Fraværet fra fodbolden blev kort for Jess Thorup, som fredag er tilbage på træningsbanerne i Belgien efter fem ugers ufrivillig pause, efter at han i august blev fyret som træner i Gent.
Fredag blev han så præsenteret som cheftræner i Genk i den anden ende af landet – en klub med flere pokaler i skabet, end den Thorup kom fra.
– Jeg er sulten efter at komme tilbage og efter at vise mit potentiale som træner.
– En ting er at blive fyret. Det var første gang i min karriere, og så efter kun fire uger på sidelinjen at kunne lande et kæmpe job i Belgien med et hold, der var mester for to år siden, og som har kæmpe ambitioner. Det gør mig både stolt og glad, siger Jess Thorup.
Den 50-årige træner, som vandt Superligaen i 2018 med FC Midtjylland, har fået en treårig kontrakt i KRC Genk.
Det er en klub med høje ambitioner og forventninger, som spillere og træner hverken har levet op til i denne eller sidste sæson.
– Det er klart, at det er en klub, der gerne vil tilbage, hvor den var. Så der er store ambitioner, men det har jeg det fint med. Ellers havde jeg ikke valgt den rette hylde. Så det glæder mig. Jeg kan næsten ikke vente, siger han.
Men det er åbenlyst, at stemningen ved pressemødet er mere afslappet, end den var i Gent for to år siden, da formanden talte om at vinde mesterskabet efter et år og deltagelse i Champions League.
Det sidste sikrede Thorup faktisk klubben, som nu spiller kvalifikationskampe til turneringen. Men andenpladsen sidste år var ikke nok til at sikre ham trænerposten. Han røg ud efter to ligakampe i august.
Thorup fortæller, at han havde andre muligheder end Genk. Men han var ikke i tvivl, da han hørte om interessen fra Genk, da alle folk, som han har snakket med, har “talt positivt om klubben”.
Genk ligger aktuelt på en niendeplads i den belgiske liga efter seks spillerunder.
Klubbens formand, Peter Croonen, fortæller, at klubben drømmer om at komme med i slutspillet blandt de første fire.
– Vi har haft en vanskelig start på sæsonen. Vi har indset, at vi er i en opbygningsfase.
– Vi vil gerne have, at Jess får de bedst mulige resultater, at vi ser spillerne udvikle sig. Hvor det så bringer os hen, må vi se. Det er drømmen at komme blandt de første fire, siger Croonen.
Målt på pokaler er Genk med fire nationale mesterskaber en større klub end Gent med blot et enkelt.
– På den måde er det historisk en større klub. Sådan vælger jeg at se på det, og de har ambitioner om at komme tilbage. Det er det, som de blandt andet har ansat mig til. Jeg skal sammen med ledelsen forsøge at finde vejen tilbage til succes, og det glæder jeg mig helt vildt til, siger Jess Thorup.
Han har første kamp mandag, hvor holdet hjemme møder Oostende, der har samme antal point som Genk – otte – og ligger en plads over i tabellen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
