Anderlecht havde et aktivt et transfervindue, men der er særligt én ting, der gør Jesper Fredberg sur, når han gør status over klubbens transfervindue.
Nemlig at klubben ikke fik hentet en ny venstre back.
I de sidste dage af transfervinduet var Nottingham Forests franske venstre back Harry Toffolo ellers meget tæt på et skifte til Anderlecht på en lejeaftale. Ifølge flere forskellige medier var alting også på plads, og franskmanden var endda i Belgien og havde gennemført et lægetjek.
Men så tøvede Premier League-klubben pludseligt med at skrive under på aftalen, og i sidste ende trak englænderne sig helt fra handlen, fordi en af deres venstre backs blev skadet, mens en tredje ikke var kampklar.
Og det gør Jesper Fredberg sur.
– Jeg synes, vores transferperiode har været ret vellykket. Den nye angriber (Islam Slimani, red.) er her, den nye kantspiller (Anders Dreyer, red.) ligeså, og vi ryddede lidt op i truppen.
– Det mest irriterende er, at vi ikke skrev under med en ny venstre back. Vi er rasende på Nottingham Forest for at kalde Harry Toffolo tilbage. Vidste de ikke allerede, at deres anden venstre back stadig var ude?
– Nå, men det er også vigtigt at spare penge for at kunne slå hårdere til til sommer, siger Jesper Fredberg i et interview med Het Nieuwsblad.
Ifølge Het Laatste Nieuws er Anderlecht siden gået til FIFA for at få gennemført aftalen, selvom transfervinduet er lukket.
Mens Anderlecht blot fik hentet to spillere – ovennævnte Anders Dreyer og Islam Slimani – sagde klubben farvel til fem. Anderlecht solgte Julien Duranville, Wesley Hoedt og Anouar Ait El Hadj til henholdsvis Dortmund, Watford og Genk for i alt 93 millioner kroner, mens lejeaftalerne med Fabio Silva fra Wolves og Sebastian Esposito fra Inter blev ophævet.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW