Jacob Neestrup reagerer på Thorups nye trænerjob

FCK's cheftræner Jacob Neestrup lykønsker sin tidligere kollega med den nye trænerpost i Tyskland.



Tipsbladet på Frederiksberg

I søndags blev den tidligere FCK-træner Jess Thorup præsenteret som ny mand i spidsen for den kriseramte Bundesliga-klub Augsburg. 

Den garvede dansker har stået uden arbejdsgiver siden sidste sommer, hvor han blev fyret i FC København efter en vaklende sæsonstart i Superligaen.

Her overlod han stafetten til assistenten Jacob Neestrup, der siden har vist lovende takter med både et mesterskab, et pokaltrofæ og et lovende Champions League-eventyr.

Neestrup var assistent under Thorup i hele 80 kampe i den danske hovedstadsklub og ønsker sin tidligere kollega held og lykke med fremtiden i tysk fodbold. 

– Jeg tænker held og lykke. Der er ingen i FC København, der ikke ønsker Jess alt det bedste. Det var en træner, der vandt et mesterskab i en svær periode og fik os i Champions League for første gang i et stykke tid, og derfor ønsker vi ham al mulig held og lykke i Tyskland, fortæller Neestrup.

Jess Thorup bragte i sin knap to år i spidsen for FCK et dansk mesterskab i hus og desuden kvalifikation til Champions League-gruppespillet – på daværende tidspunkt for første gang siden 2016.

Thorup stod i spidsen for 'Løverne' i 88 kampe, og nu fortsætter karrieren altså i Tyskland hos Augsburg, der i de sidste mange sæsoner har flirtet med nedrykningsstregen i Bundesligaen. 

Her kommer Thorup blandt andet til at skulle være træner for danske Frederik Winther, der er vendt retur fra et lejeophold hos Brøndby sidste sæson. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’