– Jeg har sjældent oplevet noget lignende

Det danske talent Noah Sahsah scorede sit første Rosenborg-mål i mandags, og nu har han fokus på at få flere minutter i benene, inden sæsonen i Norge slutter. Der er dog også noget andet, som Noah Sahsah har skullet forsøge at vænne sig til i Norge, nemlig vejret.



Det kan være koldt i Danmark, men det er ingenting til sammenligning med det, de oplever af og til i Norge.

For eksempel i det nordlige Norge, hvor de forsvarende mestre fra Bodø/Glimt hører til.

Det var her, at Rosenborg BK og Noah Sahsah i mandags vandt med 1-0 og stak en kæp i hjulet på Bodø/Glimts forventninger om at genvinde mesterskabet i Norge. Nok ligger klubben fra det nordlige Norge til at vinde titlen, men nu er der kun et par point ned til Brann på andenpladsen.

Danskeren, der er kommet sig over en alvorlig knæskade, var ikke bare med i kampen, han var også afgørende. Det var ham, der få minutter før tid scorede målet til 3-2. Hans første for Trondheim-klubben.

Glæden var ikke overraskende stor for FC København-spilleren, der er udlejet med en købsoption frem til årsskiftet.

Men der også andet, der fylder i dagene efter sejren.

– Jeg er ikke den største fan af vejret, det må jeg indrømme, siger han til Adressaavisen og forklarer:

– Det var utrolig koldt i Bodø – jeg har sjældent oplevet noget lignende.

Varmen fik han dog, da han kom ind fra bænken og scorede målet, der gør, at Rosenborg med fire runder igen af den bedste norske række fortsat har muligheden for at komme i Europa. Klubben, der er trænet af den tidligere FCK-ungdomstræner Alfred Johansson, er på femtepladsen i øjeblikket.

Om han så også er i Rosenborg de kommende år, bliver afgjort de næste par måneder.

– Lige nu er mit fokus på at komme ind i en god rytme, spille nogle flere minutter og score nogle flere mål. Det er mit fokus – ikke hvad der skal ske om to måneder, siger Noah Sahsah.

Den 19-årige kantspiller skal i aktion med Rosenborg igen på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod Strømsgodset. Derefter venter Ham-Kam, Sarpsborg og Kristiansund BK for Trondheim-klubben og Noah Sahsah.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF sluttede af med et brag