Jeppe Curth i hollandsk søgelys

AaB-angriberen trækker overskrifter i landet, hvor prof-karrieren startede



Den enes brød var den andens død. Sådan husker Jeppe Curth sin første sæson i Feyenoord. Som 17-årig danske ynglingespiller, velopdragen og flink – i kamp med gadedrenge fra Rotterdam om kontrakter.

– Det var slemt, og tit tænkte jeg, at det var bedst at blive væk fra træning, har den nuværende AaBer Curth tidligere fortalt. Og nu har han gjort det igen til Algemeen Dagblads Wiep Idzenga. Hollænderen har besøgt Curth i dennes juleferie hjemme hos familien i Hillerød, og det er der kommet en større artikel ud af: Fra pispæl til topscorer, hedder den.

Ordet “pispaal” er ikke ukendt i hollandsk, og i sammenhæng med Curth er det helt konkret. Hans venlighed blev af et par holdkammerater udledt som svaghed, og så fik han offerrollen at mærke under bruseren.

Sådan var det dog kun i den første sæson i Feyenoord, senere kom Curth ovenpå, også i det hollandske, selv om hans gennembrud for alvor først er sket i 2007. Han er nr. to på topscorerlisten, AaB fører SAS Ligaen og Curth er udtaget til Morten Olsens ligalandshold. Derudover har han forlænget sin kontrakt med AaB frem til 2011.

Om plageånderne fra ynglingetiden i Feyenoord – hvoraf ingen er slået igennem i topfodbold – fortæller Curth til den hollandske avis:
– Det var gode spillere, der kunne en masse med bolden, men de var netop gadespillere og uden en fyldestgørende funktionel teknik. Selvsikkerhed er en god ting, men det er ikke nok.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Roser Superliga-klub: Godt set!