Tipsbladet på Frederiksberg
I søndags blev den tidligere FCK-træner Jess Thorup præsenteret som ny mand i spidsen for den kriseramte Bundesliga-klub Augsburg.
Den garvede dansker har stået uden arbejdsgiver siden sidste sommer, hvor han blev fyret i FC København efter en vaklende sæsonstart i Superligaen.
Her overlod han stafetten til assistenten Jacob Neestrup, der siden har vist lovende takter med både et mesterskab, et pokaltrofæ og et lovende Champions League-eventyr.
Neestrup var assistent under Thorup i hele 80 kampe i den danske hovedstadsklub og ønsker sin tidligere kollega held og lykke med fremtiden i tysk fodbold.
– Jeg tænker held og lykke. Der er ingen i FC København, der ikke ønsker Jess alt det bedste. Det var en træner, der vandt et mesterskab i en svær periode og fik os i Champions League for første gang i et stykke tid, og derfor ønsker vi ham al mulig held og lykke i Tyskland, fortæller Neestrup.
Jess Thorup bragte i sin knap to år i spidsen for FCK et dansk mesterskab i hus og desuden kvalifikation til Champions League-gruppespillet – på daværende tidspunkt for første gang siden 2016.
Thorup stod i spidsen for 'Løverne' i 88 kampe, og nu fortsætter karrieren altså i Tyskland hos Augsburg, der i de sidste mange sæsoner har flirtet med nedrykningsstregen i Bundesligaen.
Her kommer Thorup blandt andet til at skulle være træner for danske Frederik Winther, der er vendt retur fra et lejeophold hos Brøndby sidste sæson.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
‘Er den største Bournemouth-fan’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt