Jeppe Curth i hollandsk søgelys

AaB-angriberen trækker overskrifter i landet, hvor prof-karrieren startede



Den enes brød var den andens død. Sådan husker Jeppe Curth sin første sæson i Feyenoord. Som 17-årig danske ynglingespiller, velopdragen og flink – i kamp med gadedrenge fra Rotterdam om kontrakter.

– Det var slemt, og tit tænkte jeg, at det var bedst at blive væk fra træning, har den nuværende AaBer Curth tidligere fortalt. Og nu har han gjort det igen til Algemeen Dagblads Wiep Idzenga. Hollænderen har besøgt Curth i dennes juleferie hjemme hos familien i Hillerød, og det er der kommet en større artikel ud af: Fra pispæl til topscorer, hedder den.

Ordet “pispaal” er ikke ukendt i hollandsk, og i sammenhæng med Curth er det helt konkret. Hans venlighed blev af et par holdkammerater udledt som svaghed, og så fik han offerrollen at mærke under bruseren.

Sådan var det dog kun i den første sæson i Feyenoord, senere kom Curth ovenpå, også i det hollandske, selv om hans gennembrud for alvor først er sket i 2007. Han er nr. to på topscorerlisten, AaB fører SAS Ligaen og Curth er udtaget til Morten Olsens ligalandshold. Derudover har han forlænget sin kontrakt med AaB frem til 2011.

Om plageånderne fra ynglingetiden i Feyenoord – hvoraf ingen er slået igennem i topfodbold – fortæller Curth til den hollandske avis:
– Det var gode spillere, der kunne en masse med bolden, men de var netop gadespillere og uden en fyldestgørende funktionel teknik. Selvsikkerhed er en god ting, men det er ikke nok.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Østrig

Norge – Senegal

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for