Med to forkerte sikre, og alligevel en 10’er på udskrivningen, er Jørgen Christensen den første til at indrømme, at heldet var på hans side i de afgørende øjeblikke i denne sæson turnering.
“Jeg må indrømme, at jeg har været heldig”, lyder det ærligt fra mesteren, der ikke overraskende kun har godt at sige, om R 7-2-108, det ene af tre mulige systemer, men Jørgen Christensen har trofast holdt fast i R-systemet i alle 12 uger, hvilket han begrunder således.
“Jeg kan godt lidt at have syv helgarderinger, og to halve er til at overskue at finde. Med R-systemet er garantien så klar, at man ved, hvad man får. I starten af DM havde jeg måske tænkt mig at skifte system en enkelt gang, men efterhånden gik det så godt, at jeg lod være”.
Jørgen Christensen havde Liverpool og Chelsea som faste holdepunkter i det meste af konkurrencen, men spillede også flere gange imod Newcastle.
“Lige indtil de fik ny træner, så tænkte jeg, at nu vinder de nok, og det gjorde de faktisk også. Bolton er et andet hold, jeg ofte holder på, et utroligt godt, men ofte undervurderet hold”, lyder det fra manden, der lagde fra land med et par satsninger.
“Jeg havde to sikre krydser i første uge, hvoraf det ene gik hjem. Det var lidt satset, og jeg har da også spillet mere sikkert siden hen. Især da det pludselig gik op for mig, at jeg kunne vinde DM”.
Den 46-årige familiefar til tre vinder med titlen et rejsegavekort på 50.000 kroner, og turen kan både gå til Old Trafford, for den inkarnerede United-fan, hvilket han har været siden 70’erne, men West Ham kan også blive emne for et besøg.
“Det er et sympatisk hold, som man aldrig skal afskrive”, lyder meldingen fra mesteren.
Den ældste søn, der ligeledes er fodboldtosset, hælder mere til Milan og Barcelona, og mon ikke farmand kan lokkes dertil?
DM-vinderen får traditionen tro overrakt pokalen på årets Europa Weekend, en tur han glæder sig gevaldigt til.
“Det var faktisk den tur, jeg gik efter”, afslører Jørgen Christensen, der har været med i DM i systemtips i alle år, med et par top 10-placeringer på lokallisten, som det hidtil bedste resultat.
Et resultat der blev heftigt overgået i år, og Jørgen Christensen kan de næste 12 måneder kalde sig landets bedste systemtipper.
LIVE
TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
NYHEDER