Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.
Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.
For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.
Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.
Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.
FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.
Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.
– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.
– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er alle VM-grupperne
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
Her er Danmarks VM-gruppe
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
Her er alle VM-puljerne
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER