– Jeg har sjældent oplevet noget lignende

Det danske talent Noah Sahsah scorede sit første Rosenborg-mål i mandags, og nu har han fokus på at få flere minutter i benene, inden sæsonen i Norge slutter. Der er dog også noget andet, som Noah Sahsah har skullet forsøge at vænne sig til i Norge, nemlig vejret.



Det kan være koldt i Danmark, men det er ingenting til sammenligning med det, de oplever af og til i Norge.

For eksempel i det nordlige Norge, hvor de forsvarende mestre fra Bodø/Glimt hører til.

Det var her, at Rosenborg BK og Noah Sahsah i mandags vandt med 1-0 og stak en kæp i hjulet på Bodø/Glimts forventninger om at genvinde mesterskabet i Norge. Nok ligger klubben fra det nordlige Norge til at vinde titlen, men nu er der kun et par point ned til Brann på andenpladsen.

Danskeren, der er kommet sig over en alvorlig knæskade, var ikke bare med i kampen, han var også afgørende. Det var ham, der få minutter før tid scorede målet til 3-2. Hans første for Trondheim-klubben.

Glæden var ikke overraskende stor for FC København-spilleren, der er udlejet med en købsoption frem til årsskiftet.

Men der også andet, der fylder i dagene efter sejren.

– Jeg er ikke den største fan af vejret, det må jeg indrømme, siger han til Adressaavisen og forklarer:

– Det var utrolig koldt i Bodø – jeg har sjældent oplevet noget lignende.

Varmen fik han dog, da han kom ind fra bænken og scorede målet, der gør, at Rosenborg med fire runder igen af den bedste norske række fortsat har muligheden for at komme i Europa. Klubben, der er trænet af den tidligere FCK-ungdomstræner Alfred Johansson, er på femtepladsen i øjeblikket.

Om han så også er i Rosenborg de kommende år, bliver afgjort de næste par måneder.

– Lige nu er mit fokus på at komme ind i en god rytme, spille nogle flere minutter og score nogle flere mål. Det er mit fokus – ikke hvad der skal ske om to måneder, siger Noah Sahsah.

Den 19-årige kantspiller skal i aktion med Rosenborg igen på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod Strømsgodset. Derefter venter Ham-Kam, Sarpsborg og Kristiansund BK for Trondheim-klubben og Noah Sahsah.






Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden


Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Revser Alexander Zorniger

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Henter Mads Junker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i dansk klub efter 2 dage

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde