– Jesper Sørensen kom med et godt tilbud til mig

I et interview med Tipsbladet sætter Jan Michaelsen ord på sit nye job som assistent i MLS-klubben Vancouver Whitecaps FC og exittet i Anderlecht.



En lille danskerkoloni i MLS.

Danske spillere og trænere strømmer til den bedste liga i USA for tiden, og Vancouver Whitecaps FC har to i trænerteamet med det rødbedefarvede, danske pas.

I midten af januar blev den tidligere Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen ansat som træner i Vancouver Whitecaps FC, og pludselig ringede Jan Michaelsens telefon.

Michaelsen var assistent i Anderlecht på det tidspunkt, men Jesper Sørensen havde en helt anden plan.

– Da Jesper ringede, så virker det i første omgang som meget langt væk, og i starten var jeg faktisk ikke så positiv forstået på den måde, at jeg havde svært ved at se mig så langt væk fra familien og min kone og mine børn specielt. Jesper fik fortalt, hvordan MLS-turneringen kører, og der var mulighed for, at de kunne besøge og tage med holdet i nogle perioder i den danske sommerferie, siger Jan Michaelsen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jesper og jeg har jo spillet sammen i AB, og vi blev hurtigt gode venner uden for banen. Efter at jeg havde været nogle år i udlandet mødtes vi på et A-trænerkursus og kom på samme hold, og så fandt vi lynhurtigt melodien igen. Vi fandt ud af, at vi tænker ens og arbejder godt sammen fodboldfagligt. Jeg har næsten haft dagligt kontakt med ham i 15 år, og derfor er det naturligt, at vi har søgt hinanden.

54-årige Michaelsen håber, at det kan blive en succes i MLS-klubben, hvor han har en bestemt ansvarsopgave som assistent.

– Min ambition i Vancouver er at være en rigtig god støtte til Jesper, og jeg har ansvaret for det defensive. Jeg arbejder selvstændigt med det og møder med spillerne. Principperne er afstemt med Jesper, men på den måde er det en selvstændig rolle, hvor jeg arbejder tæt sammen med målmandstræneren. Det er en kæmpe ambition at skulle være det bedste defensive hold i MLS.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Anderlecht

Voldsom start i Anderlecht

Danskeren nåede kun at være i Anderlecht i et halvt år, og det er overraskende for Michaelsen, at han har forladt klubben så hurtigt.

– Jeg havde det faktisk godt i Anderlecht efter en voldsom start med, at Brian Riemer blev afskediget efter ikke ret lang tid. Jeg tror, at vi havde spillet ti kampe, og vi havde kun tabt en. Alligevel var det nok til, at Brian ikke skulle være der mere. Det var jeg selvfølgelig ked af. Det siger sig selv. Jeg havde også et rigtig forhold til Jesper Fredberg, som heller ikke skulle fortsætte. Det var selvfølgelig noget af en streg i regningen, at Jesper og Brian ikke skulle være der mere.

– Det var jeg selvfølgelig ked af, men jeg fik et rigtig fint forhold til David Hubert, som også var glad for mig og min rolle. Jeg havde egentlig ikke tænkt, at jeg skulle forlade Anderlecht, men Jesper og Vancouver kom med et godt tilbud til mig, afslutter Jan Michaelsen med til Tipsbladet.

Jesper Sørensen og Jan Michaelsen fik en god start på tilværelsen i MLS, da Vancouver Whitecaps FC vandt sin første kamp med 4-1 over Portland Timbers.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Vejle Boldklub – OB

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Messi rammer gyldent tal

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’