Jess Thorup i Genk: Jeg er sulten efter at komme i gang

Genk drømmer om at komme med i slutspillet, men klubben lægger ifølge formand vægt på at se udvikling.



Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.

Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.

– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.

– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.

Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.

Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.

– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.

Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.

Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.

Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.

Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.

Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.

– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.

– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.

Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.

– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.

Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.

/ritzau/





VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Bosnien-Hercegovina – Qatar