Jess Thorup i Genk: Jeg er sulten efter at komme i gang

Genk drømmer om at komme med i slutspillet, men klubben lægger ifølge formand vægt på at se udvikling.



Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.

Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.

– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.

– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.

Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.

Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.

– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.

Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.

Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.

Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.

Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.

Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.

– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.

– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.

Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.

– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.

Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.

/ritzau/






Intet ved Philip Billing skiller sig ud




LIVE

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Er det Christian Eriksens næste klub?

Så fik han hul på bylden

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Højbjerg reagerer på skandale

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Blæst bagover af Thomas Frank

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Afslører millionløn og særlig aftale

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Vilde Roony matchvinder med panenka

FC København udtager German Onugkha

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Kun sket tre gange på 25 år

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Agent til møde med kæmpeklub

Brøndby må undvære skadet profil

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF