Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.
Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.
For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.
Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.
Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.
FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.
Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.
– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.
– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Arteta er utilfreds med disciplinen
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’