Anderlecht havde et aktivt et transfervindue, men der er særligt én ting, der gør Jesper Fredberg sur, når han gør status over klubbens transfervindue.
Nemlig at klubben ikke fik hentet en ny venstre back.
I de sidste dage af transfervinduet var Nottingham Forests franske venstre back Harry Toffolo ellers meget tæt på et skifte til Anderlecht på en lejeaftale. Ifølge flere forskellige medier var alting også på plads, og franskmanden var endda i Belgien og havde gennemført et lægetjek.
Men så tøvede Premier League-klubben pludseligt med at skrive under på aftalen, og i sidste ende trak englænderne sig helt fra handlen, fordi en af deres venstre backs blev skadet, mens en tredje ikke var kampklar.
Og det gør Jesper Fredberg sur.
– Jeg synes, vores transferperiode har været ret vellykket. Den nye angriber (Islam Slimani, red.) er her, den nye kantspiller (Anders Dreyer, red.) ligeså, og vi ryddede lidt op i truppen.
– Det mest irriterende er, at vi ikke skrev under med en ny venstre back. Vi er rasende på Nottingham Forest for at kalde Harry Toffolo tilbage. Vidste de ikke allerede, at deres anden venstre back stadig var ude?
– Nå, men det er også vigtigt at spare penge for at kunne slå hårdere til til sommer, siger Jesper Fredberg i et interview med Het Nieuwsblad.
Ifølge Het Laatste Nieuws er Anderlecht siden gået til FIFA for at få gennemført aftalen, selvom transfervinduet er lukket.
Mens Anderlecht blot fik hentet to spillere – ovennævnte Anders Dreyer og Islam Slimani – sagde klubben farvel til fem. Anderlecht solgte Julien Duranville, Wesley Hoedt og Anouar Ait El Hadj til henholdsvis Dortmund, Watford og Genk for i alt 93 millioner kroner, mens lejeaftalerne med Fabio Silva fra Wolves og Sebastian Esposito fra Inter blev ophævet.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER