– Jesper Sørensen kom med et godt tilbud til mig

I et interview med Tipsbladet sætter Jan Michaelsen ord på sit nye job som assistent i MLS-klubben Vancouver Whitecaps FC og exittet i Anderlecht.



En lille danskerkoloni i MLS.

Danske spillere og trænere strømmer til den bedste liga i USA for tiden, og Vancouver Whitecaps FC har to i trænerteamet med det rødbedefarvede, danske pas.

I midten af januar blev den tidligere Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen ansat som træner i Vancouver Whitecaps FC, og pludselig ringede Jan Michaelsens telefon.

Michaelsen var assistent i Anderlecht på det tidspunkt, men Jesper Sørensen havde en helt anden plan.

– Da Jesper ringede, så virker det i første omgang som meget langt væk, og i starten var jeg faktisk ikke så positiv forstået på den måde, at jeg havde svært ved at se mig så langt væk fra familien og min kone og mine børn specielt. Jesper fik fortalt, hvordan MLS-turneringen kører, og der var mulighed for, at de kunne besøge og tage med holdet i nogle perioder i den danske sommerferie, siger Jan Michaelsen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Jesper og jeg har jo spillet sammen i AB, og vi blev hurtigt gode venner uden for banen. Efter at jeg havde været nogle år i udlandet mødtes vi på et A-trænerkursus og kom på samme hold, og så fandt vi lynhurtigt melodien igen. Vi fandt ud af, at vi tænker ens og arbejder godt sammen fodboldfagligt. Jeg har næsten haft dagligt kontakt med ham i 15 år, og derfor er det naturligt, at vi har søgt hinanden.

54-årige Michaelsen håber, at det kan blive en succes i MLS-klubben, hvor han har en bestemt ansvarsopgave som assistent.

– Min ambition i Vancouver er at være en rigtig god støtte til Jesper, og jeg har ansvaret for det defensive. Jeg arbejder selvstændigt med det og møder med spillerne. Principperne er afstemt med Jesper, men på den måde er det en selvstændig rolle, hvor jeg arbejder tæt sammen med målmandstræneren. Det er en kæmpe ambition at skulle være det bedste defensive hold i MLS.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Anderlecht

Voldsom start i Anderlecht

Danskeren nåede kun at være i Anderlecht i et halvt år, og det er overraskende for Michaelsen, at han har forladt klubben så hurtigt.

– Jeg havde det faktisk godt i Anderlecht efter en voldsom start med, at Brian Riemer blev afskediget efter ikke ret lang tid. Jeg tror, at vi havde spillet ti kampe, og vi havde kun tabt en. Alligevel var det nok til, at Brian ikke skulle være der mere. Det var jeg selvfølgelig ked af. Det siger sig selv. Jeg havde også et rigtig forhold til Jesper Fredberg, som heller ikke skulle fortsætte. Det var selvfølgelig noget af en streg i regningen, at Jesper og Brian ikke skulle være der mere.

– Det var jeg selvfølgelig ked af, men jeg fik et rigtig fint forhold til David Hubert, som også var glad for mig og min rolle. Jeg havde egentlig ikke tænkt, at jeg skulle forlade Anderlecht, men Jesper og Vancouver kom med et godt tilbud til mig, afslutter Jan Michaelsen med til Tipsbladet.

Jesper Sørensen og Jan Michaelsen fik en god start på tilværelsen i MLS, da Vancouver Whitecaps FC vandt sin første kamp med 4-1 over Portland Timbers.





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK-boss melder klar målsætning ud

AaB-krisen fortsætter

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil