsenteret som ny mand i spidsen for den kriseramte Bundesliga-klub Augsburg. 

Den garvede dansker har stået uden arbejdsgiver siden sidste sommer, hvor han blev fyret i FC København efter en vaklende sæsonstart i Superligaen.

Her overlod han stafetten til assistenten Jacob Neestrup, der siden har vist lovende takter med både et mesterskab, et pokaltrofæ og et lovende Champions League-eventyr.

Neestrup var assistent under Thorup i hele 80 kampe i den danske hovedstadsklub og ønsker sin tidligere kollega held og lykke med fremtiden i tysk fodbold. 

– Jeg tænker held og lykke. Der er ingen i FC København, der ikke ønsker Jess alt det bedste. Det var en træner, der vandt et mesterskab i en svær periode og fik os i Champions League for første gang i et stykke tid, og derfor ønsker vi ham al mulig held og lykke i Tyskland, fortæller Neestrup.

Jess Thorup bragte i sin knap to år i spidsen for FCK et dansk mesterskab i hus og desuden kvalifikation til Champions League-gruppespillet – på daværende tidspunkt for første gang siden 2016.

Thorup stod i spidsen for 'Løverne' i 88 kampe, og nu fortsætter karrieren altså i Tyskland hos Augsburg, der i de sidste mange sæsoner har flirtet med nedrykningsstregen i Bundesligaen. 

Her kommer Thorup blandt andet til at skulle være træner for danske Frederik Winther, der er vendt retur fra et lejeophold hos Brøndby sidste sæson. 







LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd