Det var med store forhåbninger, at den tidligere landsholdsspiller Kristian Pedersen valgte at skifte til Swansea i sommeren 2023.
Backen har ikke haft den mest heldige sæson. Nogle grimme skader har nemlig begrænset spilletiden for danskeren. I februar blev danskeren lejet ud, men her blev han skadet igen.
Det er blot blevet til ni kampe for backen i den seneste sæson.
Tipsbladet har snakket med Pedersen om en frustrerende tid med skader og tankerne om fremtiden.
– Jeg røg jo til Swansea, og det gik ikke som planlagt. Jeg har desværre været ramt af et par skader. I mellemtiden har mine holdkammerater gjort det godt.
– Så røg jeg på lån i Sheffield Wednesday, hvor min daværende træner i HB Køge Henrik Pedersen er i Sheffield Wednesday. Jeg fik så en langtidsskade der, så det har været en øv-sæson for mig personligt. Jeg havde set frem til at spille, siger Kristian Pedersen til Tipsbladet.
Hvordan har det været for dig at sidde ude?
– Det har været meget frustrerende, men det har mest været det, at jeg er kommet tilbage igen og har gjort en fin figur. Så blev jeg skadet og fik et setback. Det har jeg ikke prøvet før i min karriere, men det er en del af rejsen. Jeg satser på at komme stærkere tilbage i den kommende sæson, og så må vi, hvad der sker.
Pedersen har kontrakt med Swansea til sommeren 2025, men backen går med tankerne om at tage til Danmark snart.
– At komme tilbage til Danmark begynder at fylde mere og mere. Jeg har dog ikke travlt, men det begynder at nive mere. Jeg har også min kone.
Hvis et skifte skal komme tale, er der mange faktorer, der spiller ind, siger den 29-årige dansker.
I sommeren 2023 skrev tyske Bild, at Brøndby var ude efter den danske back. Han er dog heller ikke afvisende for at tage til Superliga-klubben, hvis muligheden byder sig.
– Jeg vil ikke udelukke det (et skifte, red.), hvis Brøndby henvender sig. Jeg ved også, at der er mange ting, der skal falde i hak, hvis det skal blive til noget. Nu har jeg ikke spillet i et stykke tid, så jeg ved ikke hvordan og hvorledes.
Artiklen fortsætter under billedet.
Skal snakke med Swansea
Snart skal danskeren have dialog med Championship-klubben om fremtiden, men han har også mod på at kæmpe for spilletid i klubben.
– P.t. er jeg glad nok for at være i Swansea, og jeg skal sikkert have mig en god snak med dem snart for at finde ud af, hvad der er op og ned.
Det store mål for den tidligere FC Köln-spiller er at komme i omdrejninger efter den grimme lægskade.
Hvis alt peaker, vil han gerne gøre sig gældende på det danske A-landshold igen.
Pedersen står noteret for en enkelt A-landskamp i 2020, da Danmark mødte Færøerne i en træningskamp.
– Selvfølgelig vil jeg gerne det. Lige nu er jeg også realistisk, og jeg vil gerne have noget spilletid og genfinde den form, som jeg har haft. Jeg ved godt qua min alder, at jeg måske ikke er så attraktiv som folk på 25 år eller i starten af 20’erne. Jeg tager et skridt ad gangen, siger Kristian Pedersen til Tipsbladet.
29-årige Pedersen har kontrakt med Swansea til sommeren 2025.
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Superligaboss om FCK: Pas på med det
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
Pernille Harder med perlemål
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner