Jeg har været heldig

Det er åbenbart en god idé at komme fra Hammel, hvis man har planer om noget stort i DM i systemtips. For to år siden nappede Familien Sørensen titlen for tipsklubber, og i år strøg en borger fra den lille by ved Århus til tops på den individuelle liste. Jørgen Christensen hamrede 34 rigtige hjem…



Med to forkerte sikre, og alligevel en 10’er på udskrivningen, er Jørgen Christensen den første til at indrømme, at heldet var på hans side i de afgørende øjeblikke i denne sæson turnering.

“Jeg må indrømme, at jeg har været heldig”, lyder det ærligt fra mesteren, der ikke overraskende kun har godt at sige, om R 7-2-108, det ene af tre mulige systemer, men Jørgen Christensen har trofast holdt fast i R-systemet i alle 12 uger, hvilket han begrunder således.

“Jeg kan godt lidt at have syv helgarderinger, og to halve er til at overskue at finde. Med R-systemet er garantien så klar, at man ved, hvad man får. I starten af DM havde jeg måske tænkt mig at skifte system en enkelt gang, men efterhånden gik det så godt, at jeg lod være”.

Jørgen Christensen havde Liverpool og Chelsea som faste holdepunkter i det meste af konkurrencen, men spillede også flere gange imod Newcastle.

“Lige indtil de fik ny træner, så tænkte jeg, at nu vinder de nok, og det gjorde de faktisk også. Bolton er et andet hold, jeg ofte holder på, et utroligt godt, men ofte undervurderet hold”, lyder det fra manden, der lagde fra land med et par satsninger.

“Jeg havde to sikre krydser i første uge, hvoraf det ene gik hjem. Det var lidt satset, og jeg har da også spillet mere sikkert siden hen. Især da det pludselig gik op for mig, at jeg kunne vinde DM”.

Den 46-årige familiefar til tre vinder med titlen et rejsegavekort på 50.000 kroner, og turen kan både gå til Old Trafford, for den inkarnerede United-fan, hvilket han har været siden 70’erne, men West Ham kan også blive emne for et besøg.

“Det er et sympatisk hold, som man aldrig skal afskrive”, lyder meldingen fra mesteren.

Den ældste søn, der ligeledes er fodboldtosset, hælder mere til Milan og Barcelona, og mon ikke farmand kan lokkes dertil?

DM-vinderen får traditionen tro overrakt pokalen på årets Europa Weekend, en tur han glæder sig gevaldigt til.

“Det var faktisk den tur, jeg gik efter”, afslører Jørgen Christensen, der har været med i DM i systemtips i alle år, med et par top 10-placeringer på lokallisten, som det hidtil bedste resultat.

Et resultat der blev heftigt overgået i år, og Jørgen Christensen kan de næste 12 måneder kalde sig landets bedste systemtipper.









Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

FC Midtjylland misser gylden chance

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Josip Radošević på samtlige forsider

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Krisen er blevet til en katastrofe?

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Rasmus Højlund revser konkurrent

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Pelle Mattsson

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund