Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.
Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.
For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.
Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.
Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.
FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.
Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.
– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.
– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED