– Jesper Sørensen kom med et godt tilbud til mig

I et interview med Tipsbladet sætter Jan Michaelsen ord på sit nye job som assistent i MLS-klubben Vancouver Whitecaps FC og exittet i Anderlecht.



En lille danskerkoloni i MLS.

Danske spillere og trænere strømmer til den bedste liga i USA for tiden, og Vancouver Whitecaps FC har to i trænerteamet med det rødbedefarvede, danske pas.

I midten af januar blev den tidligere Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen ansat som træner i Vancouver Whitecaps FC, og pludselig ringede Jan Michaelsens telefon.

Michaelsen var assistent i Anderlecht på det tidspunkt, men Jesper Sørensen havde en helt anden plan.

– Da Jesper ringede, så virker det i første omgang som meget langt væk, og i starten var jeg faktisk ikke så positiv forstået på den måde, at jeg havde svært ved at se mig så langt væk fra familien og min kone og mine børn specielt. Jesper fik fortalt, hvordan MLS-turneringen kører, og der var mulighed for, at de kunne besøge og tage med holdet i nogle perioder i den danske sommerferie, siger Jan Michaelsen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jesper og jeg har jo spillet sammen i AB, og vi blev hurtigt gode venner uden for banen. Efter at jeg havde været nogle år i udlandet mødtes vi på et A-trænerkursus og kom på samme hold, og så fandt vi lynhurtigt melodien igen. Vi fandt ud af, at vi tænker ens og arbejder godt sammen fodboldfagligt. Jeg har næsten haft dagligt kontakt med ham i 15 år, og derfor er det naturligt, at vi har søgt hinanden.

54-årige Michaelsen håber, at det kan blive en succes i MLS-klubben, hvor han har en bestemt ansvarsopgave som assistent.

– Min ambition i Vancouver er at være en rigtig god støtte til Jesper, og jeg har ansvaret for det defensive. Jeg arbejder selvstændigt med det og møder med spillerne. Principperne er afstemt med Jesper, men på den måde er det en selvstændig rolle, hvor jeg arbejder tæt sammen med målmandstræneren. Det er en kæmpe ambition at skulle være det bedste defensive hold i MLS.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Anderlecht

Voldsom start i Anderlecht

Danskeren nåede kun at være i Anderlecht i et halvt år, og det er overraskende for Michaelsen, at han har forladt klubben så hurtigt.

– Jeg havde det faktisk godt i Anderlecht efter en voldsom start med, at Brian Riemer blev afskediget efter ikke ret lang tid. Jeg tror, at vi havde spillet ti kampe, og vi havde kun tabt en. Alligevel var det nok til, at Brian ikke skulle være der mere. Det var jeg selvfølgelig ked af. Det siger sig selv. Jeg havde også et rigtig forhold til Jesper Fredberg, som heller ikke skulle fortsætte. Det var selvfølgelig noget af en streg i regningen, at Jesper og Brian ikke skulle være der mere.

– Det var jeg selvfølgelig ked af, men jeg fik et rigtig fint forhold til David Hubert, som også var glad for mig og min rolle. Jeg havde egentlig ikke tænkt, at jeg skulle forlade Anderlecht, men Jesper og Vancouver kom med et godt tilbud til mig, afslutter Jan Michaelsen med til Tipsbladet.

Jesper Sørensen og Jan Michaelsen fik en god start på tilværelsen i MLS, da Vancouver Whitecaps FC vandt sin første kamp med 4-1 over Portland Timbers.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler

Disse to er færdige i Brøndby

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Magiske Messi slår til igen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse