Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.
Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.
– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.
– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.
Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.
Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.
– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.
Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.
Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.
Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.
Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.
Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.
– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.
– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.
Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.
– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.
Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
HELT VILDT
FC København-fans raser
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Jeg er fucking irriteret’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
