Tipsbladet på Frederiksberg
I søndags blev den tidligere FCK-træner Jess Thorup præsenteret som ny mand i spidsen for den kriseramte Bundesliga-klub Augsburg.
Den garvede dansker har stået uden arbejdsgiver siden sidste sommer, hvor han blev fyret i FC København efter en vaklende sæsonstart i Superligaen.
Her overlod han stafetten til assistenten Jacob Neestrup, der siden har vist lovende takter med både et mesterskab, et pokaltrofæ og et lovende Champions League-eventyr.
Neestrup var assistent under Thorup i hele 80 kampe i den danske hovedstadsklub og ønsker sin tidligere kollega held og lykke med fremtiden i tysk fodbold.
– Jeg tænker held og lykke. Der er ingen i FC København, der ikke ønsker Jess alt det bedste. Det var en træner, der vandt et mesterskab i en svær periode og fik os i Champions League for første gang i et stykke tid, og derfor ønsker vi ham al mulig held og lykke i Tyskland, fortæller Neestrup.
Jess Thorup bragte i sin knap to år i spidsen for FCK et dansk mesterskab i hus og desuden kvalifikation til Champions League-gruppespillet – på daværende tidspunkt for første gang siden 2016.
Thorup stod i spidsen for 'Løverne' i 88 kampe, og nu fortsætter karrieren altså i Tyskland hos Augsburg, der i de sidste mange sæsoner har flirtet med nedrykningsstregen i Bundesligaen.
Her kommer Thorup blandt andet til at skulle være træner for danske Frederik Winther, der er vendt retur fra et lejeophold hos Brøndby sidste sæson.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED