Jeppe Curth i hollandsk søgelys

AaB-angriberen trækker overskrifter i landet, hvor prof-karrieren startede



Den enes brød var den andens død. Sådan husker Jeppe Curth sin første sæson i Feyenoord. Som 17-årig danske ynglingespiller, velopdragen og flink – i kamp med gadedrenge fra Rotterdam om kontrakter.

– Det var slemt, og tit tænkte jeg, at det var bedst at blive væk fra træning, har den nuværende AaBer Curth tidligere fortalt. Og nu har han gjort det igen til Algemeen Dagblads Wiep Idzenga. Hollænderen har besøgt Curth i dennes juleferie hjemme hos familien i Hillerød, og det er der kommet en større artikel ud af: Fra pispæl til topscorer, hedder den.

Ordet “pispaal” er ikke ukendt i hollandsk, og i sammenhæng med Curth er det helt konkret. Hans venlighed blev af et par holdkammerater udledt som svaghed, og så fik han offerrollen at mærke under bruseren.

Sådan var det dog kun i den første sæson i Feyenoord, senere kom Curth ovenpå, også i det hollandske, selv om hans gennembrud for alvor først er sket i 2007. Han er nr. to på topscorerlisten, AaB fører SAS Ligaen og Curth er udtaget til Morten Olsens ligalandshold. Derudover har han forlænget sin kontrakt med AaB frem til 2011.

Om plageånderne fra ynglingetiden i Feyenoord – hvoraf ingen er slået igennem i topfodbold – fortæller Curth til den hollandske avis:
– Det var gode spillere, der kunne en masse med bolden, men de var netop gadespillere og uden en fyldestgørende funktionel teknik. Selvsikkerhed er en god ting, men det er ikke nok.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tuchel føler “den største smerte af alle”

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

Smadrer transferrekord

Spanien har et ekstra øje på Messi

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham