Jeppe Curth i hollandsk søgelys

AaB-angriberen trækker overskrifter i landet, hvor prof-karrieren startede



Den enes brød var den andens død. Sådan husker Jeppe Curth sin første sæson i Feyenoord. Som 17-årig danske ynglingespiller, velopdragen og flink – i kamp med gadedrenge fra Rotterdam om kontrakter.

– Det var slemt, og tit tænkte jeg, at det var bedst at blive væk fra træning, har den nuværende AaBer Curth tidligere fortalt. Og nu har han gjort det igen til Algemeen Dagblads Wiep Idzenga. Hollænderen har besøgt Curth i dennes juleferie hjemme hos familien i Hillerød, og det er der kommet en større artikel ud af: Fra pispæl til topscorer, hedder den.

Ordet “pispaal” er ikke ukendt i hollandsk, og i sammenhæng med Curth er det helt konkret. Hans venlighed blev af et par holdkammerater udledt som svaghed, og så fik han offerrollen at mærke under bruseren.

Sådan var det dog kun i den første sæson i Feyenoord, senere kom Curth ovenpå, også i det hollandske, selv om hans gennembrud for alvor først er sket i 2007. Han er nr. to på topscorerlisten, AaB fører SAS Ligaen og Curth er udtaget til Morten Olsens ligalandshold. Derudover har han forlænget sin kontrakt med AaB frem til 2011.

Om plageånderne fra ynglingetiden i Feyenoord – hvoraf ingen er slået igennem i topfodbold – fortæller Curth til den hollandske avis:
– Det var gode spillere, der kunne en masse med bolden, men de var netop gadespillere og uden en fyldestgørende funktionel teknik. Selvsikkerhed er en god ting, men det er ikke nok.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Australien – Tyrkiet

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han tager hjem fra VM

De vil have Victor Nelsson

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Chok – henter første VM-point nogensinde

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

‘Christian Eriksen havde advaret os’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?