Jesper Fredberg er rasende på Premier League-klub

Jesper Fredberg er ikke tilfreds med den engelske klub, der spolerede en Anderlecht-handel.



Anderlecht havde et aktivt et transfervindue, men der er særligt én ting, der gør Jesper Fredberg sur, når han gør status over klubbens transfervindue.

Nemlig at klubben ikke fik hentet en ny venstre back.

I de sidste dage af transfervinduet var Nottingham Forests franske venstre back Harry Toffolo ellers meget tæt på et skifte til Anderlecht på en lejeaftale. Ifølge flere forskellige medier var alting også på plads, og franskmanden var endda i Belgien og havde gennemført et lægetjek.

Men så tøvede Premier League-klubben pludseligt med at skrive under på aftalen, og i sidste ende trak englænderne sig helt fra handlen, fordi en af deres venstre backs blev skadet, mens en tredje ikke var kampklar.

Og det gør Jesper Fredberg sur.

– Jeg synes, vores transferperiode har været ret vellykket. Den nye angriber (Islam Slimani, red.) er her, den nye kantspiller (Anders Dreyer, red.) ligeså, og vi ryddede lidt op i truppen.

– Det mest irriterende er, at vi ikke skrev under med en ny venstre back. Vi er rasende på Nottingham Forest for at kalde Harry Toffolo tilbage. Vidste de ikke allerede, at deres anden venstre back stadig var ude?

– Nå, men det er også vigtigt at spare penge for at kunne slå hårdere til til sommer, siger Jesper Fredberg i et interview med Het Nieuwsblad. 

Ifølge Het Laatste Nieuws er Anderlecht siden gået til FIFA for at få gennemført aftalen, selvom transfervinduet er lukket.  

Mens Anderlecht blot fik hentet to spillere – ovennævnte Anders Dreyer og Islam Slimani – sagde klubben farvel til fem. Anderlecht solgte Julien Duranville, Wesley Hoedt og Anouar Ait El Hadj til henholdsvis Dortmund, Watford og Genk for i alt 93 millioner kroner, mens lejeaftalerne med Fabio Silva fra Wolves og Sebastian Esposito fra Inter blev ophævet. 





Chok: Uruguay færdige ved VM




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Chok: Uruguay færdige ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe