– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden

Det er en skandale af rang, at Luis Rubiales stadig sidder på posten som chef for det spanske fodboldforbund og i UEFA som vicepræsident, og det er DBU nødt til at reagere på.



Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.

Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.

For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.

Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.

Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.

FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.

Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.

– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.

– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.

– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.

Læs mere om sagen her.





Arbejder på køb af William Osula


Frank mødt af massive buh-råb

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

AGF – Sønderjyske

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Randers FC – FC Midtjylland

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk dommer får ros stor ros

– Fuldstændig svigtet

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Skidt nyt til Brian Riemer?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

FC Fredericia – Viborg FF

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

I svime over sensationel dansker

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!