– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden

Det er en skandale af rang, at Luis Rubiales stadig sidder på posten som chef for det spanske fodboldforbund og i UEFA som vicepræsident, og det er DBU nødt til at reagere på.



Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.

Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.

For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.

Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.

Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.

FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.

Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.

– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.

– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.

– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.

Læs mere om sagen her.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

– Det vil være fuldstændigt magisk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Right to Dream vinder stor pris

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Rangerer Eriksen over superstjerner

Fælder hård Schmeichel-dom

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller