Det var med store forhåbninger, at den tidligere landsholdsspiller Kristian Pedersen valgte at skifte til Swansea i sommeren 2023.
Backen har ikke haft den mest heldige sæson. Nogle grimme skader har nemlig begrænset spilletiden for danskeren. I februar blev danskeren lejet ud, men her blev han skadet igen.
Det er blot blevet til ni kampe for backen i den seneste sæson.
Tipsbladet har snakket med Pedersen om en frustrerende tid med skader og tankerne om fremtiden.
– Jeg røg jo til Swansea, og det gik ikke som planlagt. Jeg har desværre været ramt af et par skader. I mellemtiden har mine holdkammerater gjort det godt.
– Så røg jeg på lån i Sheffield Wednesday, hvor min daværende træner i HB Køge Henrik Pedersen er i Sheffield Wednesday. Jeg fik så en langtidsskade der, så det har været en øv-sæson for mig personligt. Jeg havde set frem til at spille, siger Kristian Pedersen til Tipsbladet.
Hvordan har det været for dig at sidde ude?
– Det har været meget frustrerende, men det har mest været det, at jeg er kommet tilbage igen og har gjort en fin figur. Så blev jeg skadet og fik et setback. Det har jeg ikke prøvet før i min karriere, men det er en del af rejsen. Jeg satser på at komme stærkere tilbage i den kommende sæson, og så må vi, hvad der sker.
Pedersen har kontrakt med Swansea til sommeren 2025, men backen går med tankerne om at tage til Danmark snart.
– At komme tilbage til Danmark begynder at fylde mere og mere. Jeg har dog ikke travlt, men det begynder at nive mere. Jeg har også min kone.
Hvis et skifte skal komme tale, er der mange faktorer, der spiller ind, siger den 29-årige dansker.
I sommeren 2023 skrev tyske Bild, at Brøndby var ude efter den danske back. Han er dog heller ikke afvisende for at tage til Superliga-klubben, hvis muligheden byder sig.
– Jeg vil ikke udelukke det (et skifte, red.), hvis Brøndby henvender sig. Jeg ved også, at der er mange ting, der skal falde i hak, hvis det skal blive til noget. Nu har jeg ikke spillet i et stykke tid, så jeg ved ikke hvordan og hvorledes.
Artiklen fortsætter under billedet.
Skal snakke med Swansea
Snart skal danskeren have dialog med Championship-klubben om fremtiden, men han har også mod på at kæmpe for spilletid i klubben.
– P.t. er jeg glad nok for at være i Swansea, og jeg skal sikkert have mig en god snak med dem snart for at finde ud af, hvad der er op og ned.
Det store mål for den tidligere FC Köln-spiller er at komme i omdrejninger efter den grimme lægskade.
Hvis alt peaker, vil han gerne gøre sig gældende på det danske A-landshold igen.
Pedersen står noteret for en enkelt A-landskamp i 2020, da Danmark mødte Færøerne i en træningskamp.
– Selvfølgelig vil jeg gerne det. Lige nu er jeg også realistisk, og jeg vil gerne have noget spilletid og genfinde den form, som jeg har haft. Jeg ved godt qua min alder, at jeg måske ikke er så attraktiv som folk på 25 år eller i starten af 20’erne. Jeg tager et skridt ad gangen, siger Kristian Pedersen til Tipsbladet.
29-årige Pedersen har kontrakt med Swansea til sommeren 2025.
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United