Paris Saint-Germain møder i aften Manchester City i Champions League, og forud for den kamp har Samir Nasri udtalt sig om situationen i den franske storklub.
Cheftræner Mauricio Pochettino er således blevet rygtet kraftigt til Manchester United, mens den engelske avis The Telegraph tirsdag skrev, at Zinedine Zidane er opsat på at afløse Pochettino i Paris Saint-Germain. Og ifølge Samir Nasri er det faktisk også en trænerkabale, der giver ganske god mening.
– Jeg vil gerne se Zidane i PSG og Pochettino i Manchester United. Jeg brød mig ikke nødvendigvis om det interview, som Pochettino gav [et interview med L’Equipe, red.], hvor han sagde, at det ikke er hans projekt i PSG, men at hans opgave i stedet er at tilpasse sig. Vi kan få Zidane tilbage til den franske liga, lyder det således, ifølge Canal Plus, fra Samir Nasri.
– Han er fra Marseille, men han spillede ikke for Olympique Marseille. En spillerkarriere er ikke det samme som en trænerkarriere. Jeg ville ikke bebrejde ham
– Det ville ikke overraske mig, og jeg ville ikke blive chokeret, hvis Zizou bliver træner for PSG. Når man har trænet Real Madrid, så er det svært at finde bedre destinationer end City eller PSG. Han fik bevist, at han formåede at styre store spilleres egoer.
– Når en fyr som Zidane siger til Neymar eller Mbappé, at de skal gøre det ene eller det andet, så vil de lytte mere, end hvis det var en anden træner. Derudover kan det også få Mbappé til at forlænge sin kontrakt.
Samir Nasri indledte selv karrieren i Marseille, men optrådte senere for Manchester City fra 2011 til 2016. Zinedine Zidane er født i Marseille, men indledte sin spillerkarriere i Cannes, inden han spillede for Bordeaux fra 1992 til 1996, hvor han så tog skiftet videre til Juventus.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford
