Ser gerne Zidane i PSG: Jeg vil ikke bebrejde ham

Den tidligere Marseille-stjerne Samir Nasri vil ikke bebrejde Zinedine Zidane, hvis legenden rykker til Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain møder i aften Manchester City i Champions League, og forud for den kamp har Samir Nasri udtalt sig om situationen i den franske storklub. 

Cheftræner Mauricio Pochettino er således blevet rygtet kraftigt til Manchester United, mens den engelske avis The Telegraph tirsdag skrev, at Zinedine Zidane er opsat på at afløse Pochettino i Paris Saint-Germain. Og ifølge Samir Nasri er det faktisk også en trænerkabale, der giver ganske god mening. 

– Jeg vil gerne se Zidane i PSG og Pochettino i Manchester United. Jeg brød mig ikke nødvendigvis om det interview, som Pochettino gav [et interview med L’Equipe, red.], hvor han sagde, at det ikke er hans projekt i PSG, men at hans opgave i stedet er at tilpasse sig. Vi kan få Zidane tilbage til den franske liga, lyder det således, ifølge Canal Plus, fra Samir Nasri.

– Han er fra Marseille, men han spillede ikke for Olympique Marseille. En spillerkarriere er ikke det samme som en trænerkarriere. Jeg ville ikke bebrejde ham

– Det ville ikke overraske mig, og jeg ville ikke blive chokeret, hvis Zizou bliver træner for PSG. Når man har trænet Real Madrid, så er det svært at finde bedre destinationer end City eller PSG. Han fik bevist, at han formåede at styre store spilleres egoer. 

– Når en fyr som Zidane siger til Neymar eller Mbappé, at de skal gøre det ene eller det andet, så vil de lytte mere, end hvis det var en anden træner. Derudover kan det også få Mbappé til at forlænge sin kontrakt. 

Samir Nasri indledte selv karrieren i Marseille, men optrådte senere for Manchester City fra 2011 til 2016. Zinedine Zidane er født i Marseille, men indledte sin spillerkarriere i Cannes, inden han spillede for Bordeaux fra 1992 til 1996, hvor han så tog skiftet videre til Juventus. 






Så meget betaler de for Oscar Fraulo


Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Raser over dansk stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner