– Jeg har sjældent oplevet noget lignende

Det danske talent Noah Sahsah scorede sit første Rosenborg-mål i mandags, og nu har han fokus på at få flere minutter i benene, inden sæsonen i Norge slutter. Der er dog også noget andet, som Noah Sahsah har skullet forsøge at vænne sig til i Norge, nemlig vejret.



Det kan være koldt i Danmark, men det er ingenting til sammenligning med det, de oplever af og til i Norge.

For eksempel i det nordlige Norge, hvor de forsvarende mestre fra Bodø/Glimt hører til.

Det var her, at Rosenborg BK og Noah Sahsah i mandags vandt med 1-0 og stak en kæp i hjulet på Bodø/Glimts forventninger om at genvinde mesterskabet i Norge. Nok ligger klubben fra det nordlige Norge til at vinde titlen, men nu er der kun et par point ned til Brann på andenpladsen.

Danskeren, der er kommet sig over en alvorlig knæskade, var ikke bare med i kampen, han var også afgørende. Det var ham, der få minutter før tid scorede målet til 3-2. Hans første for Trondheim-klubben.

Glæden var ikke overraskende stor for FC København-spilleren, der er udlejet med en købsoption frem til årsskiftet.

Men der også andet, der fylder i dagene efter sejren.

– Jeg er ikke den største fan af vejret, det må jeg indrømme, siger han til Adressaavisen og forklarer:

– Det var utrolig koldt i Bodø – jeg har sjældent oplevet noget lignende.

Varmen fik han dog, da han kom ind fra bænken og scorede målet, der gør, at Rosenborg med fire runder igen af den bedste norske række fortsat har muligheden for at komme i Europa. Klubben, der er trænet af den tidligere FCK-ungdomstræner Alfred Johansson, er på femtepladsen i øjeblikket.

Om han så også er i Rosenborg de kommende år, bliver afgjort de næste par måneder.

– Lige nu er mit fokus på at komme ind i en god rytme, spille nogle flere minutter og score nogle flere mål. Det er mit fokus – ikke hvad der skal ske om to måneder, siger Noah Sahsah.

Den 19-årige kantspiller skal i aktion med Rosenborg igen på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod Strømsgodset. Derefter venter Ham-Kam, Sarpsborg og Kristiansund BK for Trondheim-klubben og Noah Sahsah.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’