Ser gerne Zidane i PSG: Jeg vil ikke bebrejde ham

Den tidligere Marseille-stjerne Samir Nasri vil ikke bebrejde Zinedine Zidane, hvis legenden rykker til Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain møder i aften Manchester City i Champions League, og forud for den kamp har Samir Nasri udtalt sig om situationen i den franske storklub. 

Cheftræner Mauricio Pochettino er således blevet rygtet kraftigt til Manchester United, mens den engelske avis The Telegraph tirsdag skrev, at Zinedine Zidane er opsat på at afløse Pochettino i Paris Saint-Germain. Og ifølge Samir Nasri er det faktisk også en trænerkabale, der giver ganske god mening. 

– Jeg vil gerne se Zidane i PSG og Pochettino i Manchester United. Jeg brød mig ikke nødvendigvis om det interview, som Pochettino gav [et interview med L’Equipe, red.], hvor han sagde, at det ikke er hans projekt i PSG, men at hans opgave i stedet er at tilpasse sig. Vi kan få Zidane tilbage til den franske liga, lyder det således, ifølge Canal Plus, fra Samir Nasri.

– Han er fra Marseille, men han spillede ikke for Olympique Marseille. En spillerkarriere er ikke det samme som en trænerkarriere. Jeg ville ikke bebrejde ham

– Det ville ikke overraske mig, og jeg ville ikke blive chokeret, hvis Zizou bliver træner for PSG. Når man har trænet Real Madrid, så er det svært at finde bedre destinationer end City eller PSG. Han fik bevist, at han formåede at styre store spilleres egoer. 

– Når en fyr som Zidane siger til Neymar eller Mbappé, at de skal gøre det ene eller det andet, så vil de lytte mere, end hvis det var en anden træner. Derudover kan det også få Mbappé til at forlænge sin kontrakt. 

Samir Nasri indledte selv karrieren i Marseille, men optrådte senere for Manchester City fra 2011 til 2016. Zinedine Zidane er født i Marseille, men indledte sin spillerkarriere i Cannes, inden han spillede for Bordeaux fra 1992 til 1996, hvor han så tog skiftet videre til Juventus. 





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



Mikael Anderson AGF Superligaen LIVE

TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rooney: Her er Englands store problem

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub