– Jeg har sjældent oplevet noget lignende

Det danske talent Noah Sahsah scorede sit første Rosenborg-mål i mandags, og nu har han fokus på at få flere minutter i benene, inden sæsonen i Norge slutter. Der er dog også noget andet, som Noah Sahsah har skullet forsøge at vænne sig til i Norge, nemlig vejret.



Det kan være koldt i Danmark, men det er ingenting til sammenligning med det, de oplever af og til i Norge.

For eksempel i det nordlige Norge, hvor de forsvarende mestre fra Bodø/Glimt hører til.

Det var her, at Rosenborg BK og Noah Sahsah i mandags vandt med 1-0 og stak en kæp i hjulet på Bodø/Glimts forventninger om at genvinde mesterskabet i Norge. Nok ligger klubben fra det nordlige Norge til at vinde titlen, men nu er der kun et par point ned til Brann på andenpladsen.

Danskeren, der er kommet sig over en alvorlig knæskade, var ikke bare med i kampen, han var også afgørende. Det var ham, der få minutter før tid scorede målet til 3-2. Hans første for Trondheim-klubben.

Glæden var ikke overraskende stor for FC København-spilleren, der er udlejet med en købsoption frem til årsskiftet.

Men der også andet, der fylder i dagene efter sejren.

– Jeg er ikke den største fan af vejret, det må jeg indrømme, siger han til Adressaavisen og forklarer:

– Det var utrolig koldt i Bodø – jeg har sjældent oplevet noget lignende.

Varmen fik han dog, da han kom ind fra bænken og scorede målet, der gør, at Rosenborg med fire runder igen af den bedste norske række fortsat har muligheden for at komme i Europa. Klubben, der er trænet af den tidligere FCK-ungdomstræner Alfred Johansson, er på femtepladsen i øjeblikket.

Om han så også er i Rosenborg de kommende år, bliver afgjort de næste par måneder.

– Lige nu er mit fokus på at komme ind i en god rytme, spille nogle flere minutter og score nogle flere mål. Det er mit fokus – ikke hvad der skal ske om to måneder, siger Noah Sahsah.

Den 19-årige kantspiller skal i aktion med Rosenborg igen på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod Strømsgodset. Derefter venter Ham-Kam, Sarpsborg og Kristiansund BK for Trondheim-klubben og Noah Sahsah.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge