Ser gerne Zidane i PSG: Jeg vil ikke bebrejde ham

Den tidligere Marseille-stjerne Samir Nasri vil ikke bebrejde Zinedine Zidane, hvis legenden rykker til Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain møder i aften Manchester City i Champions League, og forud for den kamp har Samir Nasri udtalt sig om situationen i den franske storklub. 

Cheftræner Mauricio Pochettino er således blevet rygtet kraftigt til Manchester United, mens den engelske avis The Telegraph tirsdag skrev, at Zinedine Zidane er opsat på at afløse Pochettino i Paris Saint-Germain. Og ifølge Samir Nasri er det faktisk også en trænerkabale, der giver ganske god mening. 

– Jeg vil gerne se Zidane i PSG og Pochettino i Manchester United. Jeg brød mig ikke nødvendigvis om det interview, som Pochettino gav [et interview med L’Equipe, red.], hvor han sagde, at det ikke er hans projekt i PSG, men at hans opgave i stedet er at tilpasse sig. Vi kan få Zidane tilbage til den franske liga, lyder det således, ifølge Canal Plus, fra Samir Nasri.

– Han er fra Marseille, men han spillede ikke for Olympique Marseille. En spillerkarriere er ikke det samme som en trænerkarriere. Jeg ville ikke bebrejde ham

– Det ville ikke overraske mig, og jeg ville ikke blive chokeret, hvis Zizou bliver træner for PSG. Når man har trænet Real Madrid, så er det svært at finde bedre destinationer end City eller PSG. Han fik bevist, at han formåede at styre store spilleres egoer. 

– Når en fyr som Zidane siger til Neymar eller Mbappé, at de skal gøre det ene eller det andet, så vil de lytte mere, end hvis det var en anden træner. Derudover kan det også få Mbappé til at forlænge sin kontrakt. 

Samir Nasri indledte selv karrieren i Marseille, men optrådte senere for Manchester City fra 2011 til 2016. Zinedine Zidane er født i Marseille, men indledte sin spillerkarriere i Cannes, inden han spillede for Bordeaux fra 1992 til 1996, hvor han så tog skiftet videre til Juventus. 





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

FC København-stjerne frifundet

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

– Har du snakket med din mor?

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Højbjerg med kæmpe ros

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

I kæmpe forsvar af Amorim

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Megastjerne så intet fra FC København

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson