Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.
Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.
– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.
– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.
Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.
Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.
– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.
Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.
Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.
Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.
Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.
Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.
– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.
– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.
Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.
– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.
Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: DR Congo – Danmark
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
De vil have Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum
TRANSFER
