Jeppe Curth i hollandsk søgelys

AaB-angriberen trækker overskrifter i landet, hvor prof-karrieren startede



Den enes brød var den andens død. Sådan husker Jeppe Curth sin første sæson i Feyenoord. Som 17-årig danske ynglingespiller, velopdragen og flink – i kamp med gadedrenge fra Rotterdam om kontrakter.

– Det var slemt, og tit tænkte jeg, at det var bedst at blive væk fra træning, har den nuværende AaBer Curth tidligere fortalt. Og nu har han gjort det igen til Algemeen Dagblads Wiep Idzenga. Hollænderen har besøgt Curth i dennes juleferie hjemme hos familien i Hillerød, og det er der kommet en større artikel ud af: Fra pispæl til topscorer, hedder den.

Ordet “pispaal” er ikke ukendt i hollandsk, og i sammenhæng med Curth er det helt konkret. Hans venlighed blev af et par holdkammerater udledt som svaghed, og så fik han offerrollen at mærke under bruseren.

Sådan var det dog kun i den første sæson i Feyenoord, senere kom Curth ovenpå, også i det hollandske, selv om hans gennembrud for alvor først er sket i 2007. Han er nr. to på topscorerlisten, AaB fører SAS Ligaen og Curth er udtaget til Morten Olsens ligalandshold. Derudover har han forlænget sin kontrakt med AaB frem til 2011.

Om plageånderne fra ynglingetiden i Feyenoord – hvoraf ingen er slået igennem i topfodbold – fortæller Curth til den hollandske avis:
– Det var gode spillere, der kunne en masse med bolden, men de var netop gadespillere og uden en fyldestgørende funktionel teknik. Selvsikkerhed er en god ting, men det er ikke nok.





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Jess Thorup på vej til denne klub

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCM-flop i chokskifte