– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden

Det er en skandale af rang, at Luis Rubiales stadig sidder på posten som chef for det spanske fodboldforbund og i UEFA som vicepræsident, og det er DBU nødt til at reagere på.



Chefen for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er kommet i stormvejr, der er ved at vælte både den kontroversielle spanske fodboldchef og landsholdsfodbold på Den Iberiske Halvø.

Fredag var det forventet, at Luis Rubiales ville sige sit job op under gigantisk pres fra størstedelen af den spanske fodboldverden og fra et politisk flertal i landets parlament.

For rullende kameraer og måbende publikum og holdkammerater kyssede Rubiales den spanske landsholdsspiller Jenni Hermoso midt under trofæ-ceremonien, da Spaniens landshold havde vundet VM for kvinder på stadion i Sydney.

Men som omtrent de eneste på planeten ser Luis Rubiales og det spanske fodboldforbund, som Rubiales kontrollerer, derimod episoden som uskyldig og anklager nu de spanske spillere for at fordreje sagen og truer med sagsanlæg, specifikt mod Jenni Hermoso.

Det vilde modangreb er blevet mødt med raseri og forbløffelse fra spanske fodboldspillere og spillerforeninger og organisationer verden rundt – flere spillere på det spanske herrelandshold har offentligt meldt ud, at de ikke stiller op for landsholdet igen, så længe Rubiales og den nuværende ledelse ikke er gået af.

FIFA har indledt en efterforskning af sagen, hvilket sædvanligvis ville betyde, at Rubiales ikke kan bestride sine hverv i fodboldverdenen.

Men indtil videre klamrer fodboldbossen sig altså til taburetten, og det kan eksempelvis DBU ikke sidde overhørig, mener Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på den trykte udgave af Tipsbladet.

– Lørdag formiddag har den danske spillerforening taget afstand fra Rubiales og erklæret deres uforbeholdne støtte til Jenny Hermoso og det spanske landshold.

– Luis Rubiales sidder som UEFA-vicepræsident i UEFA's vigtigste udvalg, eksekutivkomitéen, ligesom DBU's formand Jesper Møller gør. Den her sag er så vanvittig og grænseoverskridende, at Møller og DBU er nødt til at tage afstand fra Luis Rubiales lige nu, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det kan ikke nytte noget at gemme sig i busken og dække sig ind under, at FIFA efterforsker sagen. Jesper Møller og DBU har kvindefodbolds udvikling som den måske største mærkesag overhovedet, og så kan man simpelthen ikke leve med, at en mand som Rubiales, undskyld mig, pisser på sporten og kvinderne med sin rådne adfærd og fuldstændig skandaløse adfærd med et rablende pressemøde fredag og en endnu mere vanvittig pressemeddelelse hen under midnat.

– Jeg ville end ikke betro den mand med kaffeboden til en Old Boys-kamp, og da slet ikke at have noget med fodboldspillere eller andre mennesker at gøre. Det her er så ekstremt, at europæisk fodbold, herunder DBU og Jesper Møller, er nødt til at reagere nu, uanset at kulturen i fodboldpolitik er at tie stille.

Læs mere om sagen her.







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Håber på FC København-exit

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Interessant afsløring

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe