Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.
Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.
– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.
– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.
Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.
Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.
– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.
Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.
Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.
Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.
Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.
Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.
– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.
– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.
Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.
– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.
Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
