Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.
Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.
For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.
Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.
Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.
FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.
Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.
– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.
– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.
– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
David Nielsen har sagt op
I forhandlinger med Nartey
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
FC København skriver kontrakt med juvel
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt