Anderlecht havde et aktivt et transfervindue, men der er særligt én ting, der gør Jesper Fredberg sur, når han gør status over klubbens transfervindue.
Nemlig at klubben ikke fik hentet en ny venstre back.
I de sidste dage af transfervinduet var Nottingham Forests franske venstre back Harry Toffolo ellers meget tæt på et skifte til Anderlecht på en lejeaftale. Ifølge flere forskellige medier var alting også på plads, og franskmanden var endda i Belgien og havde gennemført et lægetjek.
Men så tøvede Premier League-klubben pludseligt med at skrive under på aftalen, og i sidste ende trak englænderne sig helt fra handlen, fordi en af deres venstre backs blev skadet, mens en tredje ikke var kampklar.
Og det gør Jesper Fredberg sur.
– Jeg synes, vores transferperiode har været ret vellykket. Den nye angriber (Islam Slimani, red.) er her, den nye kantspiller (Anders Dreyer, red.) ligeså, og vi ryddede lidt op i truppen.
– Det mest irriterende er, at vi ikke skrev under med en ny venstre back. Vi er rasende på Nottingham Forest for at kalde Harry Toffolo tilbage. Vidste de ikke allerede, at deres anden venstre back stadig var ude?
– Nå, men det er også vigtigt at spare penge for at kunne slå hårdere til til sommer, siger Jesper Fredberg i et interview med Het Nieuwsblad.
Ifølge Het Laatste Nieuws er Anderlecht siden gået til FIFA for at få gennemført aftalen, selvom transfervinduet er lukket.
Mens Anderlecht blot fik hentet to spillere – ovennævnte Anders Dreyer og Islam Slimani – sagde klubben farvel til fem. Anderlecht solgte Julien Duranville, Wesley Hoedt og Anouar Ait El Hadj til henholdsvis Dortmund, Watford og Genk for i alt 93 millioner kroner, mens lejeaftalerne med Fabio Silva fra Wolves og Sebastian Esposito fra Inter blev ophævet.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER